Gelbėtojų aplaidumas vertas baudžiamosios bylos

Kurį laiką savo paties ir pavaldinių mundurą bandęs ginti Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininkas Virginijus Urbonas galiausiai buvo priverstas pripažinti, kad tragišką incidento Girulių paplūdimyje baigtį galėjo lemti jo vadovaujamos tarnybos klaidos.

Apie birželio 12-ąją Girulių paplūdimyje įvykusią nelaimę „Vakarų ekspresas” jau rašė. Ši situacija ne vieną privertė pašiurpti. Tądien daugiau nei pusvalandį su klastinga Baltija besigalynėjusio kauniečio gelbėti atskubėjo uostamiesčio gaisrininkai, nes tie, kam pagal pareigas privalu skęstančiuosius iš vandens traukti, vis dar tebelaukė, kada gi bus nustatytos tikslios paplūdimių ribos.

Šią situaciją į viešumą iškėlęs Klaipėdos miesto tarybos narys Valdemaras Anužis ją ir toliau vertina itin griežtai: „Paaiškėjus faktui, kad dėl gelbėtojų aplaidumo ir pareigų neatlikimo galėjo žūti žmogus, privalu kreiptis į prokuratūrą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo”, – įsitikinęs jis.

„Tesprendžia vadovai”

Gelbėtojų vadas V. Urbonas Savivaldybės administracijos direktorei Juditai Simonavičiūtei jau įteikė jos pačios pavedimu Skęstančiųjų gelbėjimo tarnyboje atlikto tarnybinio patikrinimo išvadas. Jose tarnybos viršininkas pripažįsta, kad nelaimė Giruliuose galėjo įvykti dėl jo pavaldinių kaltės.

Vis dėlto, kalbėdamas su „Vakarų ekspreso” reporteriais, V. Urbonas teigė įžvelgęs ir jų kaltę lengvinančių aplinkybių. Pasak jo, sumaištis kilusi dėl to, kad, patvirtinus smarkiai paplūdimius išplėtusį Girulių detalųjį planą, apie pakitusias jų ribas gelbėtojai nebuvę laiku įspėti. Nebuvę sustatyti ir nauji riboženkliai.

Tądien, sakė V. Urbonas, Giruliuose budėję gelbėtojai vadovavosi ankstesniais metais galiojusia paplūdimių ribas nustatančia schema. Incidentas, tarnybos viršininko teigimu, įvyko net už senąja schema nubrėžtos ribos, pačioje Girulių pliažo pabaigoje. Birželio 12-ąją, pasakojo V. Urbonas, ten net nebuvo gelbėjimo postų. Jie įrengti tik šiomis dienomis, ir tai ne stacionarūs. „Visas gelbėjimo postas – stalas ir didelis skėtis, o namelių, matyt, dar teks palaukti”, – sakė V. Urbonas.

Pasak V. Urbono, tik praėjusį ketvirtadienį buvo sustatyti ir naujas paplūdimių ribas žymintys ženklai.

Anot Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininko, visą tarnybinio patikrinimo medžiagą – gelbėtojų, gaisrininkų, nelaimės dieną budėjusių medikų išvadas – jis atidavęs Savivaldybės administracijos direktorei. Būtent ji ir turinti tarti lemiamą žodį. „Jei nustatys, kad mes kalti, – baus mane. Kam nors skirti nuobaudą – ne mano kompetencija”, – sakė V. Urbonas.

„Bausti nėra juridinio pagrindo”

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorė J. Simonavičiūtė teigė jau susipažinusi su Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininko atlikto patikrinimo medžiaga.

Pasak jos, galima daryti išvadą, kad nelaimė vos neįvyko dėl ne iki galo suderintų Savivaldybės administracijos ir Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos veiksmų.

Naujas paplūdimių ribas nustatęs Girulių detalusis planas, sakė J. Simonavičiūtė, buvo patvirtintas gegužės 26-ąją, o įsakymas dėl pliažų paskelbimo paplūdimiais, kuriuose privalu budėti gelbėtojams, paskelbtas tik praėjusį penktadienį. Dėl to, pasak direktorės, minėtoje teritorijoje nebuvo nei riboženklių, nei gelbėtojų posto.

„Atsakomybę dėl incidento, – sakė J. Simonavičiūtė, – prisiėmė gelbėtojai, tačiau ką nors nubausti aš neturiu jokio juridinio pagrindo – žmogus skendo už gelbėtojams prižiūrėti priskirtos teritorijos ribos.”

J. Simonavičiūtė teigė įspėsianti Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininką, kad nuo šiol, kai visi formalumai dėl paplūdimių įteisinimo ir jų ribų nustatymo jau sutvarkyti, tiek jis pats, tiek jo vadovaujami žmonės griežtai šių nuorodų laikytųsi.

„Trūksta žodžių”

Atsitiktinai nelaimės Girulių paplūdimyje liudytoju tapęs Klaipėdos miesto tarybos narys Valdemaras Anužis apie gelbėtųjų elgesį incidento metu ir vėliau sekusius Savivaldybės administracijos sprendimus kalbėjo itin griežtai.

Pasak jo, didesnio absurdo, kaip pavesti tirti ir vertinti gelbėtojų veiksmus jų pačių viršininkui, nė norėdamas nesugalvosi. V. Anužio įsitikinimu, tyrimui atlikti turėjo būti sudaryta speciali miesto Tarybos komisiją – tą jis ir siūlęs.

„Antra, – sakė miesto Tarybos narys, – paaiškėjus faktui, kad dėl gelbėtojų aplaidumo ir pareigų neatlikimo galėjo žūti žmogus, privalu kreiptis į prokuratūrą dėl baudžiamosios bylos iškėlimo. Kol mes vieną kartą nepastatysim visų į vietą, – nieko nebus. Šiuo atveju visiškai nesvarbu, ar tas žmogus buvo girtas, ar ne viso proto… Aš matau vieną faktą: skęsta žmogus, o institucijos, turinčios teikti pagalbą, to kažkodėl nedaro.”

Negailestingai V. Anužis vertino ir V. Urbono veiklą. Pasak miesto Tarybos nario, tuo, kad gelbėtojų vado nei turima kvalifikacija, nei supratimas apie Skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos darbą, neleidžia eiti šios tarnybos viršininko pareigų, jis įsitikinęs pokalbio pas Savivaldybės administracijos direktorę metu. „Kai aiškinantis žmogaus žūtimi vos nepasibaigusio įvykio priežastis imama pasakoti apie kažkokias ribas, man tiesiog pritrūksta žodžių. Su tokiu vadovu aš tiesiog neturiu apie ką kalbėti”, – sakė V. Anužis.

Vilija Šilinienė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.