Ar Alytaus miesto savivaldybės tarybos nario vadovauta įmonė prieš privatizavimą nenuslėpė maždaug 500 tūkst. Lt vertės turto?

Įtarimą sukėlė noras dalyvauti konkurse
Balandžio mėnesį Alytaus miesto savivaldybėje įvyko viešasis aukcionas parduoti savivaldybei priklausančios uždarosios akcinės bendrovės „Naujoji Eisrega” akcijas. Savivaldybės Privatizavimo komisija buvo nustačiusi, o savivaldybės taryba patvirtinusi pradinę jų pardavimo kainą – 1 mln. 50 tūkst. Lt. Tarybos posėdyje, kuriame buvo tvirtinama ši kaina, ne vienas tarybos narys sakė, kad pelningai dirbančiai, savivaldybės užsakymų prižiūrėti gatvių apšvietimą, šviesoforus ir kelio ženklus turinčiai įmonei nustatoma per maža pradinė akcijų pardavimo kaina. Taip manantiems tarybos nariams buvo atsakyta, kad tikroji savivaldybei priklausančios įmonės kaina paaiškės viešajame aukcione.
Pastarajame „Naująją Eisregą” už 1 mln. 600 tūkst. Lt įsigijo Alytuje veikianti žemės ūkio technika prekiaujanti, ją ir komunalinę techniką nuomojanti, gatves valanti uždaroji akcinė bendrovė „Ordo”. Aukcioną pralaimėjo specialiai jam „Naujosios Eisregos” direktoriaus, miesto savivaldybės tarybos nario, liberaldemokratų miesto skyriaus pirmininko Juozo Skestenio iniciatyva įkurta uždaroji akcinė bendrovė „Eisrega”. „Alytaus naujienų” duomenimis, J.Skestenis yra pagrindinis jos akcininkas. „Eisrega” už „Naujosios Eisregos” 100 proc. savivaldybei priklausančių akcijų pasiūlė maždaug 400 tūkst. Lt mažiau nei „Ordo”. Šiuo metu „Ordo” už įsigytas akcijas savivaldybei jau yra atsiskaičiusi.
J.Skestenio iniciatyva įkurtai „Eisregai” nepasisekė ir savivaldybės iš naujo organizuotame konkurse dėl gatvių apšvietimo priežiūros ir remonto. Konkursas neįvyko. O J.Skestenio savivaldybėje buvo paprašyta paaiškinti, kodėl jis, vadovaudamas „Naujajai Eisregai”, neužtikrino, jog ši bendrovė dalyvautų minėtame konkurse. Teirautasi, kodėl J.Skestenis, vėlgi kaip „Naujosios Eisregos” vadovas, išdavė pažymą, kad „Eisrega” disponuoja visais „Naujosios Eisregos” ištekliais ir pajėgumu, kodėl net keli „Naujajai Eisregai” priklausantys automobiliai įregistruoti „Eisregos” vardu.
J.Skestenis savivaldybei, konkrečiai „Naujosios Eisregos” valdybos pirmininkui, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui Vytautui Jastremskui, nepateikė paaiškinimų, bet pasiprašė atleidžiamas iš „Naujosios Eisregos” direktoriaus pareigų. Pats J.Skestenis tuomet „Alytaus naujienoms” tvirtino, kad šių pareigų nenorėjo toliau eiti, nes nusivylė viešojo aukciono rezultatais.
Alytaus miesto savivaldybės kontrolierei Irenai Sedleckaitei įtarimą sukėlė savivaldybei priklausiusios įmonės vadovo įkurtos bendrovės noras dalyvauti miesto gatvių apšvietimo priežiūros ir remonto konkurse. I.Sedleckaitė taip pat prisiminė kai kurių miesto savivaldybės tarybos narių keltą klausimą dėl per mažos „Naujosios Eisregos” akcijų pardavimo pradinės kainos. Galbūt jos nesistengta padidinti sąmoningai, sudarant sąlygas laimėti norimai įmonei?
Prieš dvejus metus nustatyta akcijų rinkos kaina – daugiau kaip 1 mln. 700 tūkst. Lt
Miesto savivaldybės kontrolierė atliko patikrinimą dėl „Naujosios Eisregos” privatizavimo. Buvęs šios bendrovės direktorius J.Skestenis savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto skyriui šių metų sausį pateikė du praėjusių metų bendrovės balansus bei pažymą apie 2004-aisiais jos įsigytą ilgalaikį turtą. Šie dokumentai savivaldybėje neužregistruoti, todėl kontrolierei nepavyko nustatyti konkrečios jų gavimo datos.
Tačiau E.Sedleckaitė, patikrinusi minėtus dokumentus, nustatė, kad balansuose duomenys skyrėsi daugiau kaip 600 tūkst. Lt. Pažymoje nebuvo nurodytas 2004 metais „Naujosios Eisregos” įsigytas ilgalaikis maždaug 280 tūkst. Lt vertės turtas. Pavyzdžiui, daugiau kaip 160 tūkst. Lt vertės kiemo aikštelė ir tvora, daugiau kaip 60 tūkst. Lt vertės automobilis „Škoda Superb Comfort 1,9 TDI”, daugiau kaip 50 tūkst. Lt vertės kitas automobilis IVECO-MAGIRUS.
Balansuose nurodytos bankuose ir kasoje turimos pinigų sumos skyrėsi 200 tūkst. Lt.
Tik šių metų balandžio pabaigoje, po „Naujosios Eisregos” akcijų viešojo aukciono, Nekilnojamojo turto registro centre bendrovės nuosavybės teise buvo įregistruota daugiau kaip 100 kv.m ploto patalpų bendrovės administracijos pastate Naujojoje gatvėje. Šių patalpų rinkos vertė – daugiau kaip 40 tūkst. Lt.
I.Sedleckaitę labiausiai nustebino faktas, kad dar 2003-iaisiais turto vertintojai nustatė, jog „Naujosios Eisregos” akcijų rinkos kaina buvo daugiau kaip 1 mln. 700 tūkst. Lt. Tad kontrolierė įsitikinusi, kad šios savivaldybei priklausiusios bendrovės akcijų pradinė pardavimo kaina buvo nepagrįstai sumažinta. Jos manymu, už tai atsakomybę turi prisiimti savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto skyrius, kuriam, remiantis Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymu, deleguotos turto vertinimo organizavimo funkcijos.

