Kad puodukas taptų draugiškas

Išmokyti mažylį naudotis puoduku – didelis iššūkis tėvams. Ko gero toks pats, kaip ir nujunkymas nuo krūties. Nenuostabu, kad ne visiems vienodai gerai sekasi. Kai kurie pypliai įpranta prie šio daikčiuko dar kūdikystėje ir sėkmingai juo naudojasi, o tėvai sutaupo sauskelnių. Kiti užsispiria ir niekuo gyvu nenori matyti šio keisto išradimo. Tegul sėdasi tie, kas jį sukūrė, mat į sauskelnes daryti smagiau. Kaip ir nuo kada vaiką pratinti prie puoduko klausiame Baltupių šeimos centro pediatrės Astutės Vaitulionienės.

Kada ateina laikas vaikutį pratinti gamtinius reikalus atlikti ant puoduko?

Pradėti pratinti galima tada, kai mažylis pradeda suvokti, kada nori į tualetą. Paprastai tai suvokti pradeda antraisiais trečiaisias gyvenimo metais. Aišku vaikai skirtingi ir vieni tai supranta anksčiau, o kiti vėliau. Tiesa, dažniausiai mergaitės anksčiau sąmoningai išmoksta naudotis puoduku. Iki tol pratinimą pasysioti ant puoduko galima pavadinti dresūra, mat mažylis tai daro refleksiškai, nesąmoningai. Mažyliai nesuvokia, kodėl reikia sėdėti ant puodo. Nesakau, kad tėvai, kurie anksti pradeda pratinti vaikus naudotis puodu ir ,,gaudo“ sysiuką, elgiasi blogai.Kada savo atžalėlę mokyti naudotis puoduku – kiekvienos šeimos reikalas. Anksti pradėjus mokyti šio meno galima sutaupyti sauskelnių ir išugdyti šlapinimosi refleksą, tačiau visiškai atsisakyti sauskelnių nepavyks, mat vaikutis ne mašina, panorės anksčiau negu mama numatė ir padarys į kelnytes.

Kai kurios mamos dar visai mažučius kūdikius nurengia ir palaiko nuogučius, kad padarytų sysiuką, mat kai mažyliui pasidaro šalta jis pasišlapina. Ar tai nekenkia kūdikio sveikatai?
Jeigu mama laikys ilgai, mergytės gali peršalti šlapimo pūslę, bet manau, kad jokia mama ilgai nelaiko kūdikio išrengto tik dėl to, kad šis pasiusiotų. Tačiau kūdikis, pripratęs išrengtas šlapintis gali bet kada tai padaryti, vos pajutęs, kad mama mauna kelnytes. Tiesiog kūdikis nesuvokia, kad tada, kai prisipildo pūslė jis nori pasišlapinti. Anksčiau buvo manoma, kad pyplį, kuris jau pramoko sėdėti, reikia pratinti prie puoduko, mat kol nebuvo sauskelnių, vaikai jausdavo didesnį diskomfortą pasišlapinę, mat labai greitai šlapia palutė atšaldavo ir pradėdavo erzinti. Sauskelnės gi labai patogios ir mažylis į jas pasiusiojęs nejaučia nei šalčio, nei kokių nors kitokių nepatogumų.

Kartais vaikai, jau išmokę naudotis puoduku, staiga jo atsisako. Kodėl?
Kada ateina laikas sėstis ant puodo dažnai parodo pats mažylis. Paprastai jis jau kokį pusmetį moka vaikščioti, parodyti, kur nosytė, akytės, o vėliau išmoksta parodyti, kada kelnytės sušlampa. Jeigu pypliukas nesuvokia, kodėl tėvai verčia jį sėstis ant puodo ir apskritai kam jis skirtas, gali juo pasibaisėti ir nenorėti net žiūrėti jo pusėn. Tada net ir pasišlapinęs gali neduoti numauti kelnyčių ar sauskelnių. Bet tai jau protestas prieš tėvų valią.

Kaip geriausiai pratinti prie puoduko?

Kadangi sauskelės saugo užpakaliuką nuo drėgmės, galima jas nusegti ir paleisti vaikutį bėgioti tik su kelnytėmis arba vystyklais. Tuomet jis pasiusiojęs pajus, kad negerai būti šlapiam. O su sauskelnėmis pratinimo procesas gali ilgiau užsitęsti. Kai mažylis suvokia, kad labai negera su šlapiomis sauskelnėmis, greičiau apsisprendžia sėstis ant puodo. Kartais mažylis pasakyti nemoka, kad prisiusiojo į kelnytes, bet parodo rankyte, tai taip pat ženklas mamai, kad jau gali bandyti sodinti atžalėlę ant puoduko. Naudojimasis puoduku yra vaiko raidos etapas, todėl suvokęs, kada laikas pradėti mažylis paprastai tai parodo.

Gal mažylis greičiau susivoks, kam reikalingas puodas, jeigu matys mamą ar tėtį atliekantį savo gamtinius reikalus tualete?

Priklauso nuo vaiko. Kartais mažylis labai domisi, ką ant klozeto daro mama ir nupirkus specialų dangtį gali ir pats panorėti pabandyti padaryti tą patį. Mažylis, sėdėdamas ant klozeto remiasi rankytėmis, bet jeigu bijo, kad kojytės kabo ore, galima padėti ką nors, kad remtųsi ir jomis. Bet paprastai vaikai nebijo kabėti ore, mat jie pratę daugiau vartytis ir griuvinėti. Jeigu pyplys nerodo jokio susidomėjimo, gal geriau mokslus pradėti nuo puduko. Vieni vaikai iš karto mėgsta gamtinius reikalus atlikti ant klozeto, o kiti tik po kelių mėnesių ar metų tai padaro. Kai vaikutis pats nesiprašo ant puodo, bet tėvai jau nusprendžia pradėti jį pratinti, patariu tai daryti šiltuoju metų laiku, kai yra ramus gyvenimo periodas ir vaikutis nepatiria kokių nors papildomų emocijų. Be to reikia nusiteikti, kad šiam mokslui prireiks kokių dviejų trijų savaičių, kol matysis rezultatai. Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kad gerai, kai pavyko pasinaudoti puodu pagal paskirtį ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės. Galima ir puodo išsiruošti pirkti kartu su mažyliu, kad pats išsirinktų tą, kuris jam labiausiai patinka.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Kad puodukas taptų draugiškas"

  1. Staselė

    Sveiki, pasakysiu as Jums tiek, kad norint vaikelius ismokyti daryti reikaliukus ant puodo reikia kantrybes. Mano dukrytei netrukus bus 15 menesiu. Tai kai tik ji pati pradejo sedeti, praktiskai nuo 5,5 menesio pasodindavau ant puodelio. Nuo astunto menesio dienai nebededavau sauskelniu, tik naktiniam miegeliui, o nuo 14 menesio nebededu niekada, isskyrus ilgam ejimui i lauka. O jei veduosi as pati, o ne aukle, tai nededu ir i lauka, tiesiog gryztam pasedeti ant puoduko. Jokiu bedu. Nakciai turiu nupirkusi specialia paklode: viena puse medvilne su vinilu, o kita neperslampama ir jei netycia pasisioja, kas nutinka itin retai, tai jokios bedos, vaikas niekada nebuna slapias. Daug cia galima ta tema diskutuoti, jei kas turite klausimu, mielai prasau klausti e-paste. Sekmes ir kantrybes:) 😛

  2. pp

    🙄 😀 😳

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.