„Jūros” archyvas iškeliauja į Vilnių

Žemės ūkio ministerijos nutarimu buvusios Lietuvos valstybinės žvejybos laivyno įmonės „Jūra” archyvas netrukus iškeliaus iš Klaipėdos į Vilnių. Toks sprendimas sukėlė nemažą čia savo bylas turinčių asmenų bei paties archyvo darbuotojų susirūpinimą.

Birželio 6-ąją Nidos gatvėje 74 esantis pastatas, kuriame laikomas keliasdešimties metų „Jūros” archyvas, buvo parduotas nežinomai firmai, o archyvo valdymas perduotas privačiai įmonei.

Žemės ūkio ministerijos Bendrųjų reikalų departamento direktorius Henrikas Martuzevičius patvirtino, jog per 100 tūkst. bylų turintis archyvas bus keliamas į Vilnių. „Kadangi ten įsikūrusi paslaugų pirkimo konkursą laimėjusi dokumentų tvarkymo ir administravimo bendrovė, tad ten ir „Jūros” archyvas turėtų būti”, – teigė H. Martuzevičius.

Tačiau dokumentų perdavimo procedūras pradėjusi ilgametė šios įstaigos archyvarė Nijolė Paulauskienė patikino, kad dėl tokio persikraustymo gali iškilti labai daug nepatogumų čia savo bylas turintiems asmenims.

„Žmonės, išgirdę apie perkeliamą archyvą, kasdien pas mus eina krūvomis, kad pasiimtų pažymas dėl pensijų ar invalidumo. Nežinau, kaip čia bus, juk tai specifinis archyvas, reikia išmanyti laivų, jūrininkų skirstymą pagal bazes, metus ir pan. To neišmanantis žmogus gali labai greitai visko pripainioti.

Tuo labiau privati įmonė neturi teisės pasirašyti ir antspauduoti tokių pažymų, ji tik paruoš jas. Norėdamas patvirtinti dokumentą, žmogus turės jį nešti į Žemės ūkio ministeriją, kuri pasirašys praktiškai neturėdama bendro supratimo ant ko. Be to, kraustantis juk gali pasimesti nemažai popierių”, – savo abejones dėl ministerijos sprendimo teisingumo reiškė N. Paulauskienė.

Archyvarės nuomone, Žemės ūkio ministerijai tiesiog tapę nebenaudinga išlaikyti tokį nemažą ir ganėtinai apleistą pastatą, kuriame laikomi „Jūros” archyvai.

Jai pritarė ir buvęs „Jūros” direktoriaus pavaduotojas socialinei struktūrai ir administracijai Algirdas Žilinskas. „Toji įmonė Vilniuje saugos ne tik „Jūros”, bet ir kitus archyvus. O juk reiks tam ir darbuotojų samdyti, ir patalpų… Kam to reikia, jūrininkai tai čia gyvena. Kreipiasi ir buvę „Jūros” darbuotojai iš Rusijos, Ukrainos, Kazachstano ir kt., čia vėl painiava žmonėms. Aš, pavyzdžiui, pasistengsiu savo bylą pasiimti, kol dar neišvežė, nes nežinia, kas gali jai nutikti”, – patikino A. Žilinskas.

Pasak Bendrųjų reikalų departamento direktoriaus H. Martuzevičiaus, tokia piliečių baimė nepagrįsta. Dokumentai perduodami pagal perdavimo ir priėmimo aktus, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos teisės aktai. „Turime pastebėti, kad išmanyti laivų ir jūrininkų profesijos specifiką yra ne archyvarų kompetencija. Pagal patvirtintas pareigines instrukcijas, archyvarai išduoda pažymas apie darbo stažą ir užmokestį, remdamiesi esamais dokumentais ir tuo užtikrindami duomenų teisingumą.”

Be to, H. Martuzevičiaus manymu, perkėlus archyvą į Vilnių pažymų išdavimas nesudarys jokių problemų, mat egzistuoja XXI a. ryšio priemonės. „Ir šiuo metu ministerija gauna visos Respublikos gyventojų prašymus laiškais ir reikiamas pažymas jiems išsiunčia paštu. Kurie piliečiai neturės tokių galimybių, galės palikti prašymus pažymoms gauti Klaipėdoje, o paregtus dokumentus taip pat gaus paštu. Apie visą prašymų pateikimo ir dokumentų išdavimo tvarką paskelbsime žiniasklaidoje”, – ramino Žemės ūkio ministerijos atstovas.

Perkėlimo darbai planuojami pradėti pasirašius ministerijos ir bendrovės sutartį, A. Žilinsko teigimu, tai turėtų būti jau kitą mėnesį. „Rugsėjo 20 dieną iš darbo bus atleidžiamos abi čia dirbusios archyvarės be pasiūlymo kitam darbui. Tad visi dokumentai iki to laiko jau bus išgabenti į Vilnių”, – sakė buvęs „Jūros” dabuotojas.

Lina Narbutaitė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.