Lietuvoje gimęs ir gyvenęs fizinės terapijos specialistas Samuelis Tacas šiuo metu gydo Niujorko žvaigždes
Senovės Kinijoje pas gydytoją žmonės eidavo, kol yra sveiki, ir jam mokėdavo už tai, kad jis padeda išsaugoti sveikatą. Tačiau jei susirgdavo, gydytojas pinigų nebegaudavo, nes tai reiškė, kad blogai atliko savo darbą.
Vakarų pasaulyje į medikus kreipiamės tik tada, kai susergame, o šie savo misija laiko tik ligonių gydymą.
S.Tacas tikina, kad jei žmonės pas jį ateitų dar nejausdami skausmų, tikrai padėtų jų išvengti ateityje, o rezultatai pranoktų lūkesčius.
„Jie mirtų sveiki”, – nusikvatoja fizioterapeutas. Paklaustas, kiek ilgai gyventų, atšauna: iki dviejų šimtų metų.
Svarbiausias instrumentas – rankos
Lieknas žilstelėjęs vyriškis su akinukais iš pirmo žvilgsnio atrodo paprastas, malonus, betarpiškas žmogus. Tačiau skvarbios tamsios akys gręžte gręžia: regis, permato kiaurai, jokių paslapčių nenuslėpsi. Matyt, ne be pagrindo savo klientų yra vadinamas šamanu, kuris gydo dieviškais prisilietimais.
Bent jau taip skelbia „The New York Times” ir kitų JAV laikraščių antraštės, pasakojančios apie garsųjį įžymybių gydytoją.
Jis gydo žinomą kompozitorių Endrių Loidą Vėberį, ABC naujienų diktorių Piterį Dženingsą, smuikininką Isaaką Šterną, prima baleriną Siuzaną Džafė, aktorę Ketliną Terner, muzikos pasaulio žvaigždę Mstislavą Rostropovičių ir daugelį kitų.
Vienas žymiausių Niujorko fizioterapeutų Samuelis Tacas, tarp klientų žinomas ir jų vadinamas Šmueliu, iš portfeliuko išsitraukia prieš kelerius metus išleistą Karolio Dineikos knygelę „Psichofizinė treniruotė”. Savo praktikoje jis lig šiol taiko šio lietuvio atrastus ir išbandytus metodus.
„Mano kūno harmonizavimo arba derinimo studijoje, kuri įsikūrusi Niujorko centre, rastumėte įvairiausios aparatūros, panašios į tą, kuria aprūpinti poliklinikų fizioterapijos kabinetai”, – kukliai pasakoja žvaigždžių gydytojas.
Jo rankos – pagrindinis instrumentas, kuris gali daryti stebuklus.
„Kai žmogus nueina pas psichiatrą, gali devynias galybes visko pripasakoti, ką tik nori išsigalvoti. Jei tik yra geras aktorius, tai atrodys visiškai įtikinama. Mano rankos kaipmat demaskuoja melą, todėl manęs neapgausi”, – tikina garsenybių gydytojas.
„Ateina pas mane ligonis ir nieko nelaukdamas pradeda pasakoti savo ligos istoriją. Aš jį sustabdau ir klausiu, kelintas tai girdintis gydytojas esu. Žmogus atsako, kad, tarkime, gal jau koks penktas. O aš jam aiškinu: matai, tiek kartų pasakojai, ir nepadėjo. Todėl dabar patylėk ir paklausyk, ką aš tau papasakosiu”, – nusijuokia pašnekovas. Ir priduria, kad iš tiesų pasakoja tai, ką jaučia jo rankos. Paprastai jos tarsi pačios tiesiasi prie tos kūno vietos, kuri negaluoja. Kartą ranka ėmė liesti paciento kelią, o šis, labai nustebęs, sako: „Daktare, iš kur žinote, kad man jį skauda?”
Padeda įveikti įvairias ligas
S.Tacas specializuojasi gydant kaulų, raumenų, sąnarių, kitų judamojo aparato negalavimus. Šie susirgimai ypač vargina šokėjus, muzikantus, rašytojus, neatsitiktinai jie tiesiog plūsta pas fizioterapeutą. Pianistams ir rašytojams jis padeda įveikti kaklo, rankų, nugaros patempimus, šokėjams – kelių, nugaros, klubų skausmus.
Tačiau jo studijos interneto svetainėje skelbiama, kad čia teikiama pagalba ne tik sergantiesiems artritu, varginamiems kojų, rankų, kaklo ar nugaros skausmų, neuralgijų, bet ir kenčiantiems nuo nemigos, depresijos, odos ligų, astmos, aukšto kraujospūdžio, galvos skausmų, plaučių bei alerginių ligų.
Už pirmąją jo konsultaciją tenka pakloti net 200 JAV dolerių, o už vėlesnius vizitus kaskart po 170 dolerių. Kas tas paslaptingasis kūno harmonizavimas, kuriuo ir garsėja S.Tacas? Tai unikalus lydinys iš praktinės vakarietiškos fizinės terapijos ir jogos, osteopatijos, akupunktūros, masažo technikų elementų.
