Prancūzijos parlamentarai domisi Lietuvos žemės ūkiu

Kaimo reikalų komiteto narys Juozas Jaruševičius priėmė Prancūzijos parlamento nario nuo Martinikos Alfredo Almono (Alfred Almon) vadovaujamą delegaciją. Svečiai domėjosi padėtimi žemės ūkyje Lietuvai tapus ES nare, taip pat aptarė galimus pasikeitimus ES bananų sektoriuje.

2006 m. antrajame pusmetyje Europos Komisija turi pateikti pasiūlymą dėl bananų sektoriaus reformos. Kadangi prekybos su trečiomis šalimis sistema jau nebus keičiama, reforma iš esmės bus siejama su gamyba ir parama augintojams. Beveik visoms ES valstybėms, kuriose auginami bananai yra svarbu gamybą išsaugoti dėl socialinių, aplinkosauginių ir ekonominių aspektų.

Kaip tik Antiluose (Gvadelupoje, Martinikoje) bananai yra labai svarbus žemės ūkio produktas, kurio beveik neįmanoma pakeisti kitais produktais. Beveik visa užauginta produkcija tiekiama Prancūzijos rinkai. Dėl aukštų gamybos kaštų ten užauginti bananai sunkiai gali konkuruoti su importuotais ar kitose ES šalyse užaugintais bananais. Nepaisant didelės savikainos, ketinama ir toliau tęsti bananų auginimą, teikiant įvairią paramą augintojams.

ES užauginti bananai sudaro tik vieną procentą viso pasaulyje užauginamo kiekio. ES kilmės bananai sudaro 19 proc. viso į Bendrijos rinką tiekiamo kiekio (iš viso į ES rinką patiekiama apie 4 mln. tonų). Likęs kiekis yra importuojamas.

Lietuvoje bananų suvartojimas siekia apie 16 tūkst. tonų per metus. Iki narystės ES bananus į Lietuvą importuodavo 4 įmonės. Lietuvai tapus ES nare tik dvi įmonės, atitikusios ES keliamus reikalavimus gavo teisę užsiimti bananų importu. Lietuvos įmonės bananus importuoja tik iš Lotynų Amerikos.

Nuo narystės ES dienos mažmeninės bananų kainos Lietuvoje pakilo beveik dvigubai (iki 6 Lt/kg). Kainų augimui įtakos turėjo atsiradę kiekybiniai bananų importo apribojimai, muito mokestis, išlaidos licencijų administravimui.

Lietuva mano, kad bananų sektoriaus reforma turi būtų derinama prie rinkos poreikių, gerinant Bendrijos produkcijos konkurencingumą, tuo pat metu atsižvelgiant ir į ES bananų auginimo regionų specifines sąlygas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.