Iš visų šalies savivaldybių, tame tarpe ir Vilniaus miesto savivaldybės, yra atimti visi įrankiai, leidę nors šiek tiek kontroliuoti vis aktyvėjančius bandymus imtis nelegalių statybų, todėl Vilniaus miesto savivaldybė negali prisiimti atsakomybės už mieste dygstančias nelegalias statybas. Visa atsakomybė už nelegalių statybų kontrolę pagal dabar galiojančias teisines normas atitenka Aplinkos ministerijai bei apskričių viršininkų administracijoms. Tai buvo konstatuota šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo sostinės meras Artūras Zuokas, Vilniaus miesto savivaldybės neteisėtų statybų tyrimo komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas, kiti atsakingi Savivaldybės pareigūnai.
Savivaldybės neteko jokios galios įtakoti nelegalių statybų kontrolės tuomet, kai 2005 m. lapkričio 9 d. Aplinkos ministro įsakymu buvo pakeistas statybų techninis reglamentas, atimant iš savivaldybių teisę teikti apskričių viršininkų administracijoms išvadas dėl galimybių įteisinti arba neįteisinti savavališkus statinius.
„Visos aukščiausios valdžios institucijos viešai piktinasi, kad neužkertamas kelias nelegalioms statyboms, tačiau nesiima realių veiksmų, kad nelegalių statybų kontrolė būtų sugriežtinta. Paskutiniosios teisinės bazės korekcijos, kuriomis iš savivaldybių buvo atimta galimybė nors iš dalies dalyvauti nelegalių statybų kontrolės procese, tą tik patvirtina. Norime pasakyti labai aiškiai – savivaldybės nebeturi jokių galių kontroliuoti nelegalias statybas, visos pretenzijos šiuo klausimu nuo šiol turi būti adresuojamos apskritims ir Aplinkos ministerijai” – sakė sostinės meras A. Zuokas. Anot jo, nepaisant savivaldybių eliminavimo iš nelegalių statybų kontrolės proceso, Vilniaus miesto savivaldybė ketina išlikti aktyvia, pati savo iniciatyva sieks atkreipti Apskrities viršininko administracijos dėmesį į mieste atsirasiančias savavališkas statybas.
Vilniaus miesto savivaldybė yra priėmusi ne vieną sprendimą, kovojant su nelegaliomis statybomis. Prieš metus Savivaldybės meras A. Zuokas pateikė siūlymą Seimui gerokai sugriežtinti Statybos įstatymą ir didesnes kontrolės teises perduoti įstaigoms, kurios išduoda statybos leidimus, t. y. savivaldybėms, tačiau iki šiol tai nepadaryta. Nesulaukusi atsakymo iš Seimo, Savivaldybės Taryba pati ėmėsi iniciatyvos ir patvirtino nutarimą, kuriuo atsakingiems pareigūnams buvo pavesta neišduoti projektavimo sąlygų, statybos leidimų ir nesiimti kitų veiksmų, kuriais būtų siekiama įteisinti faktiškai atliktus statybos darbus. Taip pat nutarimu nustatyta, kad savavališkos statybos pasekmių šalinimo darbai yra galimi tik su Vilniaus miesto tarybos sutikimu. Tačiau Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje minėtą Tarybos sprendimą apskundė Vilniaus apygardos administraciniam teismui, kuris 2005 m. spalio 10 d. sprendimu pasiūlė Tarybos sprendimą panaikinti, motyvuodamas tuo, kad savavališkos statybos padarinių šalinimo procedūra yra deleguota apskričių viršininkų administracijoms, o ne savivaldybėms. Vilniaus miesto savivaldybėje buvo nuolat renkama išsami informacija apie mieste vykstančias nelegalias statybas bei perduodama Vilniaus apskrities viršininko administracijai raginant imtis teisinių priemonių tokioms statyboms likviduoti. Tačiau šiuo metu, nors Vilniuje fiksuota apie penkios dešimtys nelegalių statybų, teisme bylinėjamasi tik dėl penkiolikos atvejų.