Pirmasis pasas, pagamintas Lietuvoje, – jūrininko knygelė

Antradienį Lietuvos saugios laivybos administracijoje (LSLA) pristatyti naujosios Lietuvos Respublikos jūrininko knygelės bandomieji pavyzdžiai. Jūrininkams naujas dokumentas bus išduodamas arba šio mėnesio pabaigoje, arba kito – pradžioje.

Naujoji jūrininko knygelė parengta atsižvelgiant į Tarptautinės darbo organizacijos 185-osios konvencijos (2003 m. pataisytos konvencijos „Dėl jūrininkų nacionalinių asmens pažymėjimų“) nuostatas.

Kadangi senojo pavyzdžio jūrininko knygelėje, kuria dar galima naudotis, kol nesibaigė jos galiojimo terminas, stigo vietos įvairiems jūrininkams reikalingiems įrašams, naujojo pavyzdžio jūrininko knygelė yra 20 puslapių storesnė už senąją, turinčią tik 32 puslapius. Naujojoje knygelėje įrašams apie turimą jūrinį laipsnį skirti 4 puslapiai, senojoje – 1, įrašams apie tarnybą laivuose – 10 puslapių, buvo 4.

Naujojo pavyzdžio jūrininko knygelė galios 5 metus ir turės galimybę galiojimo laiką pratęsti dar 5 metams. Knygelėje numatyta vieta biometriniams duomenims, kurie bus pradėti fiksuoti tada, kai bus patvirtinti tikslūs reikalavimai. Vėliau knygelėje bus įklijuojamas jiems puslapis.

Į naujosios jūrininko knygelės pristatymą atvykęs Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnybos prie Finansų ministerijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Verseckas sakė, jog Lietuvos jūrininko knygelė – tai pirmasis pasas, pagamintas Lietuvoje, tai yra naujojo pavyzdžio knygelė atitinka visus klasikinius tarptautiniam asmens pasui keliamus reikalavimus.

Knygelės puslapiai pagaminti iš specifinio popieriaus, savo sudėtyje turinčio ir medvinės, ir celiuliozės. Todėl jie nebus greitai sugadinami lankstant ar trinant. K. Verseckas pasidžiaugė, kad tokios svarbos dokumentas pirmą kartą pagamintas Lietuvos spaustuvėje. Jis dėkingas spaustuvininkams už kantrybę, nes knygelę teko kelis kartus perdaryti.

Pernai vasario 8 d. Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba gavo paraišką iš LSLA dėl jūrininkų knygelės gamybos. Keli knygelės eskizai buvo derinami su LSLA. Lietuvos jūrininko knygelės projektas buvo patvirtintas tik pernai lapkričio 7 d., taigi knygelės kūrimas ir projektavimas truko 9 mėnesius. Lietuvos jūrininko knygelės autorius – minėtos tarnybos darbuotojas Saulius Čižikas. Knygelėje gausu paslėptų inkarų ir kitokių jūrinių simbolių.

Tam, kad knygelės nebūtų galima padirbti, kad nebūtų galima joje ką nors įrašyti ar kaip kitaip suklastoti dokumentą, naudotos šiuolaikinės apsaugos priemonės, pavyzdžiui, specifiniai dažai, kai apšvietus kampą keičiasi dažo spalva, specialūs rastrai, vaivorykštinė apsauga, įvairių formų plaušeliai ir t. t.

Knygelėje bus kompiuterinis žmogaus atvaizdas, taigi nuotraukos perklijuoti nebebus galima, visi įrašai bus tik kompiuteriniai. Vien tik popieriuje yra 5 apsaugos priemonės be dvitonio vandens ženklo. K. Versecko teigimu, knygelėje yra 23 keturių lygių apsaugos priemonės, neskaičiuojant administracinių apsaugos priemonių. Visų jų, žinoma, į knygelės pristatymą susirinkusieji negalėjo pastebėti.

Pačią knygelę pagamino UAB „Lodvila“ Vilniuje. Jos direktorius Vytautas Kybartas sakė, jog tam, kad spaustuvė galėtų pagaminti tokį dokumentą, jai reikėjo ruoštis penkerius metus. Nestandartinių dokumentų gamyboje „Lodvila“ specializuojasi jau 8 metus.

Norėdama gauti dažų, popieriaus Lietuvos jūrininko knygelės gamybai, spaustuvė turėjo išsiuntinėti daugybę informacijos apie save užsienio firmoms, kad įgytų jų pasitikėjimą. Gerą indėlį šioje srityje turi vokiečiai ir šveicarai. Pasak V. Kybarto, spaustuvininkams reikėjo daug pastangų įdėti, daug ką išsiaiškinti. Jie naudojosi JAV, Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Šveicarijos firmų patirtimi šioje srityje.

Knygelės viršelis pagamintas iš medžiagos, atgabentos iš JAV, 6 rūšių dažai pirkti vienoje šalyje, siūlai – kitoje, klijai – trečioje. Lietuvos jūrininko knygelei visos naudojamos medžiagos – specifinės.

LSLA direktoriaus pavaduotojas Robertinas Tarasevičius užsiminė, kad šiai spaustuvei, ko gero, teks spausdinti ir kitus jūrinius dokumentus, pavyzdžiui, darbo diplomus.

„Vakarų ekspresas“ jau rašė, kad naujoji knygelė kainuos 190 Lt. Pasak R. Tarasevičiaus, tokia yra Vyriausybės nustatyta valstybinė rinkliava, kurią sudaro knygelės savikaina ir apskaičiuotos darbo sąnaudos, susijusios su knygelės išdavimu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.