Pasieniečiai išaiškino naują nelegalų iš Moldovos patekimo į Vakarų Europą kelią

Bendromis Latvijos ir Lietuvos pasieniečių pastangomis išaiškintas ir likviduotas naujas nelegalių imigrantų bandymų patekti į Vakarų Europą kelias.
Abiejų šalių pasieniečiai, tarpusavyje derindami operatyvinius veiksmus ir vykdomus tyrimus, pernai gruodį išaiškino sulaikė beveik tris dešimtis moldovų, taip pat 10 ukrainiečių ir nelegalų vedlį, turintį dvigubą Rumunijos bei Moldovos pilietybę.
Šie įvykiai patvirtino Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) analitikų prognozes, kad Lietuvos narystė Europos Sąjungoje (ES) ir kontrolės procedūrų supaprastinimas prie vidinių sienų, t. y. pasienyje su Lenkija ir Latvija, vilios ir įvairiausio plauko nusikaltėlius, besitikinčius lengviau kirsti sieną.
Todėl neabejojama, kad pasieniečiams užkardant nelegalią migraciją bei kitus per sieną plintančius nusikaltimus, turi išlikti didelis dėmesys vidinių sienų kontrolei, o VSAT pajėgos čia turėtų būti pakankamos grėsmėms neutralizuoti. Prie vidinių Europos Sąjungos sienų pasieniečių darbas yra būtinas užkertant kelią nusikaltėliams, tarptautinio nusikalstamumo, susijusio su nelegalių migrantų, vogtų automobilių, narkotikų, ginklų gabenimu, apraiškoms.
Gruodžio pradžioje VSAT operatyvininkai jau buvo surinkę pakankamai informacijos apie planuojamą išbandyti naują neteisėtą nelegalų iš Moldovos ir Ukrainos patekimo kelią į Vakarų Europą.
Kadangi šis kelias turėjo driektis tiek per Lietuvą, tiek per Latviją, abiejų šalių pasieniečiai ėmėsi bendrų veiksmų. Operatyvininkai nusprendė didžiąją dalį nelegalų sulaikyti Latvijos teritorijoje. VSAT pareigūnai išsiaiškino, kad būsimų nelegalų iš Moldovos kelias į Vakarus turėjęs eiti per keletą šalių.
Iš Moldovos jie keliaudavo į Ukrainą, iš ten – į Baltarusiją. Kita šalis daliai nelegalų šiame maršrute turėjo būti Lietuva, tačiau prieš tai iš Baltarusijos moldovai skrisdavo į Kaliningrado sritį. Iki šio momento jie, turimais duomenimis, galėję naudotis tikraisiais pasais. Iš Kaliningrado jų kelionės maršrutas turėjęs eiti per Lietuvą, į kurią buvo vykstama ir su tikrais, ir su ypač kokybiškai padirbtais rumuniškais pasais.
Kita šio maršruto šalis turėjusi būti Latvija, į kurią įvažiuojant iš Lietuvos dokumentus tikrina tik latvių pareigūnai. Turimais duomenimis, iš šios šalies nelegalų maršrutas turėjęs pasiekti Vakarų Europos ir Skandinavijos šalis, pavyzdžiui, Italiją, Švediją, Norvegiją.
Tačiau tokių planų nelegalų verslo organizatoriams įgyvendinti nepavyko. Abiejų šalių pareigūnams keičiantis informacija keli moldovai su rumuniškais pasais įkliuvo Lietuvos pasieniečiams Kybartų pasienio kontrolės punkte, daugiau kaip dvi dešimtys tokių keliautojų gruodį buvo sulaikyti Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Saločių ir Kalvių punktuose, dar kiti – Rygos oro uoste.
Lietuvos pasieniečiai taip pat nustatė vietą ir atliko kratų viename Šiaurės Lietuvos mieste, kur buvo apsistojęs įtariamas vienas iš šį nelegalų maršrutą organizavęs asmuo, turintis dvigubą Rumunijos ir Moldovos pilietybę. Rasta ir paimta keletas Moldovos piliečių asmens pasų ir kitų dokumentų, patvirtinančių įtariamojo nusikalstamos veiklos pobūdį. Lietuvos ir Latvijos pareigūnams derinant veiksmus jis buvo sulaikytas Latvijoje.
Pagal Latvijos įstatymus, priklausomai nuo nustatytų kvalifikuojančių ir sunkinančių aplinkybių, už neteisėtą asmenų gabenimą įtariamajam gali būti skirta laisvės atėmimo bausmė iki 10 metų.
