Azijos kurortai atsitiesia po cunamio

Vakar po pranešimo apie vandenyne šalia Japonijos įvykusius žemės drebėjimus visi atsikvėpė sužinoję, kad jie cunamio nesukėlė. Vien šis žodis tūkstančiams žmonių tebereiškia mirtį ir skausmą.

Tarptautinės pagalbos organizacijos praneša, kad pernai per Kalėdas cunamio nusiaubtos Azijos šalys atsigauna, tačiau turistų jose smarkiai sumažėjo. Tik dalis iš nukentėjusių regionų gali pasigirti sugrįžę į normalų gyvenimą, kai šimtai tūkstančių žmonių iki šiol neturi namų ir pakankamai maisto.

Turistai svyruoja

Po cunamio Indijos vandenyne pasaulio turizmas buvo patyręs didžiausią iki šiol nuosmukį. Žuvo keli šimtai tūkstančių žmonių, tarp kurių buvo daug mėgstančių keliauti turistų, suniokoti viešbučiai ir kita turizmo infrastruktūra. Labiausiai nukentėjusios šalys – Indija, Indonezija, Maldyvai, Tailandas ir Šri Lanka kol kas sunkiai susigrąžina turistus.

Regionų atstatymo darbai prasidėjo jau sausį. Prie vietinių žmonių noriai prisijungdavo ir užsieniečiai.

Daugiausia padėjo įvairios tarptautinės organizacijos. Tačiau kai kuriose šalyse žmonės iki šiol gyvena tik laikinuose palapinių miesteliuose. Valdžia priversta pripažinti, kad kol kas nežino, kada bus atstatyti gyventojų namai, praneša „Asian news”.

Mokėjimo kortelių sistemos „Visa” Azijos – Ramiojo vandenyno skyrius praneša, kad vasarį ir kovą Maldyvuose, Šri Lankoje, Tailande turistų daugėjo, tačiau balandį ir gegužę vėl sumažėjo. Manoma, kad tai lėmė keli žemės drebėjimai beveik toje pačioje vietoje kaip ir pernai gruodį.

Vien per pirmąjį šių metų ketvirtį Tailandas prarado apie 282 mln. JAV dolerių turizmo pajamų, net 800 tūkst. turistų atšaukė savo keliones dėl cunamio. Tailando turizmo administracijos duomenimis, per pirmus tris 2005 metų mėnesius šalyje apsilankė tik 1,98 mln. turistų, nors prognozuota 2,7 mln.

Turizmo ir sporto ministras dėl nuostolių kaltino praūžusį cunamį, kuris suniokojo populiariausius Andamano jūros paplūdimių kurortus – Puketą ir Pi Pi.

Nežino, kaip grąžinti skolas

Tailande, Ban Namkemo kaime įkurtoje pabėgėlių stovykloje, iki šiol gyvena keli šimtai žmonių. Dauguma jų yra iš Pi Pi salos, kurioje prarado viską. Kai kurie žmonės patekę į didžiulę bėdą. Janatvana Ymyna 19 metų gyveno saloje, kur turėjo kelionių agentūrą ir knygyną.

„Cunamis sunaikino 50 tūkstančių knygų, aš praradau 2 milijonus batų (apie 137 tūkst. litų). Bankoke esanti kompanija iš manęs reikalavo sumokėti pusę milijono batų, paskui sumažino sumą pusiau, bet aš vis tiek nežinau, iš kur paimti pinigų”, – užsienio žurnalistams pasakojo moteris.

Kol kas ji vadovauja pabėgėlių stovyklai, ragina kitus gaminti juvelyrinius dirbinius, žvakes, marškinėlius. „Manau, kad Pi Pi sala lapkričio mėnesį jau bus pasirengusi priimti turistus”, – sakė moteris.

