Europos reikalavimu pirksime brangesnius termometrus

Jau šiemet Lietuvos vaistinėse gali nelikti kūno temperatūrą matuojančių termometrų, kuriuose naudojamas gyvsidabris. Juos pakeistų jau dabar vaistinėse parduodami elektroniniai prietaisai.

Europos Sąjunga (ES) nori uždrausti pardavinėti termometrus bei kitus matavimo prietaisus, kurių gamybai naudojamas gyvsidabris. Tokį pasiūlymą šalims narėms pateikė Europos Komisija.

Vadinamųjų gyvsidabrio termometrų norima atsisakyti, kadangi šiam metalui patekus į aplinką susidaro nuodingas metilo gyvsidabris, žalojantis žmonių sveikatą. Išimtys būtų daromos medicinoje naudojamų instrumentų gamybai.

Vakar kalbinti klaipėdiečiai vaistininkai „Vakarų ekspresą” patikino, kad iš gyvsidabrio pagaminti termometrai nekelia pavojaus sveikatai. Farmacininkai akcentavo, kad pavojingas yra ne gyvsidabris, o jo garai.

„Sudužus termometrui po kambarį pabirę sidabriniai rutuliukai pavojaus nekelia tol, kol nepradeda garuoti”, – aiškino ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro bendrosios higienos gydytojas Rimantas Giedraitis.

Pasak specialisto, tam, kad gyvsidabris imtų garuoti, reikia, jog šis metalas būtų paveiktas aukštesnės temperatūros, pavyzdžiui, kurį laiką išbūtų po karštu radiatoriumi.

„Nekils jokios grėsmės sveikatai, jeigu sudaužę termometrą kruopščiai surinksime gyvsidabrį, o grindis išplausime vandeniu su ūkiniu muilu ir geriamosios sodos tirpalu”, – pataria gydytojas higienistas.

Iš gyvsidabrio pagaminti termometrai į Lietuvą įvežami iš Rusijos ir Vokietijos, elektroniniai temperatūros matavimo prietaisai importuojami iš ES valstybių.

Pavardės nepanorusi skelbti vienos vaistinės provizorė dienraščiui sakė, kad gyvsidabrio termometrai yra ne prastesni už elektroninius. Anot jos, skiriasi tik jų kainos – pirmieji kainuoja 2-3 Lt, garsinius signalus skleidžiantys elektroniniai – daugiau nei 10 Lt.

Teigiama, kad klaipėdiečiai labiau perka pigesnius, klasikiniais vadinamus gyvsidabrio termometrus.

Anot vaistininkų, elektroniniai termometrai paklausą turi tik tarp mamų, auginančių mažus vaikus, mat šie prietaisai pritaikyti kūno temperatūros matavimui tiesiojoje žarnoje.

Tiesa, mamoms būtina žinoti, kad tokiu būdu mažyliui matuojant temperatūrą, yra pusės laipsnio paklaida. Pavyzdžiui, kai prietaisas rodo 39 laipsnius, vaikui išties yra 38,5 laipsnio temperatūra.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.