Šiais metais plėsis gaunančiųjų „vaiko pinigus” ratas, augs motinystės (tėvystės) pašalpos
Šiemet šeimos, auginančios vaikus, sulauks gerų naujovių – nuo rugsėjo „vaiko pinigai” bus mokami kiekvienam vaikui iki 9 metų, o ne iki 7 metų kaip yra dabar. Taip pat ketinama didinti motinystės (tėvystės) pašalpas, kurios mokamos auginant vaiką iki vienerių metų. Apie valstybės paramą auginantiesiems vaikus pasakoja socialinės apsaugos ir darbo viceministras Mečislovas Zasčiurinskas.
– Kokios išmokos priklauso gimus kūdikiui?
– Šeimai susilaukus vaikelio skiriama 1000 litų (8 MGL) vienkartinė išmoka. Ši išmoka skiriama kiekvienam gimusiam kūdikiui, todėl, jei gimsta dvynukai ar trynukai, kiekvienas iš jų gauna tokio paties dydžio išmoką.
Toms mamoms arba tėvams, kurie dirbo ir per paskutinius 24 mėnesius iki pirmos vaiko priežiūros atostogų dienos turi ne trumpesnį kaip 7 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, išėjus vaiko priežiūros atostogų, mokama motinystės (tėvystės) pašalpa, iki vaikui sukaks vieneri metai.
– Kur reikia kreiptis norint gauti išmoką gimus kūdikiui?
– Dėl išmokų gali kreiptis bet kuris iš vaiką auginančių tėvų arba jų įgaliotas asmuo į savo deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyrių. Jeigu deklaruotos gyvenamosios vietos neturima – į savivaldybę, kurioje gyvenama. Dėl išmokos vaikui galima kreiptis nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos. Jei šeima kreipiasi vėliau, jai priklausanti išmoka paskiriama ir sumokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo dienos. Atkreipiu dėmesį, kad dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui (1000 litų) reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos. Dėl vienkartinės išmokos besilaukiančiai moteriai reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo sveikatos priežiūros įstaigos pažymos, kurioje nurodoma, kad iki numatomo gimdymo yra likę 70 dienų, išdavimo dienos.
– Kokią paramą gauna kūdikio besilaukiančios moterys?
– Toms moterims, kurios yra apdraustos ligos ir motinystės socialiniu draudimu, t y. dirbo ir mokėjo įmokas „Sodrai”, mokama motinystės pašalpa. Ji yra lygi 100 procentų būsimos mamos kompensuojamojo uždarbio. Ši pašalpa per mėnesį negali būti mažesnė nei 247,5 litai (t.y. už tą mėnesį, kai buvo suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos, galiojusių einamųjų metų draudžiamųjų pajamų ketvirtadalį). Tokia išmoka mokama už 70 dienų iki gimdymo ir už 56 dienas po gimdymo. Tačiau jeigu gimdymas komplikuotas arba kai gimsta daugiau negu vienas vaikas, pašalpa mokama už 70 dienų po gimdymo.
– Kokios paramos sulauks moterys, besilaukiančios kūdikio, jei jos nedirbo ir neturi teisės gauti motinystės pašalpos?
– Tokioms moterims mokama vienkartinė išmoka, kurios dydis yra 2 MGL (250 Lt). Ji mokama likus 70 dienų iki gimdymo.
– Ar vyras gali išeiti pogimdyminių atostogų? Ar jam bus mokama pašalpa?
– Motinystės (tėvystės) pašalpą, kuri mokama, iki vaikui sukaks vieneri metai, gali gauti vienas iš vaiko tėvų, t.y. mama arba tėtis, arba vaiko globėjas, jeigu jis yra apdraustas socialiniu draudimu, jam suteiktos vaiko iki vienerių metų priežiūros atostogos ir iki tų atostogų pradžios jis turi bent minimalų 7 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Ši pašalpa skiriama po to, kai pasibaigia mamai suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos. Jeigu vaiko mama negavo motinystės pašalpos dėl to, kad nebuvo drausta socialiniu draudimu, tai motinystės (tėvystės) pašalpa tėvui ar globėjui gali būti paskirta nuo kūdikio gimimo dienos. Vaiko močiutei bei kitiems giminaičiams motinystės (tėvystės) pašalpa iš socialinio draudimo lėšų gali būti paskirta tik tuo atveju, jeigu jie yra paskirti vaiko globėju. Kitų galimybių įstatymais nenumatyta. Motinystės (tėvystės) pašalpos dydis – 70 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio.
– Kokia valstybės parama skiriama vaikui paaugus?
– Šeimoms, kurios augina vieną ar du vaikus, iki vaikui sukaks 3 metai, kas mėnesį skiriama 93,75 litų (0,75 MGL) per mėnesį išmoka, o vaikui nuo 3 iki 7 metų – „vaiko pinigai” – po 50 litų (0,4 MGL) per mėnesį išmoka. Nuo rugsėjo 1 dienos „vaiko pinigų” mokėjimas bus pratęstas – jie bus mokami vaikams iki 9 metų. Taigi nuo rugsėjo tokią išmoką gaus dar 60 tūkstančių daugiau vaikų nei šiandien.
Šeimoms, kurios augina tris ir daugiau vaikų, kiekvienam vaikui iki 3 metų mokama 137,5 lito (1,1 MGL) per mėnesį išmoka, o vaikui nuo 3 iki 18 metų ir vyresniam, kol jis baigs dieninę mokymosi įstaigą, bet ne ilgiau kai iki 24 metų, – 50 litų (0,4 MGL) per mėnesį.
Paminėsiu dar vieną išmoką – privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui per mėnesį mokama 187,5 lito (1,5 MGL) išmoka.
Kita vertus, nereikėtų pamiršti, kad vaikus auginančios šeimos remiamos ne vien tik skiriant joms valstybines išmokas. Jei šeimos pajamos mažos, ji gauna ir kitą socialinę paramą (socialinę pašalpą, kompensacijas už būsto šildymą, šaltą ir karštą vandenį, nemokamą maitinimą vaikams mokyklose, paramą mokiniui mokyklai pasirengti, mokesčio už darželį nuolaidas ir pan.). Dėl paramos šeimos turi kreiptis į savo savivaldybės socialinės paramos skyrius.
– Kur šeimos gali gauti daugiau joms reikalingos informacijos dėl konkrečių išmokų?
– Informaciją apie šeimoms nustatytas išmokas besidomintieji gali rasti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje www.socmin.lt, gali kreiptis į ministerijos Priimamąjį (tel. 266 42 38) ar Paramos šeimai skyrių (tel. 266 4224). Į iškilusius klausimus visada atsakys konkrečios savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojai, kurie atsakingi už įstatymais nustatytų išmokų skyrimą ir mokėjimą.
Veronika Šumilovaitė