Daugelis stovykloje esančių vyrų visą gyvenimą užsiėmė žvejyba ir turistų gabenimu. Tačiau jie prarado laivus. „Girdėjau, kad daugelis valstybių padėjo mūsų šaliai, aukojo pinigus, tačiau aš kol kas negavau nieko. Tai kur tie pinigai dingo?” – klausė vienas žvejų.

Dalis Tailando gyventojų po nelaimės netgi pakeitė religiją. Pavyzdžiui, visi Ban Namkemo kaimo gyventojai iš induistų tapo katalikais. Kai žmonės buvo sutrikę po nelaimės, praradę artimuosius, jiems į pagalbą atėjo krikščionių bažnyčios nariai.

Iki šiol skaičiuojamos aukos

Praėjus porai mėnesių po cunamio buvo skelbiama, kad iš viso žuvo apie 300 tūkstančių žmonių. Vien Indonezijos Sumatros saloje, kurią ir prieš mėnesį sukrėtė stiprus žemės drebėjimas, žuvo apie 240 tūkstančių turistų ir vietinių gyventojų.

Balandžio mėnesį Indonezija smarkiai sumažino cunamio aukų skaičių, iš dingusiųjų asmenų sąrašo išbraukdama daugiau nei 50 tūkst. pavardžių. Dingusių žmonių skaičius sumažėjo nuo 93458 iki 37063.

Labiausiai nelaimės nusiaubtame Ačeho rajone rastų ir palaidotų žmonių skaičius lieka beveik nepakitęs – palaidotų žmonių priskaičiuojama 126915.

Tailandas aktyviai reklamuojasi

Tailandas bet kokiomis priemonėmis stengiasi susigrąžinti turistus. Tarptautinėje žiniasklaidoje nuolat skelbiamos reklamos. Interneto svetainėse pateikiamos nuotraukos, kaip atrodė nukentėję kurortai ir kaip jie dabar suremontuoti. Turistai tikinami, kad viešbučiai pasirengę juos priimti, atstatytos parduotuvės, restoranai, organizuojamos kelionės po šalį, nėra jokių problemų dėl vandens kokybės, galima nardyti išvalytoje jūroje

„Jūs tikrai neturėtumėt jausti kaltės, kad atvykstate į nelaimę patyrusią vietą. Taip jūs padėsite vietos žmonėms. Turizmas ir vietos ekonomika labai nukentėjo, o žmonėms reikia mokėti už mokyklas, mokesčius ir gyventi. Atvykę pas mus džiaugsitės puikiomis atostogomis ir padėsite tiems, kam reikalinga jūsų pagalba”, – tokiais žodžiais turistai kviečiami į Puketo salą.

Į Tailandą skrendančiuose lėktuvuose taip pat labiausiai reklamuojama Puketo sala, tačiau Vakarų turistai dar privengia šios vietos. Patys tailandiečiai neretai užsieniečiams pasakoja, kad mato vaiduoklius, giriasi juos užfiksavę nuotraukose.

Turistai interneto forumuose dalijasi savo nuomone, kuri ne visada sutampa su pateikiama reklamose. Australas Stiuartas Gylas, apsilankęs Kaolako regione, teigia, kad dar ne viskas ten tvarkoje. „Tailandas turėtų nustoti siųsti žinutes, kad pas juos viskas gerai. Žmonių gyvenimo sąlygos pabėgėlių stovyklose blogos, jų palapinės dažnai apsemiamos potvynių, ne visada yra elektra”, – pasakoja turistas.

Pinigai nepasiekia nelaimės zonos

Indijoje taip pat įrengtos pabėgėlių stovyklos. Nors valdžia skelbė, kad laikinas prieglobstis bus reikalingas 6 mėnesius, jau aišku, kad žmonėms reikės ilgiau palaukti, kol bus atstatyti namai. Vyriausybė reikalauja, kad gyventojai neatstatytų savo namų arčiau kaip 500 metrų nuo kranto. Tačiau žvejai nesutinka persikelti toliau nuo jūros ir ketina be valdžios paramos statytis namelius.

