Aukso kalnus žadėjusios Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, vėtytas ir mėtytas, nutūps savo pilaitėje Kėdainiuose, tačiau į didžiąją politiką jis gali grįžti jau rudenį.
„Vakarų ekspreso” kalbinti politologai ir Seimo nariai teigė neabejojantys, kad buvusio ūkio ministro siekis – politiškai apsiprausti, o po to spindinčiu veidu vėl šturmuoti valdžios elitą.
Vertindami eksministro veiklą, jo kolegos įžvelgė tiek teigiamo veržlumo, aktyvumo, tiek valdančiosios koalicijos partneriams įgrisusio taisyklių, galiojančių politiniame olimpe, nepaisymo požymių.
Įpėdinio neatskleidžia
V. Uspaskichas nuo vakar – nebe ūkio ministras, o Seimo nario mandato jis greičiausiai neteks jau šią savaitę.
Po pusmetį krėtusių skandalų savo noru iš Vyriausybės ir parlamento pasitraukiantis V. Uspaskichas vakar dar negalėjo pasakyti, kas užims jo vietą ministro kėdėje.
„Davaj, padarom galbūt taip. Po prezidiumo, ne, rytoj, po Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdžio”, – taip žurnalistams situaciją komentavo Darbo partijos vedlys.
Pasak pranešimų, eksministras vakar premjerui Algirdui Brazauskui pasiūlė keletą kandidatūrų į ūkio ministro postą, tačiau ministrui pirmininkui keletas jų jau užkliuvo.
„Buvo pretenzijų, bet nenorėčiau gilintis į šitą klausimą – jis per daug „žalias”, neapsvarstytas”, – apie V. Uspaskicho pasiūlytus kandidatus kalbėjo A. Brazauskas.
Paklaustas, kokias savo atsistatydinimo priežastis nurodė Darbo partijos lyderis, premjeras teigė, jog V. Uspaskichas minėjo matąs jam daromą spaudimą, be to, jo sprendimą lėmė ir nepalankus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimas.
Kol nebus paskirtas naujasis ūkio ministras, jo pareigas laikinai užims susisiekimo ministras – V. Uspaskicho pirmtakas Petras Čėsna.
Viltis – Kėdainiai
V. Uspaskicho pasitraukimas vertinamas nevienareikšmiškai – dauguma politikų įsitikinę, jog tai labai gudrus ir gerai apsvarstytas žingsnis.
„Jis siekia išvengti apkaltos, kuri galėtų grėsti po buvusiam ministrui nepalankių jo veiklą tiriančių laikinųjų Seimo komisijų išvadų. Jis bandys pataisyti reputaciją, įrodyti, kad jo apsisprendimas atsistatydinti yra garbingo elgesio pavyzdys, bandys ir teisiškai įrodyti, kad jis nekaltas, o po to grįš į politiką”, – „Vakarų ekspresui” sakė Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.
Mat V. Uspaskichas buvo išrinktas vienmandatėje Kėdainių apygardoje, todėl pagal įstatymą po Darbo partijos lyderio sprendimo atsisakyti parlamentaro mandato rinkimai minėtoje apygardoje vėl bus surengti.
„Manome, kad tai galėtų įvykti jau lapkričio mėnesį. Yra tik „super” teorinė galimybė, kad V. Uspaskichas nebegalėtų dalyvauti rinkimuose – tik tuo atveju, jei jam būtų pradėtas baudžiamasis persekiojimas. Jei jį pripažintų kaltu, jis negalėtų balotiruotis tol, kol neatliktų bausmės”, – „Vakarų ekspresui” vakar sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Galimybės, kad V. Uspaskichas vėl kandidatuos Kėdainiuose, neatmetė ir artimas jo bendražygis, Seimo vicepirmininkas bei buvęs agurkų sostine vadinamo miesto meras Viktoras Muntianas. „Tačiau su V. Uspaskichu tokių kalbų dar nebuvo”, – „Vakarų ekspresui” sakė jis.
Atskleidė „debilizmą”
„Vakarų ekspresui” pasiteiravus, ką gero ir ką blogo šaliai davė V. Uspaskicho veikla Ūkio ministerijoje, parlamentaras Julius Veselka pirmiausiai įžvelgė „pliusą”.
