Dzūkija garsėja nuostabiais ežerais, be kurių neįsivaizduojamos vasaros atostogos šiame Lietuvos krašte. Alytaus apskrities higienistus, kaip ir jų kolegas visoje šalyje, suglumino Europos Sąjungos ekspertų išvados, jog vandens telkiniai Lietuvoje – vieni nešvariausių Europoje.
„Alytaus naujienų” šią savaitę kalbinti Alytaus visuomenės sveikatos centro specialistai teigia, kad nerimauti nėra pagrindo, – įstaigoje atlikti mikrobiologiniai ir cheminiai vandens tyrimai rodo, jog Dzūkijos ežerai yra švarūs, todėl maudytis juose galima be baimės.
Vanduo įteisintose maudyklose atitinka visus reikalavimus
Pasak Alytaus visuomenės sveikatos centro bendrosios higienos gydytojos Daivos Rutkauskaitės, jau daug metų Alytaus apskrities vandens telkinių maudyklų mikrobiologinės ir cheminės taršos rodikliai yra geri ir paplūdimių, maudyklų higienos normų reikalavimus atitinka beveik 100 procentų.
„Kaip liudija mūsų turimi naujausi mikrobiologiniai bei fiziniai-cheminiai tyrimų duomenys, Alytaus apskrities vandens telkiniai, kuriuose įrengtos maudyklės, neužteršti, todėl juose galima maudytis nesibaiminant dėl pavojaus sveikatai”, – šią savaitę „Alytaus naujienoms” teigė ir Lietuvos higienos instituto specialistai. Į pastarąją respublikinę visuomenės sveikata besirūpinančią įstaigą kas dvi savaitės suplaukia vandens tyrimų, atliekamų vietinių visuomenės sveikatos centrų laboratorijose, duomenys iš visų šalies apskričių.
Alytaus visuomenės sveikatos centro specialistai paplūdimių vandens kokybę tiria nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 dienos kas dvi savaites. Higienistai kontroliuoja ir oficialiai įteisintų paplūdimių vandens kokybę, ir neįteisintų, tačiau populiarių, daug poilsiautojų sulaukiančių maudyklių švarą. Įteisintiems paplūdimiams keliami specialūs reikalavimai – tokios galimos pakrantės tik ten, kur arti nėra vandens taršos šaltinių. Paplūdimiuose turi būti papilta smėlio ir įrengta tam tikra infrastruktūra: persirengimo kabinos, tualetai, šiukšliadėžės, pastatyti ženklai ir kt.
Vandens tyrimus finansuoja savivaldybės
Alytaus visuomenės sveikatos centras reguliariai tiria tik trijų Alytaus apskrityje esančių ežerų, Dailidės, Vijūnėlio ir Žiežulio, vandenį. Kitų atvirų vandens telkinių vanduo tiriamas rečiau, nes savivaldybės tam neskiria lėšų. Maudyklių vandens tyrimus užsako ir finansuoja savivaldybės, kurių teritorijoje yra įteisinti ar neteisėti paplūdimiai. Birželio mėnesį Alytaus apskrityje atlikti dvylikos telkinių vandens tyrimai, užsakyti Alytaus miesto ir rajono, Druskininkų, Varėnos, Lazdijų savivaldybių.
Tiriant maudyklių vandens mikrobiologinę taršą, žiūrima, ar vandenyje esančių bakterijų kiekis atitinka leistiną normą, t.y. kontroliuojama, kad besimaudantiesiems nebūtų grėsmės užsikrėsti žarnyno infekcinėmis ligomis. Pasak D.Rutkauskaitės, tokių atvejų Alytaus apskrityje pastaruoju metu neužregistruota.
Vandens cheminę analizę atliekantys specialistai aiškinasi, ar vandenyje nėra naftos produktų, mineralinių aliejų, paviršinio aktyvumo medžiagų, dažniausiai atsirandančių nuo skalbiamųjų priemonių, fenolių ir kt.
Įteisintose maudyklose gali būti tiriamas ir paplūdimių smėlis, siekiant nustatyti, ar nesama šunų ir kačių platinamų parazitinių ligų sukėlėjų. Minėtus gyvūnus draudžiama vestis į paplūdimius, tačiau žmonės draudimo nepaiso.
Dailidėje vandens mėginių imama dviejose vietose
Alytuje yra vienintelė įteisinta maudykla – poilsiautojų pamėgtas Dailidės ežerėlis. Vandens tyrimams jame imama dviejose vietose – prie vandens čiuožyklos ir gelbėjimo stoties. Alytaus rajone tiriamas maudyklos Daugų ežere vanduo, Druskininkuose – Vijūnėlio ir Eglės paplūdimiai, taip pat dvi maudyklos prie Avirio ežero, Ilgio ir Alko ežerų paplūdimiai, Varėnos rajone – Glūko, Glėbo, Žiežulio, Lavyso ežerai, taip pat poilsiautojų mėgstama Merkio upė.
Anot Alytaus visuomenės sveikatos centro bendrosios higienos gydytojos D.Rutkauskaitės, šią savaitę atlikti vandens mikrobiologiniai ir fiziniai-cheminiai tyrimai rodo, jog vandens telkiniai atitinka higienistų reikalavimus ir yra tinkami maudytis, todėl nuogąstauti nėra jokio pagrindo – galima drąsiai džiaugtis taip neilgai trunkančiais vasaros malonumais.
Europos Sąjungos ekspertams trūko duomenų?
Taigi Lietuvos higienos instituto ir Alytaus visuomenės sveikatos centro specialistai ramina atostogauti besirengiančius dzūkus ir svečius iš kitų regionų – gražieji Dzūkijos ežerai yra švarūs. Tačiau kodėl Lietuva vis dėlto sulaukė tokių neigiamų Europos Sąjungos ekspertų išvadų dėl vandens telkinių švaros? Šį klausimą „Alytaus naujienos” uždavė Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriui Romualdui Sabaliauskui.
Pareigūnas mano, kad taip atsitiko greičiausiai dėl to, jog ekspertams buvo pateikta netinkamai parengta ataskaita, kurioje trūko duomenų: „Kai kurios savivaldybės dėl lėšų stokos ar kitų priežasčių neatliko tiek tyrimų, kiek reikia. Negavę užtektinai duomenų, ekspertai negalėjo objektyviai vertinti”.
Pašnekovas taip pat tvirtino, jog oficialiai įteisintų maudyklų vanduo Lietuvoje yra švarus. „Norėčiau nuraminti žmones, kad jie gali ramiai poilsiauti ir maudytis oficialiose maudyklėse. Jeigu tik kur nors bus nustatyta vandens tarša, visuomenė bus iškart informuota ir imtasi priemonių taršai pašalinti”,- sakė R.Sabaliauskas.
Saulė Pinkevičienė