Iš Liberalų ir centro sąjungos pasitraukė europarlamentaras Eugenijus Gentvilas, pareiškęs, kad negali leisti būti laikomas „zuokininku”
Į Lietuvą sugrįžęs Europos parlamento narys E.Gentvilas vakar per spaudos konferenciją pranešė nusprendęs pasitraukti iš Artūro Zuoko vadovaujamos Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) ir prisijungti prie kuriamo Lietuvos liberalų sąjūdžio (LLS). Europarlamentaras prognozuoja, kad į naująją partiją iš LiCS gali perbėgti „keturženklis skaičius” liberalcentristų.
Nori reabilituoti liberalizmą
E.Gentvilas žurnalistams pranešė, kad LiCS sekretoriatui įteikė prašymą išbraukti jį iš LiCS narių nuo vasario 16 dienos. O tą pačią dieną ar netrukus po to jis ketina prisidėti prie naujosios liberalios pakraipos politinės jėgos kūrimo. Kalbėdamas apie LLS kūrimą ir jos perspektyvas, E.Gentvilas ne kartą ištarė „mes”, tačiau čia pat susigriebęs pasitaisydavo, jog jis kol kas oficialiai dar nėra naujojo judėjimo narys.
E.Gentvilas buvo vienas paskutiniųjų aršių A.Zuoko kritikų, išlikusių LiCS. Europarlamentaras ne kartą ragino A.Zuoką atsistatydinti, prieštaravo jo partinio valdymo metodams. Kiti partijos vadovo oponentai jau senokai arba buvo išmesti iš partijos, arba patys ją paliko.
Vakar E.Gentvilas sakė, kad iš partijos traukiasi todėl, kad nori reabilituoti liberalizmą Lietuvoje bei negali sau leisti būti laikomas „zuokininku”. „Mane susistabdė vienas žmogus Klaipėdoje ir paklausė, kiek aš dar galiu būti su Zuoku”, – pasakojo E.Gentvilas.
Programinių skirtumų nemato
Europarlamentaro teigimu, LiCS nebandė jo suturėti, kai jis pranešė apie pasitraukimą. Priešingai, dar anksčiau dalis partijos valdybos narių siūlė kuo greičiau „išbrozdinti jį velniop”.
Kalbėdamas apie LiCS ir LSS santykius, E.Gentvilas pastebėjo, kad didelių programinių skirtumų tarp šių dviejų politinių jėgų įžiūrėti sunku, tačiau skiriasi tų programinių nuostatų įgyvendinimo vizija bei žmonių nuostatos. Europarlamentaras tikisi, kad kuriama LLS reprezentuos tikrąją liberalią pasaulėžiūrą Lietuvos politiniame gyvenime.
Jis taip pat pareiškė, kad LLS, kurio steigiamasis suvažiavimas rengiamas vasario 25 dieną, neturi tikslo išvilioti kuo daugiau žmonių iš LiCS, tačiau LLS gretos nuolat pasipildo iš LiCS išeinančiais partijos nariais. Pasak E.Gentvilo, prognozuojama, kad iš LiCS į LLS turėtų pereiti apie 600 narių, tačiau jis pats mano, kad tokių gali būti „keturženklis skaičius”.
Išstojo ir du Seimo nariai
Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūnas Algis Čaplikas „Kauno dienai” tikino, kad iš LiCS pasitraukusių asmenų skaičius gerokai mažesnis, nei teigia E.Gentvilas ir kiti LLS aktyvistai.
„Mūsų žiniomis, situacija šiandien yra tokia: partijos sekretoriate yra gauta du šimtai pareiškimų išstoti iš partijos. Be abejo, žmonės juda, ieško, kur jiems geriau, bet mes šios situacijos nedramatizuojame”, – vakar sakė A.Čaplikas, pridūręs, kad LiCS iš viso vienija apie 5 tūkst. šalies gyventojų.
Tuo tarpu E.Gentvilas vakar buvo ne vienintelis iškilesnis liberalas, paskelbęs apie tai, jog palieka LiCS ir jungiasi prie LLS. Į A.Zuoko oponentų stovyklą perėjo ir du narystę LiCS sustabdę Seimo nariai klaipėdiečiai Vytautas Grubliauskas ir Vytautas Čepas. Palikę LiCS jie jungsis prie LLS.