„Jo buvimas valdžioje parodė visą Lietuvos politinį „debilizmą”, atskleidė politinį šalies veidą. V. Uspaskichas – talentingas vyras, geras organizatorius, bet jis neturi tinkamo išsilavinimo. Absurdas – žmogus be išsilavinimo vos netapo Lietuvos premjeru!” – turėdamas omenyje peripetijas dėl V. Uspaskicho aukštojo mokslo diplomo autentiškumo stebėjosi ekonomisto išsilavinimą turintis parlamentaras.
Jis teigė, kad V. Uspaskichas parodė, „ko mes verti per tuos penkiolika nepriklausomybės metų”.
J. Veselkos manymu, Darbo partijos lyderis, kaip ministras, per pusę savo kadencijos metų esą nieko reikšminga nuveikti nespėjo: „Žinote, firmos ir valstybės reikalai labai skiriasi. Dirbant ministru reikia matyti toliau, mokėti geriau prognozuoti, o jis nebuvo pratęs tokiais gabaritais mąstyti”, – sakė J. Veselka.
Seimo Ekonomikos reikalų komiteto pirmininkas Vytas Navickas mūsų dienraščiui sakė teigiamai vertinantis V. Uspaskicho „ministravimą”.
„Tai buvo aktyvus ministras, jis siūlė tokius sprendimus, kuriais galima buvo gerąja prasme reformuoti kai kuriuos šalies ūkio sektorius. Geras žingsnis buvo steigti verslo informacinius centrus. Buvo sprendžiami ir bendrovės „Mažeikių nafta”, kiti reikalai”, – komentavo V. Navickas.
Jo nuomone, V. Uspaskichui koją sėkmingoje karjeroje Vyriausybėje esą pakišo nenoras ar nemokėjimas taikytis prie biurokratinio mechanizmo.
„Jam tiesiog trūko patirties vyriausybiniame darbe. Ministras imdavosi iniciatyvos, tačiau nesugebėdavo išlaikyti balanso tarp tikslų ir biurokratinių procedūrų, norint juos pasiekti. Reikėjo daugiau diskusijų”, – sakė Seimo narys.
O A. Kubiliui buvusio ūkio ministro veikla atrodė neverta dėmesio: „Aš nemačiau jo, kaip ministro, veiklos. Net nėra, ką vertinti. Jis rūpinosi savo reikalais, tai buvo ne Lietuvos, o „Krekenavos agrofirmos” ministras”, – konstatavo konservatorių lyderis.
Koalicija nebyrės?
Politologai neabejoja, kad Darbo partijos frakcija Seime po partijos „tėvo” pasitraukimo iš valdančiosios koalicijos nespruks, o V. Uspaskichas vėl grįš į didžiąją politiką.
„Rudenį jis balotiruosis ir, matyt, laimės rinkimus, tuo parodydamas, kad vis dar turi rinkėjų pasitikėjimą. Ir ateis į politiką su dviguba energija. O Darbo partijos frakcija turės progą parodyti pilietiškumo ir valstybinio elgesio pavyzdį bei nedaryti jokių radikalių sprendimų. Be V. Uspaskicho Vyriausybei bus sunkiau dirbti, nes gali atsirasti įvairių bandymų politiškai šantažuoti, keršyti, blokuoti tam tikrus sprendimus”, – taip situaciją mūsų dienraščiui apibūdino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Alvydas Lukošaitis.
Jo kolega Lauras Bielinis sakė, kad V. Uspaskichas, balotiruodamasis Kėdainiuose, sieks į politiką grįžti „jau kaip žmogus po skandalų, naujas politikas”.
Šis politologas taip pat prognozavo, kad darbiečių frakcija nesitrauks iš valdančiųjų būrio. Beje, tą patį po pokalbio su V. Uspaskichu vakar suprato ir A. Brazauskas.
Denisas Nikitenka
„vakarų ekspresas”
butu labai logiska ir as pasielgciau taip pat – kandidatuociau i seima Kedainiuose. O kodel ne, jei zmones dar vis pasitiki po visu situ skandalu?
Karlsonas isskrido, bet zadejo sugryzti.
karlsonas nemokamais ledais paperka. ach kiek nedaug tiems kedainiskiams iki pilnos laimes tereikia.