Klaipėdos apskrities ligoninėje šį mėnesį atliktos pirmosios laparoskopinės skrandžio šalinimo operacijos Vakarų Lietuvoje.
Tokio pobūdžio operacijos, kai sergantiesiems skrandžio vėžiu visas organas pašalinamas per keletą skylučių – nedarant pacientą traumuojančio ištisinio pjūvio, – iki šiol Lietuvoje buvo atliktos tik kelios Kauno medicinos universiteto klinikose.
Apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas Nerijus Kaselis „Vakarų ekspresui” pasakojo, kad laparoskopiniu būdu skrandis pašalintas dviem pacientėms. Po operacijos joms buvo suformuotas skrandžio funkcijas atliekantis rezervuaras.
Jau kitądien po operacijos abi moterys jautėsi gerai – nebuvo pooperacinių skausmų, jos galėjo gerti skysčius, vaikščioti.
Operacijas atlikę Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus chirurgai N. Kaselis, Žilvinas Šidlauskas, Vitalijus Dagilis ir Arvydas Noreika pažymi, kad laparoskopiniu būdu išėmus skrandį mažai tikėtina, jog liga atsinaujins, nes sykiu pašalinama didžioji taukinė ir limfmazgiai.
Kuo daugiau išimama limfmazgių, tuo didesnė tikimybė, jog sergantysis onkologine liga pasveiks – mat būtent limfmazgiais plinta vėžinės ląstelės.
Anot chirurgų, tradiciniu būdu šalinant skrandį neįmanoma pamatyti, kiek smarkiai yra pažeisti limfmazgiai. O darant laparoskopines operacijas tam naudojami specialūs prietaisai.
Apskrities ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas džiaugiasi savo darbuotojų pasiekimais.
Prieš tapdamas vadovu chirugu dirbęs R. Sakalauskas pasakojo, kad sparčiai besivystanti minimaliai invazinė chirurgija apima vis naujas chirurgijos sritis.
Tik prieš 13 metų Lietuvoje buvo pradėtos daryti laparoskopinės tulžies pūslės operacijos, o šiuo metu laparoskopinė metodika taikoma operuojant ir kitus organus – inkstus, antinksčius, blužnį, stemplės diafragminės angos išvaržas, storąją ir teisiąją žarnas, kepenis ir kt.
Gydytojas akcentavo, kad subūrus aukštos kvalifikacijos specialistus ir įsigijus naujausios kartos medicininę įrangą, visos šios operacijos daromos ir pas juos.
Beje, Vakarų Lietuvoje tik apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje atliekamos laparoskopinės storųjų ir tiesiosios žarnos operacijos sergantiesiems onkologinėmis ligomis.
Be unikalių skrandžio šalinimo operacijų, apskrities ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje dar pernai pradėtos daryti skrandžio mažinimo operacijos pacientams, kenčiantiems nuo nutukimo.