Fizioterapeutas pasakoja, kad kiekvienam pacientui sukuria savotišką gydymo programą, kurioje derinamos įvairios procedūros: manualinė terapija, atliekama jo paties rankomis, specialūs kvėpavimo pratimai, gydymas ultragarsu, magnetinė, trumpųjų bangų, lazerio terapija, refleksoterapija, elektrostimuliacija, įvairių rūšių masažai.
Tačiau pats pirmas žingsnis – čiuopimas rankomis. Jo metu specialistas įvertina, kurioje vietoje ir kas negerai. O tada jau siūlo būdus, kaip įveikti problemas. S.Tacas tikina, kad pats demonstruoja visus pratimus, kuriuos siūlo pacientams.
Kai kurie pas jį lankosi tik pradžioje, kol patys išmoksta mankštintis ir atlikti kai kurias procedūras. Tačiau yra ir tokių, kurie pageidauja, kad pats specialistas su jais dirbtų po kelis kartus per dieną. Atvažiuoja į Niujorką, apsigyvena netoli nuo S.Taco studijos esančiame viešbutyje ir vaikšto pas jį.
Save atrado ne iš karto
Alytuje gimęs, augęs ir mokyklą baigęs Samuelis ilgai negalėjo apsispręsti, kuriuo keliu pasukti. Bandė tapti krepšininku, paskui – muzikantu. Nepavyko. Studijavo tuometiniame Politechnikos institute inžinerijos mokslus, tačiau metė, nes jautėsi ne savo vietoje.
Į mediciną stoti net nedrįso. Tada S.Tacui kilo mintis studijuoti gydomąją kūno kultūrą.
Besimokant pasirinkta specialybė netgi ėmė patikti, pasirodė, kad gali būti naudingas sportininkams ir juo nebūdamas.
Baigęs studijas vyko mokytis į Druskininkus, pas K.Dineiką. Ten sėmėsi masažo, kvėpavimo paslapčių. Vėliau kurį laiką mokėsi Maskvoje, studijavo magnetinę ir elektroterapiją, akupunktūrą.
1973 metais S.Tacas emigravo į Izraelį. Ten jis toliau gilinosi į fizinę terapiją, jogą, tai či.
Trejus metus mokėsi specialioje mokykloje, kurioje buvo dėstomas gydymas rankomis, mokoma taikyti elektros procedūras, kombinuojant jas su įvairiais fiziniais pratimais.
Visas šias manipuliacijas atlieka vienas specialistas. Beje, gyvendamas Izraelyje S.Tacas pradėjo gydyti muzikantus. Viena iš pacienčių, kurią jis sėkmingai išgydė, buvo pianistė Golda, vėliau tapusi jo žmona.
1984 metais jis atvyko į Niujorką. Iš pradžių JAV jam teko įveikti nemažai kliūčių, pavyzdžiui, laikyti egzaminus, kad gautų licenciją verstis fizioterapeuto praktika.
„Tai, kad esu kilęs iš Lietuvos, tarsi kokybės ženklas gyvenant Amerikoje”, – smagiai juokiasi žydų tautybės specialistas. Jis svarsto: jam pasisekė, kad iš pradžių gyveno Lietuvoje, kur susipažino su K.Dineikos mokymu, vėliau – Maskvoje, kur perprato masažo bei gydymo elektra, magnetinėmis bangomis paslaptis, o paskui – Izraelyje, kur sėmėsi senovinio gydymo meno.
Siekia greito efekto
S.Taco teigimu, JAV šioje srityje buvo ir tebėra gerokai atsilikusios. Ten vystosi tai, kas neša pelną, duoda greitą efektą.
Žmonėms apsimoka sirgti, nes vis tiek už viską apmoka draudimas, to nori ir gydytojai, nes jie iš to irgi daro biznį. Tai naudinga ir farmacijos pramonei. Prarijo tabletę, atsigulė „po peiliu”.
„Mano gydymo metodas nepakartojamas, jam nėra lygių”, – nesikuklina. Tačiau kaipmat viską paverčia juokais: „Kūno derinimą bene geriausiai apibūdina žodis „mišrainė”, kurioje yra visko, kas geriausia, paimta iš Lietuvos, Rusijos ir Izraelio”.
Surimtėjęs tęsia, kad lietuviams norėtų patarti nesiblaškyti, neieškoti svetimų pranašų.
Kuria planus, kaip atvežti į Druskininkus amerikiečius, kad jie čia galėtų pasigydyti, pasisemti sveikatos iš lietuviškos gamtos versmės.
„Aš nepardavinėju nei vaistų, nei maisto papildų, nei magnetų, nei stebuklingų pagalvėlių. Ir nereklamuoju brangių treniruoklių, nes jie visiškai nereikalingi, geriau laipioti po medžius, bėgioti miške, o mankštintis sėdint ar gulint ant kilimo. Jei ką ir pasiūlau kokiam pacientui, tai komisinių iš to daikto pardavėjų iš principo neimu. Man ramu, aš gyvenu tik iš gydymo ir to, ką darau savo rankomis. Man tai svarbu. Tada ir mano pacientai tiki, kad esu pasirengęs jiems atiduoti širdį ir tai lemia mano sėkmę”, – aiškina Niujorko įžymybė.
Giedrė Budvytienė