Buitinė technika skelbia karą bakterijoms

Modernios technologijos ir mokslo pasiekimai padeda palaikyti švarą nekeldami pavojaus sveikatai

Dėl naujausių technologijų buitinė technika įgyja jai nebūdingų funkcijų. Skalbimo mašinos, dulkių siurbliai ne tik padeda mums palaikyti švarą, bet ir įveikti bakterijas. Su bakterijomis kovoja net ir šaldytuvai. Ateityje nuostabos nebekels ir specialūs prietaisai nemaloniems kvapams valyti, siurbiantys batai, o iš skalbyklės ištraukti skalbiniai dvelks saule ir vėju.

Antiseptinės sidabro savybės

Aplinkoje, kurioje gyvename, bakterijų netrūksta. Kai kurios nekelia pavojaus mūsų sveikatai, tačiau tarp jų yra ir galinčių tapti infekcinių, žarnyno, odos ir kitų susirgimų priežastimi. Kaip jas įveikti, ypač rūpi auginantiems mažus vaikus, slaugantiems ligonius, alergiškiems žmonėms. Į pagalbą jiems gali ateiti ir organizmui nekenkiantis, bet gebantis nugalėti bakterijas sidabras. Antiseptinės sidabro savybės buvo žinomos dar senovėje. Egiptiečiai naudojo šį metalą sandėliuose, kad negestų maistas. Finikiečiai sidabriniuose induose laikydavo vandenį, kad jis ilgiau išsilaikytų šviežias. Šiaurės Amerikoje į indą su pienu būdavo dedama sidabrinė moneta ir jis ilgiau nesurūgdavo. Vėliau sidabras buvo plačiai naudojamas gydytojų kaip antibiotikas.

Sidabro savybę naikinti gyvąsias bakterijas ir stabdyti jų dauginimąsi nusprendė pritaikyti buitinės technikos gamintojai.

Efektyvumą patvirtina tyrimas

„Samsung Electronics“ buitinės įrangos produktų vadovas Baltijos šalims Andris Jansonas teigia, jog kompanijos sukurta sidabro jonų technologija „Silver nano“ naudojama gaminant skalbimo mašinas, šaldytuvus, oro kondicionierius ir dulkių siurblius. Ji pagrįsta sidabro skaidymu į nano jonus, mažutes jo dalelytes, kurios lengvai įsiskverbia į audinius, maistą, kitus aplinkos daiktus ir naikina kenksmingus mikroorganizmus.

Tokioje skalbimo mašinoje išskalbti audiniai apsaugomi nuo bakterijų net ir skalbiant juos žemoje temperatūroje, be to, bakterijų augimas sustabdomas mėnesiui.

Tai, kad tai ne reklaminis triukas, patvirtino neseniai Lietuvoje atliktas tyrimas. Mikrobiologinį tyrimą, kuris patvirtino antibakterinių sidabro savybių pagrįstumą, atliko Nacionalinis visuomenės sveikatos tyrimų centras. Pasak centro mikrobiologės Jurgos Balnionienės, tikslas buvo patikrinti antibakterinį skalbimo mašinos „Samsung“, kurioje veikia „Silver nano“ technologija, efektyvumą.

Joje skalbtas medvilninis audinys, dirbtinai užterštas mikrooganizmais – enterokokais, ešerišija koli ir grybeliu. „Pasitvirtino, jog išskalbus šioje skalbimo mašinoje užterštus bakterijomis audinius jos buvo sunaikintos – nustatytas standartą atitinkantis baktericidinis bei fungicidinis (priešgrybelinis) jos veikimas“, – aiškino mikrobiologė.

Naudoja daugelis gamintojų

Panašią sidabro technologiją „Bio silver“ ir „Bio shields“ gamindama buitinę techniką naudoja ir kompanija „LG Electronics“. Ji taip pat siūlo vartotojams įsigyti ne tik savo funkcijas nepriekaištingai atliekančias, bet ir turinčias antibakterinį poveikį bei padedančias palaikyti gerą kvapą skalbimo mašinas, dulkių siurblius, kondicionierius bei šaldytuvus.

Šiandien jau galima įsigyti ir lietuviškų šaldytuvų „Snaigė“, kuriuose veikia priešbakterinė apsaugos sistema. Tokį efektą užtikrina į sienelių paviršių įterpta cheminė medžiaga, kurios pagrindą sudaro neorganinis cirkonio fosfato jonų keitimosi mišinys, turintis sidabro. Sidabro jonai stabdo bakterijų dauginimąsi šaldytuve, naikina blogą kvapą.

Įgis nebūdingų savybių

Ateityje butinė technika mus stebins dar labiau. Viena didžiausių pasaulyje buitinės technikos gamintoja „Electrolux“, valdanti „AEG-Electrolux“ bei „Zanussi“ prekės ženklus, neseniai pranešė, jog ateities buitinės technikos gaminiuose bus pritaikomi natūralūs gamtoje vykstantys procesai. Tokius sprendimus pasiūlė jos organizuojamo tarptautinio dizaino konkurso dalyviai.

Pirmąją vietą pelnė studentai iš Singapūro, sukonstravę drabužių valymo įrenginį, kuris drabužius išvalo be vandens. „Airwash“ sistemoje drabužiai vietoj vandens ir skalbimo priemonių valomi neigiamais jonais, suspaustu oru ir dezodorantu. Neigiami jonai yra natūralus valiklis, turintis valomąjį ir antibakterinį poveikį.

Studentų grupė iš Kinijos pristatė skalbyklę su džiovykle „Flavor of Sunshine“. Jie džiovyklėje integravo saulės šviesos simuliatoriaus technologiją, atkartojančią natūralų skalbinių džiovinimo procesą, po kurio skalbiniai dvelks tarsi išdžiovinti saulėje ir vėjyje.

Dizaino studentai iš Korėjos pateikė batų valymo įrenginio „Happy Feet“ idėją. Prasto batų kvapo problemą siūloma išspręsti dezinfekuojant batus medžio anglies ir ultravioletinių spindulių technologija.

Ateityje valyti butą padės siurbiantys batai – vaikštinėsi, o jų paduose įmontuoti mechanizmai valys nešvarumus. Kitas prietaisas, veikiantis jonų filtracijos principu, padės išvalyti nemalonų kvapą, pavyzdžiui, rūkalų, įsigėrusį į mūsų darbužius.

Skalbyklė, kurioje naudojama C ultravioletinių spindulių technologija, valys skalbinius ultravioletine šviesa, oksiduojančia organines medžiagas. Laisvųjų radikalų deguonis nešvarumus išskaidys į anglies dvideginį ir vandenį, o C ultravioletinių spindulių energija sunaikins virusus ir bakterijas.

Giedrė Budvytienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.