Pasilepinti ir sveikatą sustiprinti sanatorijose visuomet gerai, tačiau gauti kelialapį ar rasti galimybių bent porai savaičių išvykti iš namų, nėra taip paprasta. Modernioje vandens gydykloje galima atitolinti stuburo operaciją, o jei labai pasiseks – ir išvengti jos, atgauti gebėjimą valdyti kūną po insulto. Kauno medicinos universiteto Reabilitacijos klinikoje vandens procedūros nėra naujiena, tačiau dabar Hidroterapijos poskyris yra bene moderniausias Lietuvoje.
Tekdavo važiuoti į Vokietiją
Efektyvių vandens procedūrų dažnai prireikia ir aukščiausio lygio sportininkams. Iki šiol artimiausia vieta, kur buvo įrengtas modernus vandens takas, buvo Vokietijoje. Jame povandeninės srovės padeda mankštintis. Tokia mankšta – tikras išsigelbėjimas ir ligoniams, besiskundžiantiems judamojo atramos aparato sutrikimais.
„Mankšta buvo labai maloni, ir aš tikiuosi, kad stuburo operaciją pavyks bent atitolinti”, – po pirmojo užsiėmimo vandens take sako stacionare besigydanti Sigita Berūkštienė.
Kineziterapeutės Linos Morkūnienės teigimu, pacientai lieka nustebinti galimybe mankštintis 5 metrų ilgio ir 115 cm pločio vandens take – jiems padeda povandeninės srovės. Pasinaudojant specialiais laikikliais, mankšta vandenyje taps prieinama ir itin sunkiems ligoniams, kurie negalėtų jame laikytis patys. Ligonių judesių taisyklingumą po vandeniu galima stebėti per šone įrengtą stiklo sieną.
Procedūros vandenyje itin veiksmingos derinant jas su karščio terapija. Naujajame Hidroterapijos poskyryje įrengtas Sūdo terapijos kabinetas, kurio anksčiau Kauno medicinos universiteto klinikose nebuvo. Ten bus gydoma ne tik karščiu, bet ir aromatais prisotintais garais.
Panašu į pirtį
„Ligoninės nesudeginsime, čia apskritai ne pirtis, temperatūra gali būti keliama tik iki 48 laipsnių”, – juokiasi Reabilitacijos klinikos vadovas profesorius Aleksandras Kriščiūnas. Iš pažiūros patalpa labai panaši į pirtelę, o jos lubose blyksi įvairiaspalvės žvaigždelės.
„Derinsime temperatūros, kvapų ir muzikos poveikį”, – paaiškina Hidroterapijos poskyrio vadovas Alvidas Keizeris.
Jis džiaugiasi, kad įsigyta ir įdiegta visa naujausia įranga, padėsianti pacientams po ligos greičiau atgauti jėgas. Angliarūgštės voniose, kur prisotintas anglies dvideginiu vanduo veikia odą, gydysis sergantieji širdies, kraujagyslių, odos ligomis.
„Vandens poveikis yra daugialypis. Organizmas veikiamas šiluma – atsipalaiduoja spazmai, mažėja skausmas ir didėja judesių amplitudė. Psichologinis poveikis – pacientas atsipalaiduoja. Panirus į vandenį, padidėja hidrostatinis slėgis ir taip gerinama kraujo apytaka. Vandenyje atlikti mankštos pratimus daug lengviau – kūno svoris sumažėja ir neslegia skaudančių ar pažeistų sąnarių. Jei į vandenį panyrame iki galvos – netenkame devynių dešimtadalių savo svorio”, – sako profesorius A.Kriščiūnas.
Vertikalioje vonioje kineziterapeutės Aurelijos Kavaliauskienės vadovaujama mankštinosi Virginija Butkienė, kuri ir anksčiau bent kartą per metus praeidavo profilaktinį mankštos kursą.
„Turiu problemų dėl stuburo, todėl šeimos gydytojas siunčia konsultuotis su specialistais, o už galimybę mankštintis susimoku pati – 10 seansų kainuoja apie 140 litų. Aplinka dabar visai kita, šviesu ir persirengimo kambariai, kurių anksčiau labai pasigesdavau, yra”, – sako V.Butkienė.
Atpigino kelis kartus
„Tie pacientai, kurie dėl savo sveikatos būklės negali būti gydomi voniose, galės pasinaudoti keturių kamerų vonia, čia bus veikiamos tik galūnės. Tai pati mažiausia, bet pati brangiausia vonia. Dar turime tris multifunkcines vonias. Taip pat atliekami povandeniniai masažai, įrengtos sūkurinės vonios”, – vardija A.Keizeris.
„Visas kompleksas kainavo apie 800 tūkstančių litų, nors pagal mus konsultavusių Italijos firmų sąmatą tiek turėjo kainuoti vien modernus takas. Bendradarbiaujant su Lietuvos statybininkais, pavyko projektą kelis kartus atpiginti”, – patenkintas A.Kriščiūnas.
Hidroterapijos poskyrio atnaujinimo projektą profesorius pradėjo puoselėti pamatęs šiuolaikines galimybes užsienyje. Planuojama, kad kasdien Hidroterapijos poskyryje įvairios procedūros bus atliekamos daugiau nei šimtui pacientų, kurie vėliau gydymą tęs sanatorijose. Tačiau pirmosios procedūros bus skiriamos stacionaro pacientams bei tiems, kurie gydysis ambulatoriškai. Anksčiau vienam paciento apsilankymui Reabilitacijos klinikoje ligonių kasos skirdavo 30 litų, o dabar ši suma padidinta iki 45 litų, todėl į programą bus galima įtraukti ir bent vieną palyginti brangią vandens procedūrą.
Jei bus paklausa, Hidroterapijos poskyryje bus priimami ir vadinamieji komerciniai pacientai, kurie už suteiktas paslaugas mokės patys, tačiau ir jiems reikės gydytojo siuntimo – Reabilitacijos klinikoje ir toliau bus gydoma, o ne suteikiama relaksacijos galimybė.
Daiva Valevičienė