Vakar Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį šešiems kauniečiams, kaltintiems transporto priemonių vagystėmis bei turto prievartavimu veikiant organizuotoje grupėje. Pelnyto atlygio sulaukę Vilijampolės mašinvagių grupuotės nariai nuteisti nuo puspenktų iki dešimties metų nelaisvės, kai kuriems jų įskaičiuojant iki šiol neatliktas laisvės atėmimo bausmes už kitus nusikaltimus.
Visiems – atitinkamas atpildas
Švelniausios bausmės iš visų šešių nuteistųjų sulaukė penkis kartus teistas 34-erių metų Vytautas Bajarūnas, pravarde Ciklopas, kuriam teismas skyrė ketverius su puse metų laisvės atėmimo bausmę, įskaičiavus ir iki šiol dar neatliktą bausmę.
Jauniausias šioje Vilijampolės nusikaltėlių grupuotėje – teisiamųjų suole iki šiol nesėdėjęs 23-ejų Tomas Liatukas ir dvejais metais vyresnis bei kartą jau teistas Marius Abramavičius pataisos įstaigoje turės praleisti po šešerius metus. Kiek mažiau už grotų teks praleisti jau vienąkart teistam Pinčiuku pramintam 25-erių Andriui Guogai – penkerius metus ir du mėnesius, o trimis metais vyresnis ir pirmąkart teismo nuosprendžio klausęsis Marius Jasinskas, pravarde Bebė, nuteistas penkeriems metams ir dviem mėnesiams.
Griežčiausios bausmės – belangėje praleisti dešimt metų – sulaukė 28-erių Saulius Jakaitis, kuriam teismas prie bausmės už automobilių vagystes pridėjo anksčiau paskirtus devynerius metus laisvės atėmimo už įvykdytą žmogžudystę. Be to, dėl atskirų vagysčių iš nusikaltėlių priteista atlyginti nukentėjusiesiems padarytą žalą – iš viso per šešis tūkstančius litų.
Daug kas neįrodyta
Išklausyti teismo nuosprendžio susirinko ne tik konvojaus kariškių atvesdintas visas teisiamųjų šešetas, bet ir kelios dešimtys nusikaltėlių artimųjų ir bičiulių, nuo kurių teismo salė tapo sausakimša. Grotuotame narve sėdėję kaltinamieji nenustygo vietoje vienas kito klausinėdami apie jiems skirtas bausmes. Šurmulys nenurimo net ir tada, kai teisėjas paklausė, ar šie suprato jiems perskaitytą teismo nuosprendį: T.Liatukas riktelėjo, esą jokios organizuotos grupuotės nebuvo, o jis pats išvis nesuprantąs, už ką yra nuteistas. Teisiamųjų suoluose tūnoję automobilių vagys atrodė gerokai suirzę, todėl savo triukšmingus ginčus mėgino tęsti toliau, tačiau netrukus chaosas baigėsi, mat visi šeši nuteistieji buvo išvesdinti iš teismo salės ir nugabenti į savo vietas nelaisvėje.
Teisėsaugininkai nustatė, kad nuteistieji organizuotoje grupėje veikė nuo 2001-ųjų ir per visą laikotarpį sugebėjo nugvelbti kelias dešimtis lengvųjų automobilių ir mikroautobusų, už kuriuos nedelsiant buvo reikalaujama išpirkos. Atskirais atvejais, kai transporto priemonių savininkai atsisakydavo su vagimis bendradarbiauti, mašinos buvo išardomos ir realizuojamos dalimis įvairiuose automobilių detalių laužynuose arba tiesiog parduodamos. Vis dėlto kai kurių epizodų teisme nepavyko įrodyti. Ekspertai savo išvadose negalėjo patvirtinti, kad netgi pareigūnų užfiksuotuose garso įrašuose girdimi būtent šių kaltinamųjų balsai.
Dažniausiai vogdavo naktimis
Nustatant išpirkos dydį už nugvelbtą transporto priemonę, gaujai kone daugiausiai gelbėdavo vienoje Kauno nekilnojamojo turto agentūrų vertintoju dirbęs V.Bajarūnas. Tuo tarpu kiti grupuotės nariai taip pat buvo pasiskirstę pareigomis. Atitinkamai pagal savo sugebėjimus bei darbo stažą ir turimą autoritetą, vieni jų rinkdavo vagystei tinkamus automobilius, kiti juos vogdavo, o likusieji organizuodavo derybas dėl išpirkos.
Dažniausiai vagystės vykdavo nakties metu, tačiau savo grobio sąrašuose ilgapirščiai turi ir dieną nugvelbtus kelis automobilius.
Manoma, kad mašinų vagys gerai apgalvodavo savo veiksmus ir griebdavosi tik garantuotą pelną žadėjusių užduočių. Ne paslaptis, kad daugeliui miestiečių automobiliai būdavo ir pragyvenimo šaltiniu, todėl akivaizdu, kad pastarieji nukentėjusieji kur kas greičiau nei kiti eidavo su nusikaltėliais derybų bei paklusdavo šių reikalavimams prarastą turtą išsipirkti.