Benamiai Lietuvoje jaučiasi beteisiai, negydomi, skundžiasi vejami iš gydymo įstaigų, nesulaukią medikų pagalbos. Tačiau gydytojai tikina suteikią jiems net ir tas paslaugas, kurių suteikti įstatymai neįpareigoja.
Du metaliniame garaže už „Akropolio” besiglaudžiantys benamiai į redakciją atėjo sujaudinti to, kad sunkiai susirgusiam draugui vienoje iš uostamiesčio ligoninių vietoj suteiktos būtinosios pagalbos buvo parodytos durys.
26 metų Valerijus ir 27-erių Sergejus pripažino, kad jiems būtinoji medicinos pagalba nebuvo reikalinga, tačiau netikėta liga gyventi labai trukdė. Abu jie buvo išpilti spuogais, tad tikėjosi gauti bent patarimą, ką jiems daryti.
Tačiau jų draugas 57-erių metų Pranas nuo skausmo „vos paėjo”, smarkiai buvo ištinusi viena koja, lytiniai organai, akys, išsipūtęs pilvas. Deja, jie tvirtino, kad pagalba ligoninėje suteikta nebuvo ir jam.
„Net nepaklausė, kas atsitiko, liepė važiuoti į polikliniką”, – vienas per kitą pasakojo vyriškiai.
Tačiau į polikliniką jie nesikreipę, nes ten esą reikalingi dokumentai. O šių benamiai neturi, pasidaryti naujiems, sakė, pinigų neužtenka. „Metaliniam garaže turim pečiuką, kaldrą, o maitinamės iš konteinerio”, – savo kasdienybę nupasakojo redakcijos svečiai.
Kreipiasi daug
Benamiai uostamiesčio ligoninėse – ne tokie jau reti svečiai. Apskrities ligoninės Priėmimo skyriaus vedėjas Jonas Klapatauskas tvirtino, kad per parą jų ateina apie 4-5. Kreipiasi dėl įbrėžimų, susižalojimų, radikulitų. Kai kurie jų – dažni lankytojai, jau pažįstami iš veidų, žinomos jų pavardės. „Nesam biurokratai, padedam ir bėdžiams, įvertinam jų būklę. Jei būtinoji pagalba jiems nereikalinga, vis tiek išsprendžiam klausimą jų naudai.”
Ar gali bėdžiai būti išvaryti iš skyriaus neįvertinus jų būklės? Tuo vedėjas nenorėjo tikėti.
Klaipėdos ligoninės Priėmimo skyriaus vedėjas Stanislovas Petreikis tikino, jog benamiai sukelia problemų visoms gydymo įstaigoms, ypač atšalus orams, kai bėdžiai ima ieškoti šilumos. Per parą tenka priimti 2-3, kartais 5-6 benamius. Dažniausiai jie atvežami greitosios medikų, mat norėdami pakliūti į ligoninę „atsigula pagulėti”, o geri žmonės iškviečia jiems pagalbą.
„Sutelkiam jėgas, apžiūrim, sutvarkom, kiek įmanoma, apšildom, jei negali paeiti – paguldom specialioje palatoje”, – benamiams suteikiamą „servisą” apibūdino S. Petreikis.
Jis tikino, jog benamis, jei kuo skundžiasi, visada yra apžiūrimas ir, jei randama patologija, paguldomas į ligoninę. „Nebūna, kad išvarytume neišklausę”, – garantavo vedėjas.
Būklę reikia įvertinti
Apibūdinus, kokios būklės benamis Pranas atėjo į ligoninę, Klaipėdos teritorinės ligonių kasos ekspertė Aušra Pikelytė komentavo: „Pagal tokius simptomus nė vienas medikas nepasakys, ar jam reikalinga būtinoji pagalba. Tai galima nustatyti tik įvertinus sveikatos būklę. Gydytojas, priėmęs pacientą, nustato būtinosios pagalbos mastą vadovaudamasis profesine kompetencija ir teisės aktais.”
O teisės aktai byloja: planinė medicinos pagalba teikiama tik apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu. Jei žmogus savo sveikatos draudimu nesirūpina, jam nemokamai suteikiama tik būtinoji pagalba – tais atvejais, kai nesuteikus pagalbos gresia rimtos komplikacijos, grėsmė gyvybei.
Ekspertės pastebėjimu, kritiškos būklės asmenų ligoninės paprastai nesikrato, jie gauna ir stacionarinį gydymą, už kurį moka ligonių kasos. Bet jei pacientas „dar vaikšto, jis turi susitvarkyti draustumą, kad gautų planinę pagalbą.”