Jau baudžiami darbdaviai, kurie slepia nuo antstolių savo pavaldinių darbo užmokestį, pameta vykdomuosius dokumentus ar neatlieka išskaitymų iš skolininko darbo užmokesčio.
Tikimasi, kad pirmosios baudos padės sudrausminti įmonių vadovus, gelbstinčius savo pavaldinius nuo skolų bei alimentų išieškojimo.
Šiomis dienomis bendrovės „Derivatus” vadovas teismo sprendimu nubaustas 200 litų bauda už tai, kad nepateikė antstoliams duomenų apie savo darbuotoją. Šis, prieš keletą metų pasiskolinęs iš kito žmogaus pinigų, skolos negrąžino. Skolintojas per teismą prisiteisė skolos grąžinimą.
Toliau reikalo ėmėsi antstoliai. Anksčiau, kai jie dirbo valdiškai, svarbu būdavo išsiųsti vykdomuosius raštus. Dabar antstoliai asmeniškai suinteresuoti, kad priteisti pinigai būtų sumokėti. Tačiau neretai antstolių pastangos atsimuša lyg į sieną – darbdaviai neatsiliepia į jų raštus arba stengiasi apginti pavaldinius.
„Derivatus” vadovas pasielgė, kaip daugelis kitų. Jis nepateikė antstolių reikalaujamų duomenų apie skolingą pavaldinį. Direktorius greičiausiai nesitikėjo, jog tai jam gali kainuoti. Kai bendrovės vadovas sužinojo, kad bus kviečiamas į teismą ir gali būti nubaustas už antstolių reikalavimų nevykdymą, staiga išėjo iš darbo. Tačiau tai jo neišgelbėjo nuo baudos, nes reikalavimų jis nevykdė dar tebebūdamas direktoriumi.
Antstoliai teigia, jog darbdaviai dažniausiai linkę apginti alimentus nemokančius vyrus bei skolų negrąžinančius ar baudų nesumokėjusius žmones. Galima spėti, jog darbdaviai taip „myli” skolingus pavaldinius už dovanas ar net kyšius arba tai būna vyriškas solidarumas.
Vieni įmonių vadovai bando įtikinti antstolius, jog darbuotojas yra skolingas pačiai įmonei. Kiti tikina, jog šis dirba pusę etato ir uždirba mažiau nei minimumą. Treti gautus raštus tiesiog numeta ir nekreipia dėmesio į juose juodesnėmis raidėmis parašytus perspėjimus. Yra ir tokių, kurie antstoliams pareiškia, jog darbo užmokestis bei darbuotojų asmens duomenys yra konfidenciali informacija ir antstoliams neteikiama.
Už teisėtų antstolių reikalavimų nevykdymą ar vykdomojo dokumento praradimą įstatymas numato darbdaviui sankcijas. Tai gali būti bauda iki tūkstančio litų.
Daiva Janauskaitė
😯 Isgasdino darbdavi – bauda 200 Lt.
Ir del tokios baudos mesti direktoriaus darba? Kazkoks absurdas. Ir ar tai pamoka kitiems darbdaviams? Pasijukime kartu
Zinoma, nenoreciau, kad man kas ismusinetu skolas