LTV mėgaujasi smurtu

LRT generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis nemano, kad apie žiaurias prievartos scenas žiniose būtina įspėti iš anksto.

Sekmadienį LRT informacinėje laidoje „Panorama” buvo parodyta vieno Londono laikraščio išplatinta vaizdajuostė, kurioje užfiksuota, kaip britų kariai žiauriai muša suimtus irakiečių jaunuolius.

Nei anonso metu, nei prieš siužetą laidos vedėjas neperspėjo, kad vaikams ar silpnų nervų žmonėms jų žiūrėti nereikėtų.

Vadovui nekliūva

Komercinės televizijos taip pat rodė šį siužetą, tačiau jis buvo daug trumpesnis nei LRT. Kokį tikslą turėjo nacionalinė televizija taip ilgai mėgaudamasi smurto scenomis, „Ekstra žinios” pasiteiravo LRT generalinio direktoriaus Kęstučio Petrauskio. Regis, LRT vadovas buvo užkluptas netikėtai. „Gal nebuvo apie tai pagalvota, – tokia buvo jo pirmoji reakcija. – Be to, tos pačios scenos buvo parodytos visame pasaulyje – taip pat per CNN ir BBC žinias”.

Anot pašnekovo, transliuojant laidą ar filmą išankstiniai perspėjimai ar sutartiniai ženkliukai (N-7, N-14, S) pasiteisina, tačiau žinios yra objektyvios tikrovės atspindys. „Scenos iš tiesų sukrečia, todėl turėjo būti parodytos žmonėms. Žiniose minėti įspėjimai nebūtini. Manau, be reikalo ieškote priekabių”, – įsitikinęs K.Petrauskis.

Įstatymo požiūriu LRT vadovas teisus. Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas numato išlygą, kad žinių laidose panaši informacija gali būti skelbiama be apribojimų. Tačiau civilizuoto pasaulio patirtis byloja ką kita. Užsienio ekspertai ne kartą pastebėjo, kad Lietuvos bei kitų posovietinių šalių žiniasklaidoje smurto, lavonų ar sužeistų kūnų vaizdų gerokai per daug.

Ameriką pamokė teismai

Anot Lietuvos radijo ir televizijos komisijos administracijos direktoriaus Nerijaus Maliukevičiaus, jei panaši vaizdajuostė be įspėjimo būtų parodyta Amerikoje, vaiką turinti moteris drąsiai galėtų kreiptis į teismą dėl jos atžalai padarytos moralinės žalos ir prisiteisti nemažai pinigų. Todėl JAV transliuotojai prieš smurto scenas paprastai apsidraudžia įspėdami.

Žurnalistų etikos inspektorius Romas Gudaitis teigia galintis tik rekomenduoti, kad būtų iš anksto įspėjama apie siužetus, kuriuose smurtaujama, liejasi kraujas, rodomi vaizdai iš karo. Tačiau už šios rekomendacijos nesilaikymą nuobaudų nėra. Taigi belieka pasikliauti žinių vedėjų ar televizijos vadovų gera valia. Tuo tarpu jei tokia vaizdajuostė būtų parodyta laidoje, apie ją įspėti ar uždėti amžiaus cenzą ribojantį ženklą ekrane būtų privalu. Jei šie veiksmai nebūtų atlikti, televizija sulauktų nuobaudos.

Normas kuria žiniasklaida

N.Maliukevičius buvo dar kategoriškesnis: „Mano manymu, žinių tarnyba prieš rodydama tokį siužetą turėjo įspėti žiūrovus. Užsienyje kiekvienas transliuotojas turi savo vidinius kodeksus, kaip panašiais atvejais elgtis”.

N.Maliukevičius prisimena atvejį, kai prieš pusmetį per visas televizijas buvo parodytas siužetas apie narkomaną, iššokusį iš ketvirtojo aukšto. Vienos televizijos rodė visą jo šuolį, kitos – ne. Vienos prieš siužetą įspėjo apie jo turinį, kitos to nepadarė. Tuo metu irgi vyko ilga diskusija apie žiniasklaidos teisę ir pareigą rodyti nepagražintą gyvenimą. Tačiau ne veltui sakoma – gražiais norais pragaras grįstas.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė stebisi tokiu „Panoramos” siužetu, nors prisipažįsta pati jo nemačiusi.

„Paprastai laidų vedėjai tariasi su mumis, ką galima rodyti ir ko negalima, kad nebūtų neigiamo poveikio nepilnamečiams, – sako pašnekovė. – Mūsų įstaigos požiūriu, bet kokios smurto scenos, rodomos per televiziją, nepilnamečiams turi neigiamą poveikį. Vaikų smurtas pas mus labai paplitęs reiškinys – apie tai byloja ir statistika. Tarp kitų Europos Sąjungos šalių mūsų mergaitės pagal smurtavimo apraiškas užima antrąją vietą. Jau nekalbu apie berniukus”.

Taigi prie vaikų sąmonėje susiformavusio požiūrio, kad smurtas yra norma, anot R.Šalaševičiūtės, gerokai prisidėjo žiniasklaida. Tą patį tvirtina ir psichologai, teigiantys, kad smurtas gimdo smurtą. Kuo daugiau jo bus televizijoje ar laikraščių puslapiuose, tuo didesne norma jis taps mūsų vaikams.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Žiniasklaida su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.