Nuo 2006 metų siūloma Nakvynės namų filiale „Vingis” nebeteikti nakvynės paslaugų apsvaigusiesiems nuo psichiką veikiančių medžiagų. Svarstoma galimybė organizuoti programinį detoksikacijos paslaugų pirkimą ir paslaugas teikti Priklausomybės ligų centre. Projektui dar turi pritarti miesto politikai artimiausiame Tarybos posėdyje. Beje, Sveikatos, sporto ir socialinės rūpybos komitetas vakar pritarė sprendimo projektui skirti pastabą Nakvynės namų direktoriui Virgilijui Stipinui.
Po keturių klientų mirčių Nakvynės namų filiale „Vingis” miesto Savivaldybės administracijos direktorius Visvaldas Matkevičius sudarė darbo grupę, kuri sprendė, kas galėtų teikti paslaugas apsvaigusiesiems nuo alkoholio. Pirmiausia darbo grupė nagrinėjo, ar „Vingio” teikiamos paslaugos atitinka Lietuvoje galiojančius teisės aktus, įvertino filiale susidariusią situaciją ir analizavo galimus šios įstaigos veiklos planus.
Pažeidžiami įstatymai
Komiteto nariams sprendimo projektą pristatęs Socialinės paramos skyriaus vedėjas Viktoras Michailovas aiškino, kad Nakvynės namų filialo „Vingis” veikla vykdoma vadovaujantis įstaigos direktoriaus Virgilijaus Stipino patvirtintais nuostatais. Jie prieštarauja šalies Konstitucijos, Policijos veiklos, Narkologinės priežiūros, Alkoholio kontrolės įstatymų bei Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsniams.
Priimant į „Vingį” policijos darbuotojų atvežtus iš viešųjų vietų neblaivius klientus atliekama priverstinė apnakvindinimo procedūra. Nakvynės paslauga asmenims suteikiama be jų sutikimo. Taip apribojama asmens laisvė. Ją apriboti galima tik įstatymo nustatyta tvarka. „Įstaigoje nesuteikiama reikalinga medicinos pagalba, todėl kyla pavojus ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gyvybei. Filiale jau mirė keturi klientai”, – teigė skyriaus vedėjas.
Pasak V.Michailovo, jei būtų pradėti tirti šie mirties atvejai, atsakyti už juos turėtų Savivaldybė: „Filialo steigėja – Savivaldybė, todėl už įvykius „Vingyje” atsakys ne įstaigos direktorius, bet steigėjai”.
Skola auga
Savivaldybė kiekvienais metais Nakvynės namų filialo veiklai finansuoti skiria apie 300 tūkstančių litų. Už „Vingyje” suteiktas paslaugas atsiskaito tik apie trečdalis klientų. Gegužės 1 dieną filialui klientai buvo skolingi 447,7 tūkstančio litų.
Konsultavosi su kitomis savivaldybėmis
Darbo grupė, nagrinėdama Nakvynės namų filialo veiklos perspektyvas bei norėdama išsiaiškinti, kaip teisiškai galima išspręsti problemas, teiravosi, kokių priemonių imasi Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Alytaus miestų savivaldybės, ir prašė Policijos departamento patarimo. „Nė viena iš užklaustųjų savivaldybių tokių funkcijų neatlieka ir tokio tipo įstaigų steigti neketina. Policijos departamento atstovai nurodė, kad vadovaujantis Policijos veiklos įstatymu apsvaigę nuo alkoholio ar kitokių medžiagų asmenys turi būti pristatomi į sveikatos priežiūros įstaigas”, – teigė V.Michailovas.
Tinkamiausias trečias variantas
Anot Socialinės paramos skyriaus vedėjo, buvo išnagrinėtos trys galimos filialo „Vingis” tolesnės veiklos perspektyvos: likviduoti įstaigą, ją reorganizuoti į sveikatos priežiūros įstaigą, teikiančią detoksikacijos paslaugas, arba pirkti paslaugas iš Priklausomybės ligų centro, kuris pavaldus apskričiai. Norint, kad centras teiktų detoksikacijos paslaugas, Savivaldybė turėtų užtikrinti finansavimą. Metams tektų skirti apie 120 tūkstančių litų.
Savivaldybės specialistai tikino, kad priimtiniausia būtų pirkti paslaugas iš Priklausomybės ligų centro. Ar tinkamas šis sprendimas, artimiausiame posėdyje svarstys miesto Tarybos politikai.
Pažeidimus padariusiam direktoriui – pastaba
Vakar vykusiame Sveikatos, sporto ir socialinės rūpybos komiteto posėdyje apie Nakvynės namų direktoriaus padarytus pažeidimus pasakojo savivaldybės Teisės skyriaus vyresnioji specialistė Jolita Urbonienė. Patikrinimas buvo atliktas gegužės 20 dieną. J.Urbonienė priminė komiteto nariams, kad pažeidimų V.Stipino darbe užfiksuoti ir 2003 metų kovo 4 dieną. Juos nustatė Kontrolieriaus tarnybos specialistai. Nakvynės namų direktoriui buvo skirta drausminė nuobauda. „Tačiau įstaigos vadovas neištaiso kontrolės institucijų nurodytų trūkumų”, – tvirtino Savivaldybės teisininkė.
Pažeidimai
Prieš pusę mėnesio specialistai nustatė šešis pažeidimus. Įstaigos vadovas neteisėtai skyrė drausminę nuobaudą Nakvynės namų budėtojui Antanui Leliukui. Skirdamas nuobaudą V.Stipinas pažeidė Darbo kodekso 240 straipsnį. Įstaigos vadovas tarnybiniam automobiliui nustatė degalų normą šimtui kilometrų – 15 litrų, tačiau neatliko kontrolinių važiavimų, kurie pagrįstų nustatytą normą.
Tikrintojai nustatė, kad Nakvynės namų direktoriaus įsakymai registracijos žurnale neregistruojami nuo 2005 m. balandžio 21 dienos. Tokių rasta šeši, o septyni, kurie išleisti nuo balandžio 10 dienos, nepasirašyti direktoriaus ir nepatvirtinti antspaudu.
Teisės skyriaus specialistė J.Urbonienė už padarytus pažeidimus V.Stipinui siūlė skirti pastabą.
Įstaiga užsipulta be reikalo?
Komiteto posėdyje dalyvavęs Nakvynės namų direktorius V.Stipinas bandė aiškinti, kodėl tikrinimo metu rasta pažeidimų. Jo nuomone, tai nėra dideli nusižengimai ir įstaiga užsipulta be reikalo.
Komiteto nariai nusprendė direktoriui už pažeidimus skirti pastabą. Kokia drausminė nuobauda bus skirta V.Stipinui, paaiškės Tarybos posėdyje, kuriame bus nagrinėjamas šis klausimas.
Raimonda Mikučionytė