Klaipėdos miesto Taryba – unikali politinės kultūros citadelė: žmonės palieka liberalcentristus, perbėga pas liberalus, tačiau išlaiko politinio pasitikėjimo postus, be to, su jais ketinama ir toliau gyventi draugiškai tiek frakcijoje, tiek valdančiojoje koalicijoje.
Neatmetama ir galimybė, kad Klaipėdos liberalcentristai ir naujai įsikūrę liberalai artėjančiuose savivaldybių rinkimuose dalyvaus bendrame sąraše.
Kokiai partijai atstovaus uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius – neaišku, nes, „Vakarų ekspreso” šaltinių teigimu, neoficialiai šis politikas ne kartą yra sakęs jaučiantis diskomfortą Liberalų ir centro sąjungoje.
Būtų pasitraukęs
Šeštadienį įvykusiame steigiamajame Lietuvos liberalų sąjūdžio (LLS) suvažiavime jo pirmininku buvo išrinktas Seimo narys Petras Auštrevičius, kuris laimėjo prieš vienintelį savo oponentą, parlamentarą Vytautą Grubliauską.
Kandidatuoti buvo raginamas ir buvęs Klaipėdos miesto meras, europarlamentaras Eugenijus Gentvilas, tačiau tai daryti atsisakė, nes dirba Briuselyje.
Jei LLS vedliu būtų tapęs vienas iš minėtų klaipėdiečių, į LLS gretas tą pačią akimirką stotų ir uostamiesčio vicemeras Vidmantas Plečkaitis. Tai jis vakar patvirtino „Vakarų ekspresui”.
„Dabar lieku senojoje partijoje. Kadangi neišrinko klaipėdiečių, aš toje politinėje jėgoje nematau lyderio. Liberalcentristų skyrius Klaipėdoje linkęs bendradarbiauti su Sąjūdžio skyriumi. Gal formuotume ir koaliciją Savivaldybėje ar dalyvautume rinkimuose bendru sąrašu. Tai juk tie patys žmonės, žinomi veidai”, – mūsų dienraščiui sakė V. Plečkaitis.
Nepatiko rinkimai
Tačiau Klaipėdos liberalcentristų gretos byra ir toliau – į LLS jau pasitraukė du miesto Tarybos nariai: Artūras Šulcas ir Rolandas Bražinskas.
„Vakarų ekspreso” paklaustas, kas dar iš miesto Tarybos narių planuotų trauktis į LLS, A. Šulcas konkrečių ketinimų nežinojo.
„Aišku viena, kad Liberalų ir centro sąjungoje tikrai liks tie, kuriuos su šia partija sieja verslo ryšiai sostinėje. Manau, kad širdyje draskosi tie politikai, kurie neturi išskaičiavimų, ideologai, neturintys verslo sąsajų. Vienu iš tokių ideologų įvardyčiau ir merą”, – teigė Tarybos sekretorius A. Šulcas.
Jis paminėjo dar kelias pavardes – Tarybos narius, politologus Vygantą Vareikį ir Arvydą Cesiulį.
„Reikėtų atskirti du dalykus: ar įmanoma yra politinė ateitis Liberalų ir centro sąjungoje bei ar turi perspektyvų Liberalų sąjūdis? Sąjūdžio patrauklumu aš abejoju. Akivaizdu, kad dalis jo steigėjų nori spręsti asmeninius santykius. Atstumia ir tai, kad į partijos steigiamąjį suvažiavimą kviečiami tokie asmenys, kaip Viktoras Uspaskichas, kurį padorios politinės partijos turėtų boikotuoti. Aš dar neapsisprendęs”, – „Vakarų ekspresui” sakė V. Vareikis.
Jam nepatiko ir tai, kad partijos pirmininku P. Auštrevičius buvo išrinktas be konkurencijos, mat V. Grubliauskas balotiravosi tik dėl menamo demokratiškumo.
A. Cesiulis nuo platesnių komentarų susilaikė bei akcentavo komandinį veikimo principą. „Tačiau man gaila, kad renkant Sąjūdžio pirmininką nueita paprasčiausiu valdomos demokratijos keliu”, – replikavo jis.
Praėjusį trečiadienį iš liberalcentristų gretų pasitraukė būrelis klaipėdiečių moterų, tarp kurių – miesto Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus Socialinės paramos centro vadovė Diana Stankaitienė bei Lietuvos moterų organizacijų asociacijos pirmininkė Regina Daukšienė. Moterys papildė LLS gretas.
„Pasitraukiau dėl vidinių vertybių konflikto. Man tokios liberalios vertybės, kokios yra liberalcentristų gretose, nepriimtinos. Man labiausiai rūpi tikrosios liberalios vertybės”, – sakė D. Stankaitienė.
Nugarų nenugręžė
Išeidamas į LLS vienas aršiausių „Abonento” pravardę gavusio Artūro Zuoko kritikų A. Šulcas nusprendė trinktelti durimis ir išplatino kolegas klaipėdiečius kritikuojantį pareiškimą.
„Šiais metais liberalcentristų Klaipėdos skyriaus pareiškimai jau rašomi kitu stiliumi, kita ranka. Ranka, kuriai tekstą diktuoja „Abonentas”? Klaipėdos skyriaus vienybės idėja žlugo visai neseniai, kai dalis miesto ir skyriaus tarybos narių spjovė į susitarimą sprendimus dėl narystės partijoje priimti po visuotinio skyriaus narių forumo. Aš įvertinu tai kaip moralinių Klaipėdos liberalų nuostatų atsisakymą, suokalbį už nugaros”, – rašoma A. Šulco pareiškime.
Tačiau jo niekas nesiruošia šalinti nei iš frakcijos Taryboje, nei iš Tarybos sekretoriaus posto.
„Kol kas – džentelmeniškai ramu. Miesto meras mane galėtų be įspėjimo išmesti iš Tarybos sekretoriaus pareigų, nes tai yra politinio pasitikėjimo postas. Tačiau jis sakė to daryti nesiruošiantis”, – teigė A. Šulcas.
V. Plečkaitis jam antrino ir tikino, kad su Liberalų sąjūdžio nariais ketinama ir toliau išlikti politiniais draugais, nes, anot jo, svarbiausia yra dirbti miestui.
Tiek A. Šulcas, tiek R. Bražinskas liko dirbti Liberalų ir centro frakcijoje Taryboje.
Koalicijoje su liberalcentristais Tarybos valdančiojoje daugumoje dirbanti Lietuvos rusų sąjungos frakcija taip pat neketina reikšti jokių pretenzijų naujųjų LLS narių atžvilgiu.
„Jei A. Šulcas ir R. Bražinskas lieka frakcijoje, bendra politika neturėtų keistis. Nematau jokių problemų. Aš prieš Sąjūdį nieko prieš neturiu. Man tik gaila, kad liberalcentristų partija skilo, nes tai politinei jėgai nėra į naudą”, – sakė Lietuvos rusų sąjungos frakcijos miesto Taryboje vadovė Jelizaveta Daugininkienė.
Šiuo metu Liberalų ir centro sąjungos Klaipėdos skyriuje yra apie 100, o naujai kuriamo LLS skyriuje turėtų būti apie 200 narių.