Esu tikra, prieš žiemą visi pasirūpinate paltais, žieminiais batais ir pirštinėmis, o visus vasaros atributus, taip pat ir akinius nuo saulės padedate į šalį. Stop. Ar taip ir turi būti? Net 92 procentai žmonių nežino, kad žiemą būtina nešioti akinius nuo saulės, ypač, jei daug laiko praleidžiate lauke, mėgaujatės kalnų slidinėjimu ir pan.
Apsaugokite akis nuo žalingo UV spindulių poveikio
JAV optometrijos asociacija (American Optometric Association) perspėja: ilgai neapsaugotą akį veikiantys UV spinduliai gali sukelti fotokeratitą (ragenos uždegimą), skatina kataraktos vystymąsi, tinklainės degeneraciją ir kt. Beje, jei manote, kad UV spindulių poveikio akims labiausiai reikia saugotis vasarą – klystate. Būtent sniegas net 80–85 proc. padidina UV spindulių dozę mūsų akims. Turėkite omenyje, kad kalnuose esantis „retesnis” oras bei skirtingais kampais akies atžvilgiu pakrypę sniego paviršiai dar labiau padidina riziką. Esant itin dideliam UV spindulių poveikiui akims, ragenos nudegimų gali atsirasti vos per valandą, tuo tarpu pirmuosius ligos simptomus galite pajusti vos po 6–12 valandų.
Fotokeratito simptomai
Tai: ašarojimas, akių paraudimas, „svetimkūnio” pojūtis akyje, šviesos baimė, akių skausmas, regos sutrikimas.
Jei pajutote šiuos simptomus, nedelsdami kreipkitės į akių ligų gydytoją.
Bet jei, vos išėjus į lauką, akys pradeda ašaroti, rausti, vokai patinsta ir pan., nepulkite į paniką. Tai dar nereiškia, kad būtinai sergate fotokeratitu. Paprasčiausia, jūsų akys gali būti labai jautrios šviesai. Sniegas ir ledas, atspindėdami saulės šviesą akims, sukuria nepaprastą krūvį, todėl ir anksčiau išvardinti nemalonumai dažniausiai „sužydi” žiemą. Statistika teigia, kad šie simptomai pasireiškia kas antram žmogui, kurių regėjimas geras, ir net dviem trečdaliams nešiojančiųjų akinius.
Stebuklingų vaistų nėra, bet yra patikimų profilaktikos priemonių
Akivaizdu, vien gamtos apsaugos organizmui nepakanka, todėl reikėtų pasirūpinti akiniais nuo saulės. Įsitikinkite, kad jie išties apsaugo jūsų akis. Pagal tai, kaip akiniai praleidžia saulės spindulius, jie skirstomi į 5 klases.
1. Nulinė klasė. Tai akiniai su skaidriais ar įvairiaspalviais akinių lęšiais. Tai tiesiog aksesuaras ir nieko daugiau.
2. Pirma apsaugos klasė. Nupieštas debesėlis ir saulutė. Jie beveik skaidrūs arba spalvoti, švelniai dūminiai, „veidrodiniai”, padengti tik antirefleksine danga arba nuspalvinti (tonuoti) iki 20–30 procentų. Apsauga akims nepakankama.
3. Antra apsaugos klasė. Jai priskiriami akiniai, praleidžiantys tik 40–50 procentų ryškių saulės spindulių, jie pažymėti saulute. Daugelis iš jų, be patamsinimo, turi papildomas dangas.
4. Trečia apsaugos klasė. Žymima saulute ir kalnais. Jie skirti keliaujantiems į pietų kraštus, būnant ant vandens ar slidinėjant snieguotuose kalnuose, kur didesnis saulės intensyvumas nuo vandens ar sniego paviršių. Tinkami nešioti žmonėms, kurių akys ypač jautrios saulės šviesai. Šie akiniai turi filtrus.
5. Ketvirta apsaugos klasė. Žymimi saulute, kalnais ir perbrauktu automobiliu. Skirti specialiems poreikiams. Akinių lęšiai tamsinti iki 90 procentų, jie sudaro labai tamsų filtrą ir iškreipia natūralias spalvas, todėl netinkami vairuojant.
Akinius galite pasirinkti ir atsižvelgdami į kitus kriterijus. Pasidomėkite apsauga nuo UV spindulių. Turi būti nurodyta, iki kokio bangos ilgio ir kokią dalį tų spindulių lęšis sulaiko. Jei parašyta, kad pro lęšius nepraeina spinduliai iki 380 nm, tai reiškia, kad akys yra visiškai apsaugotos, jeigu mažiau – apsauga bus nevisiška.
Ašarojančios akys – ne vienintelė problema
Deja, ašarojančios akys – ne vienintelė problema, su kuria galite susidurti žiemą. Jus gali varginti visiškai priešingas nemalonumas, t.y. sausos akys. Šis sutrikimas itin dažnai pasireiškia šildymo sezono metu, kai oras patalpose nenatūraliai sausas. Problema dar pasunkėja, jei didžiąją laiko dalį praleidžiate dirbdami su kompiuteriu ar žiūrėdami televizorių (akys natūraliai rečiau mirksi, todėl nepakankamai sudrėkinamas akies obuolio paviršius). Akies drėkinimą sutrikdo ir oro kondicionavimo sistemos.
Akims galite padėti lašindami dirbtines ašaras. Jų sudėtis labai artima natūralioms ašaroms. Tik jos, kad ilgiau veiktų, gaminamos šiek tiek glitesnės, kisieliaus, netgi tepalo konsistencijos.
Beje, dirbtinės ašaros puikiai šalina diskomfortą, atsiradusį pabuvus vėjyje ar saulėje. Prisiminkite: kad lašiukai tinkamai sudrėkintų akis, jų reikia lašinti atitraukus voką į išorinį akies kamputį.