Paskutiniesiems Lietuvos žemės ūkio universiteto (LŽŪU) šių metų laidos bakalaurams aukštosios mokyklos baigimo diplomai bus įteikti tik birželio 30 dieną. Studentai skundžiasi, kad taip vėlai gavę diplomus jie nesuspės įstoti į kitų aukštųjų mokyklų magistrantūrą.
Nespėja išrašyti diplomų
Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakultetą baigiantis Marius „Kauno dienai” rašo, kad norėdamas tapti kito universiteto magistrantu jis galės tikėtis patekti tik į antrąjį – papildomojo priėmimo – etapą. „LŽŪU vadovybė tikriausiai tai daro specialiai, kad ir toliau liktume studijuoti šiame universitete. Tuo esame labai nepatenkinti”, – teigia bakalauras.
Pasak LŽŪU studijų skyriaus viršininko docento Stepono Raudoniaus, sunku suderinti, kad visų fakultetų studentai diplomus gautų vienu metu – esą reikia išrašyti ne tik juos, bet ir diplomų priedus, visus dokumentus suregistruoti. „Formaliai studijų tvarkos nepažeidžiame, nes mokslo metai baigiasi birželio 30 dieną. Specialiai nekenkiame, nenorime, jog studentams būtų blogiau, – sako pašnekovas. – Taip sudarome diplomų įteikimo grafiką, kad techniškai pajėgtume apdoroti visus dokumentus. Per savaitę neįstengiame išrašyti daugiau kaip tūkstančio diplomų, skirtų baigiantiesiems dieninį ir neakivaizdinį skyrius. Jei studentai pageidautų, galėtume svarstyti, kaip tą darbą pagreitinti. Kol kas jokių jų nusiskundimų nesulaukėme”.
Tiesa sakant, toks aiškinimas neįtikinamas – kodėl šie „techniniai dalykai” nekelia problemų kitiems universitetams? Docentas sakė Studijų skyriuje dirbantis neseniai, tokią čia radęs tvarką. Kitais metais darbo absolventams išrašant baigimo dokumentus dar padaugės, nes teks išduoti diplomų priedėlius, kurie sudarys net 18 puslapių. „Šiemet šiuos priedėlius išduosime tik tiems, kurie važiuos toliau studijuoti į užsienį. Tačiau tai galėsime padaryti tik rudenį”, – aiškino docentas.
S.Raudoniaus teigimu, į LŽŪU magistrantūrą studentai priimami liepos pradžioje, tad bakalaurams nebūna per vėlu. Daugiausia universiteto studentų esą stoja į LŽŪU magistrantūrą, o kitus universitetus renkasi tik maždaug 10 procentų. „Priėmimas į magistrantūrą – ne vien mūsų universiteto problema. Reikėtų, kad visi universitetai derintų priėmimo sąlygas, tad studentams pasirenkant magistrantūros studijas būtų kuo mažiau nepatogumų”, – mano LŽŪU atstovas.
Specialiosios studijos nepopuliarios
Šiemet dieninį LŽŪU dieninį skyrių baigia per 600 studentų. Daugiausiai išleidžiama buhalterinės apskaitos ir finansų specialistų. Į magistrantūrą planuojama priimti 338 bakalaurus. Trečdalis jų į valstybės finansuojamas vietas nepateks, jiems teks per semestrą mokėti apie 1 tūkstantį litų. „Norinčiųjų studijuoti magistrantūroje būtų daugiau, nei galime priimti, – teigė Studijų skyriaus viršininkas. – Todėl kiti ir renkasi kitas aukštąsias mokyklas”.
