Kitam patarti – lengviau

Kauno miesto tarybos narys, praktikuojantis gydytojas kardiologas Gediminas Rapolas Sakalnikas sąžiningai prisipažįsta: „Turiu propaguoti sveiką gyvenimą būdą, žinau, ką turiu daryti, kad gerai jausčiausi, nesirgčiau, tačiau kitam rekomenduoti, patarti visada yra lengva, o pačiam to laikytis – labai sunku. Esu labai užimtas, bet pagal galimybes stengiuosi daryti viską, kad ilgiau išlikčiau sveikas”.

Sėslus gyvenimo būdas – ne į sveikatą

Iš tiesų laisvalaikio G.R.Sakalnikas turi nedaug. Jis dirba Kauno medicinos universiteto Kardiologijos institute vyriausiuoju mokslo darbuotoju, ketvirčio etato krūviu – KMU Kardiologijos klinikos poliklinikoje gydytoju kardiologu.

Turi daug visuomeninių pareigų Lietuvos ir tarptautinėse organizacijose: Europos kardiologų draugijos garbės narys, daug metų buvo Lietuvos kardiologų draugijos viceprezidentu, įkūrė ir puoselėja Lietuvos hipertenzijos specialistų lygą, yra Pasaulinės hipertenzijos lygos tarybos narys.

Visų visuomeninių darbų ir neišvardysi. O kur dar darbas miesto Taryboje, politinė ir partinė veikla.

„Viena iš didžiausių mano problemų – tai sėslus gyvenimo būdas, – sako G.R.Sakalnikas. – Šiaip tai lyg esu ir labai judrus: važinėju po visą Lietuvą, skaitau paskaitas, konsultuoju ligonius, bet iš tiesų tai yra sėdėjimas. Sėdžiu poliklinikoje, Kardiologijos institute savo darbo kabinete, sėdžiu automobilyje važiuodamas į paskaitas, konsultacijas, sėdžiu miesto Tarybos, konservatorių frakcijos, Sveikatos komiteto posėdžiuose. Tai, žinoma, ne į sveikatą”.

Bet pagal galimybes gydytojas stengiasi didinti fizinį aktyvumą. Tai, matyt, sekasi neblogai, nes net peršalimo ligos jo nepuola.

Prasminga mankšta iki rudens

G.R.Sakalnikas sako, jog sunkiausia būna žiemą – dienos trumpos, nėra kada net pasivaikščioti. Bet gydytojas atsigriebia kitais trim metų laikais.

„Visada labai laukiu pavasario: tada atsigaunu, – tvirtina G.R.Sakalnikas. – Prie namų turiu sodą, daržą, tai prisimankštinu pakankamai, ypač kadangi daržas šlaite. Prisivaikštau žemyn, aukštyn nešiodamas vandens kibirus, prisilankstau daržą kasdamas, ravėdamas. Mėgstu tokią prasmingą mankštą iki vėlyvo rudens. Darbas darže, sode teikia didelį malonumą. Per žiemą jo pasiilgstu”.

Savam darže ekologiškai užaugintos daržovės – pačios skaniausios ir sveikiausios. „Nors parduotuvėse, atrodo, didžiulis pasirinkimas gražių ir gerų vaisių bei daržovių, tačiau sveikatai naudingesnės ir skanesnės pačių užaugintos. Geriausiai jų skirtumus pamatau pagal savo dvejų su puse metų anūkės Rugilės reakciją: kai paduodu iš savo daržo uogą ar daržovę, ji valgo, o kai parduotuvėje pirktą, ji sako: „fe, neskanu”, – pasakoja G.R.Sakalnikas.

Tačiau G.R.Sakalnikas vis mažiau sodina daržovių, nes šeimos moterims – žmonai, taip pat gydytojai kardiologei Margaritai, dukrai Jurgitai ir anūkei Rugilei reikia daugiau žalių vejų, gėlių, dekoratyvinių krūmų.

Nesivaiko mados „susilaužyti kojas”

Nors dabar G.R.Sakalnikas „sportuoja” prie televizoriaus, bet jaunystėje žaidė krepšinį, užsiėmė lengvąja atletika.

„Kai mokiausi mokykloje Biržuose, tuo metu dirbo visų mūsų mylimas treneris Vladas Garastas. Todėl nepamilti krepšinio, kad ir kokio ūgio būtum, buvo neįmanoma, – apie savo jaunystės aistrą pasakoja G.R.Sakalnikas. – Sportuodamas jaunystėje, matyt, neblogai užsigrūdinau, tačiau turiu problemų dėl sąnarių. Jei bandai intensyviai sportuoti, bet be profesionalios medikų priežiūros, gali patirti traumų. O nebaigtos jos gydyti atsiliepia sulaukus vyresnio amžiaus, todėl visiems intensyviai sportuojantiesiems patariu rūpintis sąnariais”.

