NBA žvaigždžių šventėje garsiai skambės ir Lietuvos vardas

Lietuvos krepšinis sulaukė išskirtinio dėmesio. Pirmąkart istorijoje į NBA Visų žvaigždžių savaitgalio programą įtrauktas renginys, skirtas vienai valstybei.

Vasario 17 d. prieš naujokų mačą ryškiausios krepšinio žvaigždės, NBA vadovai ir politikai susirinks Lietuvos krepšinio šventėje.

NBA komisarui Davidui Sternui bei NBA viceprezidentei tarptautiniams ryšiams Kim Bohuny Hiustono „Hilton” viešbutyje bus įteikti valstybiniai apdovanojimai už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.

„Tai, kad NBA mus įsileido rengti „barbekiu” jų kieme, yra didelis Lietuvos krepšinio pripažinimas, – šypsojosi vienas idėjos iniciatorių Šarūnas Marčiulionis, pirmasis lietuvis 1989 metais patekęs į stipriausią pasaulio lygą. – Aš jau dvidešimt metų bendrauju su NBA vadovu D.Sternu. Dabar tinkamas laikas rengti susibūrimą, nes NBA žaidžia net šeši lietuviai”.

Proga prisistatyti Amerikai

Idėja originaliu būdu pristatyti Lietuvą pasauliui vieną rudens vakarą kilo Lietuvos ambasadoriaus JAV Vygaudo Ušacko namuose.

JAV televizija TNT rodė vienas pirmųjų Šarūno Jasikevičiaus rungtynių „Indiana Pacers” ekipoje.

Ekrane pasirodė Lietuvos žemėlapis, kuriame buvo išryškintas Kaunas ir pasakojama apie šalies rinktinės laimėjimus. Tūkstančiai amerikiečių galbūt pirmą kartą pamatė, kur yra Lietuva.

Diplomatas nutarė, jog krepšinis tampa nauja grandimi, mūsų šalį jungianti su Amerika.

„Turime politinių bei ekonominių ryšių. Yra ir žmogiškoji grandis – išeiviai. Tačiau tai, kad tiek mūsų krepšininkų žaidžia NBA, yra natūralus tramplinas, kaip pristatyti Lietuvą Amerikai, – sakė V.Ušackas. – Vašingtone konkuruojame su 180 išradingų ir turtingesnių ambasadų iš kitų kraštų. Amerikiečiai išrankūs, todėl reikia ieškoti būdų, kaip pristatyti savo šalį”.

Organizuoti renginį ėmėsi Lietuvos ambasada JAV bei Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės rėmimo fondas. Pagalbą pasiūlė ir Š.Marčiulionis bei buvęs Lietuvos rinktinės žaidėjas Artūras Karnišovas, dabar dirbantis NBA.

Sukvietė daugybę garsenybių

Į priėmimą pakviesta beveik 300 žmonių. Tarp jų – ir visi šeši Lietuvos krepšininkai, šįmet žaidžiantys NBA: Žydrūnas Ilgauskas ir Martynas Andriuškevičius („Cleveland Cavaliers”), Š.Jasikevičius („Indiana Pacers”), Linas Kleiza („Denver Nuggets”), Arvydas Macijauskas („New Orleans/Oklahoma City Hornets”) ir Darius Songaila („Chicago Bulls”).

Š.Jasikevičius negalės sulaukti dvi valandas truksiančio renginio pabaigos. Krepšininkui teks skubėti į greta esančią areną „Toyota Center”, nes jis tą vakarą žais geriausių NBA naujokų rungtynėse.

Renginio svečiai taip pat persikels į areną žiūrėti šio mačo.

„NBA mums rezervavo 150 bilietų. Gavusieji kvietimą gali nusipirkti ir bilietą į rungtynes, – pasakojo V.Ušackas. – Tarp svečių bus Teksaso valstijos kongresmenų, galbūt Hiustono meras. Kviečiami visų NBA komandų generaliniai vadybininkai, daugybė pasaulio žiniasklaidos atstovų, politikų bei verslininkų”.