Lietuvos veterinarijos akademijos (LVA) Gyvulininkystės technologijų fakulteto bakalaurai diplomus gaus irgi birželio 30 dieną, o priėmimas į šios studijų programos magistrantūrą – liepos pradžioje. „Anksčiau antroji studijų pakopa būdavo specialiosios studijos, – sako Studijų skyriaus vedėja Violeta Bakutienė. – Kol kas jos nepanaikintos, tačiau studentų į jas stoti nebeskatiname”. Pasak V.Bakutienės, veterinarinės magistrantūros LVA nėra, rengiamasi įteisinti veterinarinę rezidentūrą. Dienines gyvulininkystės technologijų programos magistrantūros studijas, kurias finansuos valstybė, galės rinktis 58 studentai, 11 už mokslą turės mokėti po 2500 litų per metus. Visą studijų kainą mokės ir 56 magistrantai neakivaizdininkai. V.Bakutienės teigimu, visos magistrantūros vietos skirtos net tik LVA studentams – į jas gali pretenduoti kitų aukštųjų mokyklų ar ankstesnių laidų bakalaurai. Studijavusieji kitas studijų programas, pasak pašnekovės, LVA magistrantūrą renkasi retai.
VDU magistrai „laiminami” anksčiausiai
Į Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) magistrantūrą priėmimas vyksta birželio 21-27 dienomis. Pasak Akademinių reikalų tarnybos direktorės Silvos Butkienės, VDU bakalaurams tai sunkumų nesudarys, nes diplomus jie gaus šiandien, 22 dieną. LŽŪU ketvirtakursis Marius ir jo draugai, diplomuotais bakalaurais tapsiantys tik birželio 30-ąją, mano, kad tokio pasirinkimo neturės: jiems laimę teks bandyti tik per papildomą priėmimą. S.Butkienė patikino, kad šie studentai nebus skriaudžiami: jiems kol kas užteks pateikti tik studijų pažymą. Į valstybės finansuojamas vietas bus priimta 413 magistrantų (vien VDU baigia 808), 150-čiai už studijas teks susimokėti. „Galėtume į magistrantūrą studentų priimti daugiau, tačiau tai daryti neleidžia Švietimo ir mokslo ministerija”, – pasakojo S.Butkienė.
Dėstytoja persistengė
Trukdžių kelyje į magistro studijas teko patirti Lietuvos kūno kultūros (LKKA) akademijos Sporto biomedicinos fakulteto kineziterapijos specialybės ketvirtakursiams. „Prieš savaitę laikėme valstybinį kineziterapijos egzaminą, rašėme testą, – pasakoja studentė Aistė (jos pavardė redakcijai žinoma). – Labai nebijojome, nes mokėmės neblogai, mūsų grupė buvo pakankamai stipri. Egzamino rezultatai pribloškė: 80 proc. studentų žinios įvertintos tik 5-7 balais. Daugeliui tai užkerta kelią į magistrantūrą”.
Studentai teigia visur ieškoję teisybės, buvo siuntinėjami iš vieno kabineto į kitą, tačiau niekas nenorėjo prisiimti atsakomybės. Paaiškėjo, jog egzamino koordinatorė dėstytoja Gražina Krutulytė rengdama užduotis persistengė. „Kartu su dėstytoja peržvelgę egzamino klausimus išsiaiškinome, jog paskaitų medžiaga nesutampa su testo atsakymais. Kai kurios užduočių temos nebuvo pateiktos rengiantis egzaminui, o tos, kurių mokėmės, neįtrauktos į testą”. Atkaklūs studentai vis dėlto pasiekė, kad apeliacinė komisija peržiūrėtų darbus ir vertinimus. Pripažinta, jog užduotis parengusi dėstytoja nebuvo teisi, visiems ketvirtakursiams valstybinio egzamino vertinimai buvo pakelti dviem balais.
Sporto biomedicinos fakulteto dekanas docentas Alvydas Kalvėnas mano, jog kalta ne vien klausimus rengusi dėstytoja – studentai esą irgi privalėjo kruopščiau pasirengti egzaminui. „Tačiau jei apeliacinė komisija buvo jų pusėje, vadinasi, jie teisūs”, – teigė dekanas. Kineziterapijos bakalauro programą šiemet baigia 35 studentai, magistrantūrai skirta 21 vieta. Ši studijų programa viena brangiausių LKKA – nepatekę tarp valstybės finansuojamųjų turės mokėti po 1750 litų per semestrą. „Valstybinis egzaminas esminio vaidmens nevaidins. Priimant į magistrantūrą bus atsižvelgiama į visų ketverių studijų metų rezultatus”, – reziumavo dekanas.
Aldona Kibirkštienė
Krutulytė forever 😀