Bulvių augintojams – europietiški standartai

Artėjant pavasariui žemdirbiams, ketinantiems ir toliau verstis iš prekybos bulvėmis, teks pasitaupyti kelis šimtus litų naujų dokumentų įsigijimui.

Mat šalyje nutarta panaikinti pereinamąjį laikotarpį dėl bulvių žiedinio puvinio kontrolės direktyvos ir leisti Lietuvai prekiauti sėklinėmis bei maistinėmis bulvėmis su kitomis ES šalimis. Tad sugriežtėja reikalavimai dėl bulvių kokybės ir vidaus rinkoje.

Augintojams – privaloma registracija

Iki šiol 5 ha bulvių auginantys ūkininkai nuo registravimosi LR fitosanitariniame registre buvo atleidžiami, jei bulves augindavo savo reikmėms ar pašarui. Pagal naują Žemės ūkio ministerijos nustatytą tvarką registruotis privalės visi, net ir turintys mažiau kaip 5 ha bulvių, jei norės jomis prekiauti.

Susirūpinta ir tuo, kad Lietuvoje mažai sodinama sertifikuotų bulvių sėklų, todėl kilus bulvių ligų infekcijai, sunku būtų surasti jos židinį. Nuo šiol maistinių bulvių augintojai net prieš du mėnesius iki bulvių sodinimo turės raštu informuoti Valstybinę augalų apsaugos tarnybą apie ketinimus sodinti nesertifikuotą sėklą, o tarnyba savo ruožtu tikrins, ar bulvės neužkrėstos. Kas sodins savo užsiaugintą bulvių sėklą ir vėliau prekiaus bulvėmis, privalo kreiptis į šią tarnybą dėl bulvių gumbų laboratorinių tyrimų.

Norint atsekti bulvių gabenimo ir realizavimo kelius, nuo šiol reikalaujama ant bet kokio dydžio bulvių pakuotės klijuoti etiketę. Joje turi būti nurodomas maistinių bulvių augintojo ar pakuotojo registravimo fitosanitariniame registre pažymėjimo numeris ir bulvių siuntos numeris. Siuntos numerį suteikia pats augintojas ar pakuotojas, numeruodamas siuntas eilės tvarka, todėl būtina vesti jų apskaitą.

Tad ateinantį sezoną bulvių augintojams teks įsigyti du naujus dokumentus – sėklinių bulvių pasą ir maistinių bulvių etiketę. Tiesa, palengvinant administravimą, neseniai nutarta šiuos dokumentus sujungti į vieną, nurodant jame visus reikalingus duomenis.

Pasak vieno Šilutės rajono ūkininko, visi nauji dokumentai, tyrimai ir ekspertizės kainuos net 600-700 litų. Nesilaikantiems naujos tvarkos grąsinama nemenkomis administracinėmis baudomis – nuo 200 iki 2000 litų.

Kontroliuos supirkėjus

Nauji reikalavimai nustatyti ne tik bulvių augintojams, bet ir supirkėjams. Visi fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys maistinių bulvių rūšiavimu, pakavimu ir prekyba, Lietuvoje išaugintas bulves gali supirkti tik iš fitosanitariniame registre registruotų maistinių bulvių augintojų.

„Perkant bulves iš registruotų augintojų, yra garantija, kad visos ūkyje užaugintos bulvės yra ištirtos dėl kenksmingų organizmų“, – sakė Klaipėdos regiono augalų apsaugos ir karantino punkto viršininkas Antanas Jaugelis. – Ši tvarka taikoma visiems supirkėjams, tiekiantiems bulves į rinką: daržoves superkančioms įmonėms, maitinimo įmonėms, turgaviečių prekeiviams ir t.t., kurie turės su savimi turėti atitikties deklaracijas. Aišku, neketiname gaudyti po turgų du kibirus bulvių parduoti atnešusios sodininkės. Griežtesnė kontrolė padės sudrausminti tuos supirkėjus, kurie neretai į rinką pateikia pigesnės, tačiau prastesnės kokybės produkcijos“.

Bulvių ligų mažėja

Bulvių žiedinis puvinys – sunkiai išnaikinama liga, nuo kurios neįmanoma augalų apsaugoti jokiais chemikalais. Klaipėdos regioninio augalų apsaugos ir karantino punkto viršininkas Antanas Jaugelis sakė, jog pernai Klaipėdos apskrityje dar buvo nustatyta nemažai šios ligos židinių, tačiau kasmet jų mažėja.

„Žiediniu puviniu užsikrėtusios bulvės turi būti sunaikinamos arba perdirbamos į krakmolą, gyvulių pašarui jų naudoti negalima. Tai sunkiai išnaikinama liga, ilgam užsikrečia dirvos, technika, patalpos, kuriuos būtina dezinfekuoti“,- sakė A. Jaugelis. Viena iš priežasčių, kodėl dar plinta žiedinis puvinys ir kitos bulvių ligos, yra ta, jog ūkininkai dar mažai naudoja sertifikuotos sėklos.

„Jau nemažai augintojų suprato, kaip svarbu sėti patikrintą sėklą ir kiek dėl to problemų galima išvengti. Pavyzdžiui, Šilutės rajono ūkininkai, kurie apskrityje daugiausiai užaugina maistinių bulvių, kiekvieną sezoną atnaujina bulvių sėklą“, – sakė A. Jaugelis.

Klaipėdos apskrityje virš 5 ha bulvių augina apie 50 ūkių, mažesnius pasėlius – apie 70 ūkių, tik keli ūkiai yra stambūs ir jie verčiasi bulvių sėklininkyste. Bulvių daugiausiai užaugina Šilutės ir Klaipėdos rajonų ūkininkai, mažiausiai – Skuodo.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.