Lietuvos krepšinio vakare turėtų apsilankyti ir nemažai krepšinio įžymybių, kurios atvyks į Visų žvaigždžių savaitgalio renginius Hiustone – Dirkas Nowitzki, Yao Ming’as, Andrejus Kirilenka.

Kelioms dienoms į Hiustoną atskris ir Lietuvos rinktinės treneris Antanas Sireika. Bet pagrindinio Žvaigždžių mačo sekmadienį jis stebėti negalės, nes turės grįžti į Lietuvą ir ruošti Kauno „Žalgirį” Eurolygos antrojo etapo kovoms.

Atsivėrė naujos galimybės

Vakaro akcentas bus apdovanojimai D.Sternui bei K.Bohuny.

Prieš 20 metų SSRS krepšinio rinktinės gynėjas Š.Marčiulionis pirmą kartą susitiko su NBA komisaru D.Sternu.

Būdamas 22-ejų Š.Marčiulionis mažai žinojo apie NBA ir neįsivaizdavo, kad ateis diena, kai stipriausioje pasaulio lygoje rungtyniaus ne vienas lietuvis.

Netrukus užsimezgė pažintis ir su K.Bohuny, kuri kuravo tarptautinius projektus.

„Mes ėmėme keistis informacija. Kim surengė ne vieną seminarą treneriams Lietuvoje, – prisiminė Š.Marčiulionis. – Kai 1990 m. lietuviai atsisakė žaisti SSRS rinktinėje Geros valios žaidynėse Sietle, aš vis tiek buvau pakviestas atvykti. Nors nerungtyniavau, dalyvavau CNN vedėjo Larry Kingo pokalbių laidoje”.

Prezidentas perduos sveikinimą

K.Bohuny ir D.Sterną apdovanos ne prezidentas Valdas Adamkus, o ambasadorius V.Ušackas.

V.Adamkus atskristi į JAV negalės, nes renginys vyks dieną po Lietuvos nepriklausomybės dienos.

„Vasario 16-ąją prezidentas visada švenčia Lietuvoje”, – aiškino prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė. Planuojama, kad savo sveikinimą V.Adamkus perduos per televiziją.

Lietuvos krepšinio šventės vedėjas bus Marijonas Mikutavičius.

Koncertuos Žilvinas Žvagulis ir Irena Starošaitė, senovės lietuvių liaudies instrumentu skrabalais pagros Regimantas Šilinskas.

Naudinga šalies rinktinei

– Kodėl šis renginys yra svarbus Lietuvai? – „Lietuvos rytas” paklausė Š.Marčiulionio, prieš kelionę į Hiustoną atostogaujančio Ispanijoje.

– Bendravimas su NBA yra būtinas. Mes žinome savo didvyrius, todėl mums atrodo, kad visi žino tą patį.

Bet Š.Jasikevičius į Ameriką atvažiavo iš Tel Avivo „Maccabi”, o ne iš Lietuvos. Ž.Ilgauskas NBA žaidžia jau dešimt metų. Jų lietuviškas identitetas blunka.

Susibūrimas Hiustone – aukščiausia, ką įmanoma surengti.

Apie Lietuvos planus sužinos ne tiktai susirinkusieji, bet ir daugybė žmonių per televiziją. Esame vieninteliai, įtraukti į oficialią Visų žvaigždžių savaitgalio programą.

– NBA rungtyniaujantys lietuviai dažnai atsisako atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose. Kaip to išvengti?

– Reikia turėti gerus ryšius su NBA, nes nuo jų geros valios priklauso Lietuvos krepšininkų galimybės žaisti rinktinėje. Praėjusiais metais turėjome pamoką – Europos čempionate nerungtyniavo nė vienas lietuvis iš NBA.

– Ar tai, jog geriausi Lietuvos krepšininkai nežaidžia rinktinėje, nėra jų pačių sprendimas?

– Jie yra samdomi darbuotojai ir priklauso nuo savo sutarties.

Noras – tik ledkalnio viršūnė. Jo apačioje sėdi agentai, kurie turi vienintelį finansinį interesą ir yra susieti su klubų generaliniais vadybininkais bei prezidentais.

