Virš Klinikų vadovų galvų kaupiasi debesys

Premjeras nusprendė peržiūrėti Kauno onkologijos ligoninės prijungimo prie Kauno medicinos universiteto klinikų istoriją

Kauno klinikų vadovams atkakliai tvirtinant, kad prisijungus Kauno onkologijos ligoninę (KOL) pacientų aptarnavimo tvarka joje nepasikeitė, trūko kantrybė net premjerui Algirdui Brazauskui. Jis pasiryžo ištirti gautus skundus dėl šios gydymo įstaigos reorganizavimo. „Kauno dienai“ pasidomėjus padėtimi Onkologijos ligoninėje, viena didžiausių Rytų Europoje gydymo įstaigų – Kauno klinikos – jau klimpsta į naują skandalą dėl pabrangusių medikamentų. Faktus aiškinasi Seimo Antikorupcijos komisija.

Netikėta profesūros parama pacientams

Ministrą Pirmininką A.Brazauską pasiekė jungtinis onkologinių pacientų organizacijų ir specialistų kreipimasis, kuriuo prašoma ištaisyti klaidą ir atkurti Onkologijos ligoninės savarankiškumą. Minėta gydymo įstaiga Kauno klinikų padaliniu tapo 2005 m. lapkričio 8 d. Šio tikslo Klinikos siekė 8 metus.

„Onkologijos ligoninė buvo apiplėšta: išvežti kompiuteriai, atimtas autotransportas, – teigiama rašte premjerui. – Vaistinė, buhalterija – uždarytos, darbuotojai atleisti.

Laboratorija susilpninta atleidus dalį jos darbuotojų, į ją atvežta sena aparatūra iš KMUK“. Dokumente, kurį pasirašė ir akademikas Henrikas Dūdėnas, Lietuvos onkologijos pradininkė prof. Laima Griciūtė, prof. Vacys Sadauskas, teigiama, kad po prijungimo į Onkologijos ligoninę iš Kauno klinikų net tie patys reagentai, medikamentai ir maisto produktai vežami didesnėmis kainomis.

Gerą vardą medicinoje užsitarnavę specialistai siūlo premjerui peržiūrėti Onkologijos ligoninės ateitį.

Signalų yra ir daugiau

„Tik premjeras gali pasukti laikrodžio rodyklę atgal, – įsitikinęs H.Dūdėnas. – Daugiau kaip 20 metų dirbau „Sanito“ vadovu, todėl man nesuprantama, kaip prijungimas galėjo turėti tiek daug neigiamų pasekmių“. Akademikas ragina premjerą įsiklausyti, nes KOL prijungimas prie KMUK netenkina nei medikų, nei pacientų.

Premjero atstovė spaudai Nemira Pumprickaitė teigė, kad Ministras Pirmininkas jau pasiryžo sudaryti darbo grupę, kuri „išsiaiškins gautus signalus“. „Šis kreipimasis yra ne vienintelis premjero gautas signalas, todėl padėtis Onkologijos ligoninėje jam kelia didelį rūpestį“, – teigė N.Pumprickaitė.

Kol speciali darbo grupė nesudaryta, „Kauno dienai“ pavyko gauti įrodymus dėl pabrangusių medikamentų. Pavyzdžiui, plačiai naudojamas preparatas skausmui numalšinti „Ketanov“, šiuo metu iš Klinikų tiekiamas net 1 Lt brangiau. Galima tik spėlioti, kiek lėšų praranda valstybė, nes medikamentus Klinikos perka už milijonus litų.

Šokiravo pabrangę medikamentai

Seimo Antikorupcijos komisiją sudomino ir „Kauno dienos“ pateiktas faktas apie kitų medikamentų pabrangimą. Pavyzdžiui, anksčiau Onkologijos ligoninė naudojo dezinfekcinį skystį „Chemifarm“, kurio penki litrai kainavo 65,54 Lt. Tuo tarpu šiuo metu Onkologijos ligoninei iš Klinikų yra tiekiamas analogiškų savybių preparatas. Jo penkių litrų flakonas kainuoja 104,9 Lt. Tai reiškia, kad Teritorinės ligonių kasos gerokai permokės už preparatus ir dezinfekcijos priemones, nors iš esmės anksčiau pacientų pinigai buvo taupomi labiau. Tikėtina, kad panašių atvejų yra ir daugiau.