Komisija nesutiko su kontrolierės pasiūlymu

I.Sedleckaitė medžiagą dėl „Naujosios Eisregos” privatizavimo perdavė svarstyti miesto savivaldybės Etikos, procedūrų bei ryšių su visuomene ir kitomis savivaldybėmis komisijai. Kaip „Alytaus naujienoms” sakė kontrolierė, perduodama medžiagą šiai komisijai ji vadovavosi prieš penkerius metus patvirtintais minėtos komisijos veiklos nuostatais. Anot I.Sedleckaitės, Etikos komisijai patikėta svarstyti klausimus, susijusius su tarybos nariais, savivaldybės administracijos ir jos padalinių vadovais.
Kontrolierė minėtai komisijai pasiūlė įvertinti miesto savivaldybės tarybos nario, buvusio „Naujosios Eisregos” direktoriaus J.Skestenio bei savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto skyriaus atsakingų darbuotojų veiklą organizuojant „Naujosios Eisregos” privatizavimo procesą.
Vakar posėdžiavusi miesto savivaldybės tarybos Etikos, procedūrų bei ryšių su visuomene ir kitomis savivaldybėmis komisija nusprendė nesvarstyti I.Sedleckaitės pateiktų pasiūlymų, nes, komisijos įsitikinimu, tai – teisėsaugos institucijų reikalas, medžiagą dėl „Naujosios Eisregos” privatizavimo galėtų tirti Specialiųjų tyrimų tarnyba.
Vakar I.Sedleckaitė dar negalėjo pasakyti, ar medžiagą perduos šiai, ar kitai teisėsaugos tarnybai.
Tačiau, jos teigimu, būtų gerai, jei „Naujosios Eisregos” privatizavimu susidomėtų specialiosios tarnybos, nes kyla daug neaiškumų: ar bendrovės akcijų pardavimo kainos nesistengta sumažinti iš anksto numatytam pirkėjui, kokiais būdais to siekta.
Kontrolierė, išanalizavusi pastarųjų penkerių metų „Naujosios Eisregos” balansus, pastebėjo, kad bendrovė visąlaik dirbo pelningai, kai kuriais metais pelnas buvo mažinamas investuojant į įmonės turtą. Maždaug prieš trejus metus už 270 tūkst. Lt buvo remontuojamas bendrovės administracijos pastatas, pernai daugiau kaip už 200 tūkst. Lt – garažai.
I.Sedleckaitės manymu, „Naujojoje Eisregoje” per daug lengva ranka prieš dvejus metus (įmonė į privatizuojamų objektų sąrašą įrašyta 2004-ųjų pabaigoje – A.M.) buvo nurašomas turtas, taikyti maksimalūs amortizaciniai atskaitymai.
Kaip kontrolierei pavyko išsiaiškinti, nurašyta technika buvo atiduota į metalo laužą. Tačiau ar kas gali paneigti, kad šioje įmonėje iš anksto nebuvo galvojama apie privatizaciją, o nepavykus bendrovės privatizuoti planuotiems asmenims, turint nurašytą techniką, – steigti naują įmonę, galinčią teikti komunalines paslaugas. Ar ne panašus scenarijus klostėsi įkūrus „Eisregą”?

Alma Mosteikaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.