Šiandien sparčiai keičiasi ne tik drabužių mados, bet ir interjero dizaino tendencijos. Nauja sofa perkama ne tik dėl to, kad nėra ant ko atsisėsti, bet ir siekiant neatsilikti nuo naujovių. Tačiau tai, kas dar vakar buvo paskutinis mados klyksmas, šiandien jau gali pasirodyti atgyvenusiu dalyku. O baldus, kuriuos kaip atgyvenas neseniai ištrėmėme į komisą ar kaimą, galime drąsiai parsivežti atgal.
Atsisakoma visiško sterilumo
Italų dizaineris Lorenzas Santanjelas samprotauja, kad prieš 10 – 15 metų ateities būstą įsivaizduodavome kaip sterilią, plienu švytinčią aplinką, prifarširuotą naujausių technologijų. Tačiau šiandien mūsų buveinės labiau primena prarastą laiką. Jis „perkamas”, ir dažnai gana brangiai, senų baldų turgeliuose. Jo ieškome balduose ir daiktuose, kuriuos neseniai paaukojome senų daiktų supirkėjui ar išmetėme.
„Anksčiau buvome laimingi galėdami seną močiutės palikimą pakeisti naujausiu virtuvės modeliu, plastikiniu, laminuotu, iš baltų ir raudonų kvadratų. Tačiau greitai pastebėjome, kad laimės jis neatnešė. Tada prasidėjo odisėjos į sendaikčių turgus, ieškant močiutės palikimo ir to senojo komplekto”, – aiškina dizaineris.
Jo teigimu, pastarojo meto interjero dizaino tendencijos diktuoja tai, kad beveik visai išnyko užtiesalai ir kilimėliai su juostelėmis ar gėlytėmis. Jau nebedominuoja visiško sterilumo atmosfera, baldų bei daiktų nebuvimas, buvęs madingas prieš kelerius metus.
Šiandien mėgstamas dramblio kaulo, kreminės spalvos rimtumas, baldai dengiami natūraliu pluoštu. Spalvos varijuoja nuo smėlinės iki rusvos, rudojo šokolado. Tekstūra diskretiška, o medžiagos, nors ir brangios, nerėžiančios akies.
Įsigali natūralios medžiagos
Didžiosios Britanijos populiaraus prekinio ženklo „Christian Harold” atstovė dizainerė Anė Sjuel teigia, kad pastaruoju metu kurdami baldų kolekcijas ir interjerą Didžiosios Britanijos dizaineriai akcentuoja natūralumą, ekologiškumą, funkcionalumą ir aukščiausią kokybę.
Šie dizaino akcentai atsispindi A.Sjuel ir danų dizainerio Ditlevo Karstenso sukurtuose miegamojo ir valgomojo balduose iš natūralaus medžio masyvo. Naujos kolekcijos elegantiškos, šiuolaikiškos, dominuoja švarios linijos. Juos vienija pagrindinė koncepcija: išlaikyti natūralų medžio grožį, natūralias savybes. Pavyzdžiui, ąžuolinių baldų apdailai naudojamas natūralus augalinis aliejus.
Britų dizainerių baldų kolekcijose bei interjero sprendimuose, pasak A.Sjuel, įsigali atidumas detalei, harmonija, paprastumas, meilė natūraliam medžiui. Natūralaus medžio interjeras tinka bet kokiam gyvenimo būdui, įvairių stilių namams ir niekada neišeina iš mados.
Natūralios medžiagos, medienos masyvas dominuoja ir ispaniškų miegamojo baldų „Zendo Vulcan” kolekcijose. Modernaus dizaino baldai dvelkia egzotika, yra ekologiški, netgi kvepia ne laku ar chemikalais, o tikru medžiu. Kartu su jais komplektuojami interjero aksesuarai taip pat pagaminti iš natūralių medžiagų – keraminiai indai, vazos, šviestuvai, širmos iš augalų šakų, iš žolių pinti kilimai.
Svetainės baldus daugelis gamintojų taip pat siūlo pagamintus iš natūralios odos ar natūralių pluoštų audinio, naudojama nemažai iš jūržolių ar kitų rūšių medienos pintų elementų, suteikiančių šilumos vis dar minimalistinėms, griežtoms jų formoms. Kaip atsvara dominuoja šiltos, žemės spalvos – raudoni, rusvi, gelsvi atspalviai.
Dekoratyvumas ir žaidimas
Lietuvos dizainerių sąjungos atsakingasis sekretorius Jonas Malinauskas taip pat tikina, kad interjero dizaino tendencijos keičiasi: nusigręžiama nuo minimalizmo, atsiranda daug retro motyvų. Tačiau retro suvokiamas ne kaip istorinis stilius, jam priskiriamas ir konstruktyvizmas, ir 70-ųjų metų stilius.
Kitas naujas bruožas – dekoratyvumas. Interjero puošybai naudojamos šiuolaikinės technologijos. Pasak dizainerio, dominuoja principas „pasidaryk pats”. Galimybė prisiderinti prie savo individualių poreikių suteikiama pačiam vartotojui – jis gali sukomponuoti interjerą iš atskirų baldų elementų dalių ir aksesuarų.
J.Malinauskas pastebi, kad kuriant interjerą atsiranda daugiau vietos žaismingumui ir ironiškumui, kaip atsakui į minimalizmą ir sausą funkcionalumą. Interjeras praturtinamas pašmaikštavimais, autoironiškais motyvais. Jie gali slypėti balduose, taip pat interjero aksesuaruose. Pavyzdžiui, moderniame būste gali atsirasti koks nors prabangus šviestuvas, kaip ironiška užuomina į kičą.
Auga dėmesys detalėms ir aksesuarams. Tarp jų į pirmą planą iškyla tekstilė. Dominuoja įvairūs dekoravimo būdai: siuvinėjimai, pynimai, aplikacijos. Daugelis baldų kolekcijų komplektuojamos kartu su interjero elementais ir net meno kūriniais. Tai rodo, kad daugėja žmonių, pasiryžusių mokėti pinigus už kompleksinį būsto sprendimą.
Architekto, UAB „Jungtinės pajėgos” direktoriaus Algirdo Kaušpėdo įsitikinimu, šiuo metu interjeruose vyrauja švari, modernistinė estetika. Tačiau lieka pakankamai vietos ir klasikai, ir interpretacijai to, kas buvo, tik šiek tiek pakeičiant formas. Dizainas gana demokratiškas, jei viskas atlikta su skoniu, įsiklausius į aplinką. Atsiranda daugiau natūralių medžiagų, jos išstumia plastmases, dirbtinumą.
Pasak architekto, interjeruose mažėja noro pasirodyti, stengiamasi, kad jis labiau atitiktų šeimininkų poreikius ir charakterį. Dizaineriai kurdami namų interjerą ieško individualaus jų gyvenimo scenarijaus, atsižvelgia į jų unikalumą, dizainu ir architektūra bandu organizuoti harmoningą aplinką.
Giedrė Budvytienė