Lietuvių kalbos konkurso išvakarėse „Ekstra žinios” tikrino parlamentarų raštingumą.
Tautos išrinktieji ir tautos raštingieji – labai skirtingos sąvokos. Tuo įsitikino žurnalistai, Seimo nariams davę užduotį parašyti „Ekstra žinių” diktantą.
Nacionalinio diktanto konkursas vyks šį savaitgalį.
Nenorėdami įžeisti politikų, sakinius parinkome ne vaikų darželio, o vidurinės mokyklos lygio.
Tačiau paaiškėjo, kad politikų gabumus pervertinome – išvengti klaidų trumpučiame tekste nepavyko niekam. Vienam kitam apskritai neužteko drąsos paimti į rankas rašiklį.
Užduotis – 4 sakiniai
Viskas, ką politikams reikėjo padaryti – be klaidų parašyti keturis sakinius:
1. Greitai įgrysta tąsymasis po laukus vedžiojant sulysusį arklį.
2. Vėjo sūkuriai išnešioja ankstyvųjų šalnų pakąstus lapus.
3. Vaikščiojo su seseria ir jaunesniąja pussesere, vilkinčia apynauję suknelę.
4. Tokie grasinimai ir gąsdinimai sukėlė nemažai nuogąstavimų.
Moka tik gražiai pakalbėti
Klausinėjami apie šiandienos Nacionalinį diktantą, visi be išimties parlamentarai labai pritarė šiam sumanymui, džiaugėsi, kad rastas įdomus būdas puoselėti lietuvių kalbą.
Tačiau nė vienas neplanavo šį šeštadienį skirti laiko raštingumo egzaminui. Dažnas apskritai nežinojo, kada ši akcija vyks.
Skirtingai politikai reagavo ir į „Ekstra žinių” iššūkį – čia pat, Seime, išbandyti savo jėgas.
A.Kubilius: „Neišprievartausite!”
Seimo opozicijos lyderį Andrių Kubilių užklupome parlamento restorane. Konservatorių šefas laukė maisto sklaidydamas šūsnį rimtų dokumentų. Meilę lietuviškumui deklaruojančios partijos vadovas A.Kubilius niekuo gyvu nedrįso pademonstruoti savo gimtosios kalbos žinių: „Manęs neišprievartausite niekaip!”
Kitas konservatorius Antanas Matulas, neprataręs nė žodžio, spruko į liftą.
Keistokai elgėsi ir socialliberalas Artūras Skardžius. Rūmų koridoriuje sutikęs žurnalistus, A.Skardžius pirmas mus užkalbino: „Nu, ką čia šaudote?”. Išgirdęs apie diktantą, jis puolė rodyti į laikrodį ir aiškinti, kad vėluoja į susitikimą, o nusisukęs dar leptelėjo: „Surado, matai, mokyklą!”
Padėjėja – drąsesnė ir raštingesnė
Skubėjimu teisinosi ir etikos sargas, socdemas Algimantas Salamakinas.
Iš pradžių vyras maloniai šnekučiavosi apie Nacionalinį diktantą ir net paėmė į rankas rašiklį, bet išklausęs pirmąjį sakinį staiga persigalvojo: „Ai, negaliu, manęs laukia vairuotojas!”
Atsisveikindamas A.Salamakinas pasiūlė: „Nueikite pas mano sekretorę – Deimantė labai raštinga. Ji ruošiasi nacionaliniam egzaminui ir tikisi jį laimėti!”
25 metų D.Vitauskaitė iš tiesų tryško entuziazmu: „Smalsu pabandyti”. Padariusi dvi klaidas Deimantė nusiminė, bet pažadėjo žinias patobulinti.
Dangutė Mikutienė atrodė lyg ištikta streso. Moteris po Seimą lakstė vilkėdama paltą, apsikrovusi nešuliais, su kažkuo labai įsitempusi kalbėjo telefonu ir dar sugebėjo išsikviesti liftą. „Ekstra žinių” diktantas akimirksniu išblaškė moters įtampą. Politikė vis šmaikštavo: „Oi, paėmiau socdemų tušinuką – juo tikrai nerašysiu! Nefotografuokite! Čia spaudimas – negaliu susikaupti, nes galvoju ne apie rašybą, o apie tai, kaip atrodau! Na, viršūnė – kiek klaidų padariau! Dabar sunūs mane bars – juk aš jį tiek „dusindavau” dėl klaidų!”