Dar nepradėta atstatyti mokyklų, nėra užtikrintas vandens tiekimas, trūksta atskirų tualetų vyrams ir moterims. Atstatymo darbai planuojami 365 kaimuose. Manoma, kad gyvenimas į normalias vėžes sugrįš tik po trejų metų.

Indonezijos Sumatros saloje irgi vyksta darbai. Valdžia ketina Ačeho regione įrengti dviejų kilometrų apsauginę zoną, kurioje nieko nebus galima statyti. Žinoma, tuo nepatenkinti žvejai, kuriems žvejyba – vienintelis pragyvenimo šaltinis.

Gegužės mėnesį aukšti Indonezijos pareigūnai aplankė Ačeho regioną ir buvo apstulbę, kad tiek nedaug dar padaryta. Atrodo, jog niekam nerūpi, kaip greičiau panaudoti atstatymo darbams vyriausybės skirtus 792 milijonus dolerių. Manoma, kad šie pinigai dėl biurokratinių procedūrų nusiaubto regiono nepasieks iki rugsėjo, pranešė Australijos žiniasklaida.

„Nepastatyti keliai, neatstatyti tiltai, jūrų uostai. Visiškas nulis”, – piktinosi aukštas pareigūnas, įsitikinęs, kad žmonės netgi neturi pakankamai maisto. Šioje teritorijoje pusė milijono žmonių tebėra benamiai. Kol kas Sumatros salos atstatymo darbams naudojami per tarptautines organizacijas gauti pinigai.

Lietuviams siūlys keliauti

UAB „Aviaekspresas” direktorius Algirdas Jocys „Kauno dienai” sakė, kad lietuviai nesiveržia į nukentėjusius Azijos kurortus.

„Mes organizuojame keliones į Šri Lanką, Maldyvus, Tailandą, tačiau nėra jokio susidomėjimo. Žinoma, vasarą šie kraštai nėra itin populiarūs tarp lietuvių, todėl matysime, kaip viskas bus rudenį. Mūsų partneriai praneša, kad nukentėjusios šalys atsigauna, pavyzdžiui, Šri Lankoje jau viskas sutvarkyta, tačiau žmonėms sunku psichologiškai pasiryžti ten važiuoti, nors kelionės ir pigesnės. Norą sumažino ir vis pasikartojantys mažesni žemės drebėjimai”, – sakė A.Jocys.

„Horizon Travel” rudenį organizuos keliones į Tailandą ir Šri Lanką. Šiuo metu mažai norinčiųjų keliauti į šias šalis. Agentūros duomenimis, minėtose valstybėse viešbučiai atstatyti, paplūdimiai išvalyti. Tiesa, kai kurie viešbučiai iki šiol yra sugriauti ir nebus atstatomi.

„West Express” kelionių agentūros direktorius Andrius Sideravičius „Kauno dienai” teigė, kad dar negalima sakyti, kad lietuviai nebenori poilsiauti Azijos regione. „Paprastai vasarą jie ten ir nevažiuodavo. Nors liepą salose lietaus sezonas jau baigiasi, tačiau lietuviai ten nesiveržia. Ar jie tikrai bijo, sužinosime tik rudenį”, – sakė jis.

A.Sideravičius pažymėjo, kad nuolat gaunami pranešimai apie atstatytus kurortus Tailande, Indijoje. „Tai galingos šalys, kurios greitai atsigaus. Galbūt sudėtingiau Šri Lankoje. Be to, buvo sugriauta tik maža dalis kurortų. Pavyzdžiui, Tailande jų nukentėjo tik 2-3 proc.”, – sakė jis.

Lietuvos žmonės nukentėjusiesiems nuo cunamio per du mėnesius paaukojo 1 milijoną 14 tūkstančių litų. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus organizacija šiuos pinigus pervedė į tarptautinę sąskaitą. Lietuvių suaukotos lėšos buvo naudojamos atstatymo darbams ir reabilitacijos programoms Indonezijoje ir Šri Lankoje.

Dainoras Lukas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.