Lietuvos VSAT tebetęsia tyrimą dėl šių įvykių, tačiau, operatyvininkų duomenimis, pastarųjų įvykių analizė ir turima informacija leidžia tvirtinti, kad šis nelegalų kanalas sėkmingai likviduotas.
Nelegalų iš Azijos ir Afrikos šalių gabenimo verslo organizatorių tarpe pastaraisiais metais Lietuva nebuvo populiari. Tai lėmė pagal ES reikalavimus sustiprinta sienos su Baltarusija apsauga, Lietuvos pasieniečių išaiškintos nelegalų ir jų gabentojų grupuotės.
Lietuvoje šiuo metu išskiriamos dvi nelegalių imigrantų kategorijos. Pirmajai priklauso asmenys, kurie legaliai atvyksta į Lietuvą, tačiau išbūna ilgiau, negu jiems leidžiama. Dažniausiai šiems asmenims yra surašomi įpareigojimai išvykti ir jie patys išvyksta iš Lietuvos. Šie nelegalūs imigrantai pažeidžia tik trumpalaikio buvimo Lietuvoje taisykles, neturėdami tikslo nelegaliai pasilikti šalyje ar nelegaliai išvykti į kitas ES šalis.
Antrąją kategoriją sudaro nelegalai, kurių atvykimo į Lietuvą tikslas yra nelegaliai pasilikti šalyje arba nelegaliai išvykti į kitas ES šalis. Šie nelegalūs imigrantai bando atvykti į Lietuvą, nelegaliai kirsdami Lietuvos sieną, arba atvyksta per pasienio kontrolės punktą, pateikdami svetimą ar suklastotą dokumentą, arba atvyksta legaliai, tačiau iš Lietuvos neteisėtu būdu bando patekti į kitas ES šalis.
VSAT pareigūnai 2005 m. iš viso sulaikė 967 nelegalius imigrantus (2004 m. – 541), iš kurių 717 (2004 m. – 313) sulaikyti už nelegalų buvimą (priskiriami pirmajai nelegalių imigrantų kategorijai), o 103 (2004 m. – 153) už neteisėtą sienos kirtimą bei 147 (2004 m. – 75), kurie pateikė suklastotą ar svetimą dokumentą (priskiriami antrajai kategorijai).
Didžiausią sulaikytų nelegalių imigrantų dalį sudarė kaimyninių valstybių piliečiai: pernai pasieniečiai sulaikė 462 Rusijos ir 193 Baltarusijos piliečius (2004 m. atitinkamai 210 ir 94). Nelegalūs imigrantai iš Azijos ir Afrikos šalių 2005 m. sudarė apie 5 proc. visų sulaikytų nelegalių imigrantų (2004 m. – apie 9 proc.).
Žymiai sustiprinus fizinę Lietuvos sienos apsaugą, sumažėjo nelegalaus atvykimo per „žaliąją sieną“ atvejų. Vis dažniau nelegalūs imigrantai bando patekti į Lietuvą su suklastotais dokumentais arba teisėtai atvykę bando nelegaliai su suklastotais ar svetimais dokumentais išvykti į kitas ES šalis.
2005 m. žymiai išaugo nelegalių imigrantų iš Moldovos skaičius: jeigu 2004 m. Lietuvoje buvo sulaikyta tik 12 Moldovos piliečių, tai 2005 m. – jau 70. Dažnai Moldovos piliečiai atvyksta į Lietuvą legaliai su savo valstybės pasais bei Lietuvos vizomis, o Lietuvoje įsigyja suklastotus lietuviškus pasus, su kuriais bando per jūrų ir oro uostus patekti į Vakarų Europą, labai dažnai – į Didžiąją Britaniją.
Šis nelegalios migracijos būdas plinta ir tarp Ukrainos bei Rusijos piliečių. Iš viso pernai kaip nelegalius migrantus Lietuvos pasieniečiai sulaikė 27 pasaulio šalių piliečius, taip pat asmenų be pilietybės.
VSAT operatyvininkai atskleidė, kad nuo 2005 m. rudens prasidėjo kitas Moldovos piliečių atvykimo būdas – su tikrais savo valstybės pasais ir Bulgarijos, Slovakijos arba Rumunijos suklastotais pasais. Toks atvykimo būdas pasirinktas dėl to, kad Rumunijos, Slovakijos ir Bulgarijos piliečiams atvykti į Lietuvą nereikia vizų.
Kaip ir anksčiau, Lietuva nelegaliems imigrantams išlieka tranzito šalimi.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.