Žiemą – daugiau malonumų sau

„Jeigu norite pasitikėti savimi, darykite tai, ką geriausiai sugebate” – yra pasakiusi psichologė Karen Forni. Jei norite išvengti žieminės depresijos, darykite tai, kas jums teikia džiaugsno – pataria psichologai.

Baubas – žiemos depresija

Tamsusis ir šaltasis periodas niekam nėra lengvas. Nors mes, lietuviai, turėtume būti prisitaikę prie tokio klimato ir jaustis gerai ištisus metus, psichologai neneigia, kad žiemą mūsų nuotaika akivaizdžiai pablogėja: padidėja rizika susirgti depresija, atsiranda pagrindo išsivystyti įvairioms baimėms bei paprasčiausiai gali kankinti didesnės ar mažesnės pasitikėjimo savimi krizės.

Labiau nukenčia fiziškai ar psichologiškai silpnesni žmonės. Senyvo amžiaus žmonės bijo tamsos, slidžių kelių, nes tai tik dar labiau apriboja jų judėjimo galimybes ir verčia jaustis nesaugiai. Kai didžiąją paros dalį vyrauja tamsa, pagyvenę žmonės elementariai baiminasi vagysčių ir smurto.

Tamsa ir šaltis dar liūdniau verčia jaustis vienišus žmones. Baimė likti vienam, vienišumo jausmas žiemą tik sustiprėja ir gali kankinti įvairaus amžiaus žmones, kurie neturi šeimos, draugų, artimųjų. Tačiau net ir turintiems šeimą, tas saugumo jausmas gali staiga sumažėti ir būtent žiemą, kai tamsu ir šalta, staiga gali apimti baimė būti paliktam.

Pasitikėti savimi

Dėl visko kaltas, sako psichologė Renata Garckija, sumažėjęs pasitikėjimo savimi jausmas, nes kai oro salygos staiga ima riboti mūsų norus ir veiksmus, atsiranda jausmas, kad nebesugebi kontroliuoti aplinkos ir gyventi taip, kaip norėtum:

„Žiemą mes visi jaučiamės silpnesni. Bet reikia suprasti, kad ir blogai jaustis yra normalu. Svarbu, kad blogi jausmai neužvaldytų ilgam” – aiškina psichologė R. Garckija ir pataria užuot verkšlenus, depresavus ir troškus, kad viskas būtų taip gerai, kaip vasarą, tiesiog per dieną sau leisti nors po vieną mažą malonumą, kuris pakeltų nuotaiką bei pasitikėjimą savimi.

Taigi keli paprasti žingsniai, kad žieminė depresija būtų įveikta dar neprasidėjusi:

1. Pripažinkite, kad žiemą jaučiatės ne tokie linksmi ir darbingi.

2. Nesistenkite visko pakeisti iš karto.

3. Prisiminkite, kas Jums teikia malonumo ir stenkitės tais užsiėmimais mėgautis kuo dažniau.

Po malonumą per dieną

Žinoma, teks prisiminti ne šiaip sau dalykus, kuriuos mėgstate, o dalykus, kuriuos mėgstate daryti žiemą. Nes būtent svajonės apie neįmanomą („kaip norėčiau, kad dabar būtų šilta ir mes galėtume pietauti ant žolės parke…”) ir stabdo bet kokią realią veiklą, kuri suteiktų džiaugsmo dabar ( juk galima nueiti į tą patį parką ir pažaisti sniego karą ar pasivažinėti rogutėmis). Neviltis, apatija ir nepasitikėjimas savimi kaip tik ir kyla iš to, kad nė nebandoma daryti to, kas patinka, kas sekasi ir pozityviai vertinti savo veiklą, sako R. Garckija.

„Blogai, kai žmogui jau niekas nebeteikia džiaugsmo, todėl visada būtina pradėti nuo labai mažų dalykų, mažų žingsnelių, jei norite, kad nuotaika po truputį gerėtų, o pasitikėjimas savimi sugrįžtų” – pataria psichologė. Kai apima bloga nuotaika ir apatija, labai sunku pasiryžti dideliems dalykams, o dar sunkiau – juos pradėti. Tad psichologai ramina: net nebandykite to daryti – vienas mažytis malonumas per dieną, ir jūs jausitės gerai. O kai jausitės gerai, atsiras energijos ir daug didesniems darbams.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.