Šiaulių universiteto vadovai mėgsta keliauti po užsienio šalis, tačiau nenori už tai mokėti. Todėl jie įkūrė folkloro ansamblį, su kuriuo vyksta į gastroles.
Šio kolektyvo nariai su rektoriumi Vincu Lauručiu jau kelias savaites vieši Tailande. Į Lietuvą ansamblis grįš vasario pradžioje.
Į šią Pietryčių Azijos šalį išvyko 13 universiteto darbuotojų.
Tarp jų – prorektorius, dekanas, prodekanas, katedros vedėjas, direktorius ir keli dėstytojai.
Išlaidos kruopščiai slepiamos
Ansamblio „Dagilis” narių komandiruotės išlaidas padengė universitetas.
Kiekvienam delegacijos nariui mokama po 95 litus už Tailande praleistą dieną.
Vien dienpinigių bus išmokėta daugiau kaip 17 tūkst. litų.
Kiek kainavo skrydis į Bankoką ir pragyvenimas, universiteto darbuotojai negalėjo pasakyti.
„Mes iš tiesų sumokėjome, bet sumos dabar negaliu pasakyti, nes kolektyvas išsivežė visus dokumentus. Kai grįš, viską apskaičiuosime”, – žadėjo prorektorius Donatas Jurgaitis.
Išlaidas kruopščiai slėpė ir universiteto finansų skyriaus darbuotojos. Iš pradžių pažadėjusios paskaičiuoti per valandą, vėliau atrado nenumatytų kliūčių, o galiausiai atsisakė pateikti duomenis.
Reikiamo lygio dar nepasiekė
Apie universiteto vadovų išvyką į Tailandą paklaustas D.Jurgaitis iš pradžių tikino, kad delegacija išskrido su mišriu studentų choru „Studium”.
Vienas universiteto vadovų labai nustebo sužinojęs, kad Tailande gastroliuoja folkloro ansamblis „Dagilis”.
Į „Lietuvos ryto” klausimą, kodėl universiteto interneto svetainėje tarp 14 meno kolektyvų neminimas „Dagilis”, prorektorius atsakė: „Kai pasieks lygį, būtinai įrašysim”.
Užplūs studentai iš Azijos?
Tailandas nėra šalių, su kurių aukštosiomis mokyklomis bendradarbiauja Šiaulių universitetas, sąraše.
Prorektorius D.Jurgaitis aiškino, kad po šios kelionės gali būti glaudžiau bendradarbiaujama su Azijos šalimis: „Kodėl būtinai dairytis tiktai į Vakarus? Reikia pasižvalgyti ir Rytuose – juk Tailande tie patys fizikos dėsniai galioja”.
Laikinasis universiteto vadovas tvirtino, kad ateityje tikimasi sulaukti studentų iš Azijos šalių: „Juk lietuviai jau baigia išsivažinėti ir greit nebebus ko mokyti”.
Profesorius negalėjo paaiškinti, kokiu principu sudarytas kolektyvas, kas pavaduoja išvykusius pedagogus. „Dekanai turi atostogų, dėstytojams dabar sesija, gal jie neturi egzaminų. Patikėkit, ten žmonės rimtai dirbs – tai ne koncertų turnė”, – sakė D.Jurgaitis.
Keliauti į Tailandą ansambliui „Dagilis” pasiūlė besibičiuliaujantis Ohajo valstijos (JAV) universitetas. Šiame universitete šiauliečių folkloro ansamblis taip pat yra gastroliavęs.
Piktinasi kolegų išvyka
Folkloro ansamblis „Dagilis” buvo suburtas prieš trejus metus. Tarp jo narių – daugelis universiteto vadovų.
„Dagilio” kolektyvas man atrodo kiek mistinis, sakyčiau, gal net proginis. Jis sudarytas iš bičiulių ratelio”, – „Lietuvos rytui” kalbėjo universiteto senato narys docentas Vytautas Bikulčius.
Kitiems kalbintiems universiteto darbuotojams pasirodė nesuprantama, kodėl į Tailandą buvo išsiųstas abejotino meninio lygio kolektyvas.
Dėstytojams paprastai tenka ilgai įrodinėti fakultete, kad kelionė bus naudinga ir universitetui, ir mokslui.
Mokėti dainuoti – nebūtina
„Ko galima pasisemti Azijos šalyje? Žinoma, Tailande dabar gerokai šilčiau, galima pasimaudyti, – ironizavo profesorius Arkadijus Kiseliovas. – Kur kas naudingiau būtų pasirūpinti mokslu ir mokslininkais: nupirkti kompiuterių ar programinės įrangos”.
Profesorius prisipažino nieko negirdėjęs apie rektoriaus V.Lauručio šokių ir dainavimo įgūdžius. Jis nieko neprisiminė ir apie į Tailandą išvykusios Tęstinių studijų instituto direktorės Lidijos Ušeckienės meninius sugebėjimus.
Bet A.Kiseliovas neneigė girdėjęs apie pastaruoju metu dažnokai rengiamas rektorato išvykas į egzotiškus kraštus.
Nebeužtenka laiko ir politikai
Po tolimas šalis neretai keliaujančiam Šiaulių miesto tarybos nariui V.Lauručiui nebelieka laiko posėdžiams. Praėjusiais metais šis politikas praleido net 9 iš 13 tarybos posėdžių.
Nuo rugsėjo pabaigos V.Laurutis nedalyvavo net penkiuose iš eilės tarybos posėdžiuose.
Kelionėse po užsienį daug laiko praleidžiantis universiteto rektorius nebuvo aktyvus ir Šiaulių švietimo, kultūros ir sporto komiteto veikloje. Jis nedalyvavo net 9 iš 16 posėdžių.
Gintaras Šiuparys