Minėta informacija šokiravo Seimo Antikorupcijos komisijos narį Rimantą Dagį. „Būdamos viena didžiausių gydymo įstaigų Rytų Europoje, Kauno klinikos iš tiekėjų gali gauti dideles nuolaidas, bet kažkodėl vyksta priešingas procesas, – teigė R.Dagys. – Pasitvirtino būgštavimai, kad prijungus Onkologijos ligoninę, pabrango paslaugos“.

R.Dagys yra vienas iš trijų parlamentarų, kurie Antikorupcijos komisijoje sudaro specialią darbo grupę. Pastaroji jau beveik mėnesį kaupia informaciją apie galimas korupcines apraiškas sveikatos apsaugos sistemoje. Parlamentaras teigė, kad Antikorupcijos komisija ketina bendradarbiauti su premjero suburta specialia darbo grupe.

Bandė manipuliuoti visuomenės nuomone

Prijungus Onkologijos ligoninę, jos direktoriumi tapo Kauno klinikų statytinis Žilvinas Saladžinskas. Nesiliaujant skundų lavinai, jo iniciatyva net bandyta daryti įtaką visuomenės nuomonei. Tai paaiškėjo, kai buvusi direktoriaus pavaduotoja Leonarda Šarakauskienė parašė straipsnį vienam sveikatos žurnalui, esą egzistuoja raštiškas susitarimas tarp sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos, KMUK direktoriaus J.Pundziaus, Kauno medicinos universiteto rektoriaus R.Žaliūno ir Kauno onkologijos medikų profesinės sąjungos lyderės Lilijos Butkevičienės. Jis neva pasirašytas Prezidento Valdo Adamkaus siūlymu, kad po Onkologijos ligoninės prijungimo nenukentės nei medikų, nei pacientų interesai. „Tai netiesa, nes jokio susitarimo nesu pasirašiusi“, – vakar „Kauno dienai“ teigė L.Butkevičienė.

L.Šarakauskienė pripažino, kad jos bendradarbė nepasirašė Kauno klinikų vadovams naudingo galėjusio būti susitarimo, o straipsnį ją paprašė parašyti direktorius.

Moterį „nurašė“ dėl amžiaus

Centrinėje buveinėje koncentruojanti pacientų srautus, KMUK dirbtinai sudaro eiles prie švitinimo aparatūros, kuria gydomi onkologiniai ligoniai. Tokia aparatūra yra ir Onkologijos ligoninėje, bet KMUK administracija uždraudė švitinti pacientų galvos srityje parazituojančius navikus, esą tai žalinga ligonių sveikatai. Tačiau dėl sudarytos eilės marijampolietė Anelė Kulesevičienė priversta pusantro mėnesio kęsti skausmą. Klinikose ji gydėsi vasario 13-23 d.

„Nuo Valentino dienos keturias paras niekas nieko negydė, – pasakojo 80 metų moteris. – Skruostas dar labiau sutino, net matyti negalėjau. Gydytojas pasakė, kad prie spinduliavimo aparatūros eilė nutįsusi iki balandžio 3 d. Tik tada galės mane švitinti“. Moteriai buvo paskirtos tik „Ketanov“ tabletės, malšinančios skausmą. Naviko jai neoperavo todėl, kad kitose Klinikų struktūrose užtruko tyrimų rezultatai. „Paaiškėjo, kad esu geros sveikatos, bet auglys padidėjo tiek, kad operacijos dabar daryti dėl mano amžiaus gydytojai nesiryžta“, – sakė A.Kulesevičienė.

Jos istoriją išgirdę Kauno onkologijos ligoninės medikai pašiurpo. „Būtume tą pačią dieną ėmęsi veiksmų“, – sakė nenorėjusi įvardyti savo pavardės gydytoja.

Vakar „Kauno diena“ raštu paklausė prof. J.Pundziaus apie pabrangusius vaistus ir pablogėjusį pacientų aptarnavimą, bet, motyvuodamas savo užimtumu, iki šeštos valandos vakaro jis atsakymų neatsiuntė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "Virš Klinikų vadovų galvų kaupiasi debesys"

  1. xc

    Lietuviai viskas tuom pasakyta 👿

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.