Žiemą G.R.Sakalnikas mėgsta žiūrėti žiemos sporto šakų varžybas, nors, kaip prisipažįsta, niekada su slidėmis nesileido nuo kalnų.

„Nemanau, kad dabar būtų laikas pradėti slidinėti kalnuose. Nors pas mus dabar tapo madinga – susilaužyti kojas artimiausiuose kalnuose”, – su pašaipa kalba G.R.Sakalnikas.

Pataria neužsiimti „saviveikla”

Lankydamasis Amerikoje prieš keliolika metų, G.R.Sakalnikas atkreipė dėmesį, jog amerikiečiai ryte ir dieną kažkokias piliules vos ne saujomis į burną žeria.

„Pradėjau domėtis. Pasirodė, kad tai įvairiausi maisto papildai, vitaminų, mikroelementų, amino rūgščių kompleksai, – pasakoja G.R.Sakalnikas. – Aš priėmiau šią amerikietiško gyvenimo ypatybę – vartoti daug vitaminų, nes mūsų mityba vis labiau panašėja į amerikiečių. Vis daugiau žmonės, o ypač vaikai, valgo bandelių, sumuštinių, „greito” maisto. Dėl netikusios mitybos Šiaurės Amerikoje gana daug nutukusių žmonių. Vis dėlto, kad ir kaip stengtumės racionaliai maitintis, negauname pakankamai visko, ko reikia mūsų organizmui. Taip yra dėl ydingo maitinimosi būdo ar dėl produktų kokybės, dėl ligų, kurios neleidžia gerą maistą įsisavinti ar pagreitintai jį išskiria”.

G.R.Sakalnikas vartoja vitaminų kompleksus, sudarytus iš keliolikos vitaminų, mikroelementų, amino rūgščių, kurie pagerina atmintį, mažina depresiškumą, šiek tiek cholesterolio koncentraciją.

„Kreipiu didelį dėmesį į elektrolitų – ypač kalio ir magnio balansą organizme, – sakė R.Sakalnikas. – Subalansuotas jų kiekis ir tinkamai vartojant apsaugo nuo įvairių nemalonių dalykų: širdies ritmo sutrikimų, vadinamųjų permušimų, kojų mėšlungio. Kai mėšlungis sutraukia kojas, aišku, kad trūksta kalio ir magnio. Jie iš organizmo pasišalina, kai gausiai liejamas prakaitas – sportuojant, paplūdimiuose. Geriant alų kalis ir magnis taip pat greitai išsiskiria iš organizmo”.

Susirgus net ir peršalimo ligomis, G.R.Sakalnikas pataria neužsiimti „saviveikla” ir patiems nesigydyti ar pasikliauti vien tik vaistininkės rekomendacijomis, o būtinai kreiptis į gydytoją. „Juk karščiavimas gali būti dėl įvairiausių priežasčių”, – perspėja G.R.Sakalnikas.

Išmokti valdyti emocijas

Nuo didžiulio darbo krūvio, įtampos, G.R.Sakalnikas kasmet atostogų metu pabėga į Palangą.

„Nors pastaraisiais metais į šį kurortą važiuoja daugybė žmonių, bet jie man netrukdo. Matyt, dar esu labai jaunas – manęs nedirgina nei minia, nei garsas, – tvirtina gydytojas. – Neįsivaizduoju poilsio be Palangos, Baltijos jūros. Nuo jaunystės susiklostė tradicija poilsiauti Palangoje ir iki šiol jos laikausi. Be to, esu savo šalies patriotas, noriu, kad mes kuo daugiau lėšų išleistume poilsiaudami Lietuvoje, o ne kažkur jas išveždami”.

Poilsis pajūryje, darbas darže, sode G.R.Sakalnikui padeda vaduotis nuo stresų, įtampos.

„Nenaudoju jokių raminamųjų vaistų, – teigia gydytojas. – Esu nusiteikęs prieš dirbtines priemones reguliuoti savo emocinę būseną. Negaliu sakyti, kad visada susivaldau: būna emocijų protrūkių, bet kasmet, kai tampu vyresnis, solidesnis, vis labiau išmokstu valdyti emocijas ir visiems patariu – kuo mažiau raminamųjų vaistų, reikia būti savimi. Bet kokie vaistai vienaip ar kitaip veikia sąmonę, pasąmonę, keičia tavąjį „aš”. Nors galbūt apie tai plačiai ir nekalbama, bet kai veikia trankviliantai ar kitokie nervų sistemai įtaką darantys vaistai, tu jau nebe tu”.

Violeta Gustaitytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.