Daug priklauso nuo šių žmonių bei NBA politinės valios. Dėl rinktinės buvo dilemų ir man, ir Arvydui Saboniui, kai norėjome žaisti už Lietuvą 1992 m. bei 1996 m. olimpiadose ir 1995-ųjų Europos čempionate.

Tada NBA dar net nebuvo tokio dalyko, kad klubas leistų savo žaidėjui ne sezono metu rungtyniauti kitoje komandoje.

Aš praleidau NBA sezoną dėl kelio raiščių traumos, A.Sabonis turėjo Achilo sausgyslės problemų.

Geri santykiai su NBA buvo vienas iš dalykų, dėl kurių mums leido atstovauti Lietuvai.

Dabar svarbus dalykas yra žaidėjų sveikatos draudimas. Ar Lietuva moka visą kainą, ar dalį apmoka NBA ir klubas, – tai derybų klausimas.

Pabandykite apkaičiuoti, kiek kainuotų keturių penkių NBA žaidėjų draudimas iki 2012 m. olimpiados.

Desantas gali dar padidėti

– Kai jūs pirmasis iš Lietuvos pradėjote žaisti NBA 1989 m., mažai kas įsivaizdavo, kad, prabėgus septyniolikai metų, šioje lygoje bus net šeši Lietuvos atstovai. Ar šis skaičius dar didės?

– Lietuvių NBA gali būti daugiau, nes stipriausiose Lietuvos komandose – nemažai gerų žaidėjų.

Man būtų įdomu pašnekėti su „New Orleans/Oklahoma City Hornets” treneriu Byronu Scottu apie A.Macijauską, kuriam neleidžiama rungtyniauti. Aš ir B.Scottas esame tos pačios pozicijos žaidėjai ir nesyk rungtyniavome vienas prieš kitą, kai jis žaidė „Los Angeles Lakers”, o aš – „Golden State Warriors”.

Kodėl jis nemato A.Macijausko galimybių, bet ir nesiunčia žaidėjo į kitą komandą? Gal tiesiog duoda pamoką: „Pasėdėk, broli, apsidairyk, dar nesi žaidėjas”.

Aktualu yra bendrauti ir su lietuviais, kurie rungtyniauja Amerikos universitetų lygoje NCAA. Reikia vaikinams parodyti, jog jie Lietuvoje gerbiami ir neužmiršti.

NCAA žaidžiančiais lietuviais remsimės ruošdamiesi 2011 m. Europos čempionatui. Reikėtų juos įtraukti į treniruočių stovyklas. Nenorime likti tokioje tragiškoje situacijoje kaip praėjusią vasarą.

Bendravimas nuolat plečiasi

– Jau šiemet geriausios Europos ekipos turės galimybę susitikti su NBA klubais. Ar būdamas aukščiausio Europos krepšinio organo „FIBA-Europe” valdybos narys pastebite, kad atstumas tarp Europos ir Amerikos krepšinio pasaulių mažėja?

– FIBA santykiai su NBA man kelia nerimą. Eurolyga rengs varžybas su NBA klubais, bet apie tai niekas su FIBA nesitarė, nors Eurolyga yra po šitos organizacijos skėčiu.

FIBA parašė laišką Eurolygai ir NBA, kuriame sakoma, kad būtina atsižvelgti į nacionalinių federacijų interesus.

Lietuva yra tarp girnų, kadangi bendraujame ir su tais, ir su tais.

Gerai būti taikdariu ir jungtimi tarp dviejų stovyklų. Galima daryti žygius, kad po metų vasarą NBA komandos atvažiuotų į Lietuvą. Jei jos gali žaisti Kazanėje, kodėl negali žaisti Lietuvoje?
Rita Stankevičiūtė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "NBA žvaigždžių šventėje garsiai skambės ir Lietuvos vardas"

  1. hO-

    kada rodys rungtynes ir per kokia tv ?

  2. :P

    ZALGIRIS IR SPURS JEGA 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.