Seimo vicepirmininkas „valstietis” Alfredas Pekeliūnas labai domėjosi Nacionaliniu diktantu: „Kada? Kelintą valandą? Nežinau, ar galėsiu”. Parašęs minidiktantą jis panoro pasitikrinti klaidas. „Pirmas sakinys – idealiai!”, – šūktelėjo A.Pekeliūnas. Bet kituose trijuose sakiniuose netikslumų buvo apstu.
Seimo vicepirmininkas Gintaras Steponavičius iš pradžių ne juokais įtūžo: „Mano lietuvių kalba ir stilius yra puikūs! Paklauskite specialistų! Bet mano kalba nėra spaudos nagrinėjimo objektas!” Netrukus politikas tapo sukalbamesnis: „Gerai, parašysiu”. Supratęs, kad privėlė nemažai klaidų, G.Steponavičius vylėsi, kad jų skaičius nebus rekordinis.
„Moki žodį – žinai kelią”. Šią legendinę kalbos viktoriną prisiminėme vos pamatę konservatorių vicepirmininką Arvydą Vidžiūną – eksparlamentaras dirbo frakcijos patalpose. Atsirado viltis – gal bent vienas parašys be klaidų? „Tai čia lengva!”, – išgirdęs užduotį, apsidžiaugė politikas. Jis išties parašė viską be klaidų, tačiau lapoa nedavė: „Netrukdykite! Dabar aš gražiai perrašysiu!” Perrašinėdamas A.Vidžiūnas kažkodėl nutarė nekabinti vienos nosinės. Klaida! Filologijos daktaro laipsnį turintis politikas pats savo darbą ir ištaisė – sulyginęs su originalu, apibraukė klaidą raudonai.
Liberalų frakcijos seniūno pavaduotojas Eligijus Masiulis rašė labai susikaupęs, stengėsi dailiai suraityti kiekvieną raidę. Deja, šio jaunojo 31 metų parlamentaro rezultatas buvo vienas prastesnių.
A.Salamakino padėjėja Deimantė žada laimėti nacionalinio diktanto konkursą.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas buvo įtarus. Jis pareikalavo visų pirma atskleisti, kokie yra sakiniai. Išgirdęs pirmąjį, A.Sadeckas tiksliai žodžiu pasakė, kur kokį balsį rašyti. Pagirtas už teorines žinias, politikas sutiko parašyti bent vieną sakinį praktiškai. Sakinio pabaigoje jis pakeitė dviejų žodžių linksnius, tad paskui ilgai svarstė: „Vilkėti „ką”? Ar vilkėti „kuo”? Alvydai, būkite ramus – abu variantai taisyklingi. Bet rašyti „apynauja” negalima – galūnė gali būti arba -ė, arba -is.
Darbo partijos atstovas Rimantas Bašys, aukštąjį radiotechnikos specialybės išsilavinimą įgijęs 1976 metais, lietuvių kalbos žiniomis pasigirti negalėtų. Keturiuose sakiniuose padarytos devynios klaidos – prasčiausias rezultatas.
„Darbietė” Jadvyga Zinkevičiūtė, užkalbinta apie raštingumą, tiesiog pražydo. Ko gero, būtų lengviau paminėti, ko ji šia tema nepasakojo, nei pacituoti visas parlamentares mintis. Santrauka būtų tokia: „Mokykloje labai mėgau rašyti rašinius, deklamuoti eilėraščius. Buvau raštinga! Juodaodžiui padavėjui Pilies gatvės kavinėje palieku dviem litais daugiau arbatpiniginių vien todėl, kad jis šneka lietuviškai. Pati puikiai moku rusų ir lenkų kalbas, turiu anglų kalbos pagrindus, taip pat suprantu vengriškai, čekiškai, prancūziškai”.
„Ekstra žinios”