Žinios iš Turkijos apie ten plintantį paukščių gripą sukėlė naują nerimo bangą Lietuvoje. Specialistai tikina, kad panikai kol kas nėra jokio pagrindo.
Tarp žmonių greitai neplinta
42 metų kaunietė A.M. (pavardė redakcijai žinoma) jau trečias mėnuo prastai jaučiasi. Beveik du mėnesius gydėsi ligoninėje, tačiau tiksli diagnozė nebuvo nustatyta, o gydymas ne ką tepadėjo. Gal tai sutapimas, tačiau moteris nerimauja, kad galėjo užsikrėsti paukščių gripu, kai praėjusį rudenį lankėsi Turkijoje.
Oficialiais duomenimis, kol kas Lietuvoje paukščių gripu susirgusių žmonių nei juo užsikrėtusių paukščių nenustatyta. „Nebūta ir tokių įtarimų”,- sako Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro direktoriaus pavaduotoja gydytoja epidemiologė Nerija Kuprevičienė. Gydytojai turi specialų požymių sąrašą, pagal kurį galima įtarti paukščių gripą.
„Tačiau sunkiai įmanoma, kad infekcija šiuo momentu galėtų pasiekti Lietuvą. Žmogus nuo žmogaus paukščių gripu neužsikrečia. Visi atvejai, užfiksuoti Turkijoje, tai patvirtina. Ten paukščių gripu užsikrėtė žmonės, turėję betarpišką kontaktą su sergančiais paukščiais. Vaikai su jais žaidė, kai kurie valgė nugaišusių paukščių mėsą. Neįsivaizduoju, kaip galėtų kontaktuoti su sergančiais paukščiais turistai iš Lietuvos ten nuvykę”, – svarsto gydytoja.
Jos teigimu, nuo 2003 metų, kai užfiksuoti pirmieji žmonių susirgimai paukščių gripu, ši liga diagnozuota vos 146 asmenims. Turint galvoje, koks gyventojų skaičius yra Pietryčių Azijoje, Turkijoje, akivaizdu, kad pavojus nėra toks didelis.
Specialistė pabrėžia, kad šalys rengiasi ne paukščių gripui gydyti, o mutavusių paukščių gripo virusų sukeltai gripo pandemijai, kuri prognozuojama. Mutavusiu paukščių gripo virusu gali užsikrėsti ir žmogus nuo žmogaus, todėl tokiu atveju gripas kur kas greičiau paplistų.
Parengtos diagnostikos ir gydymo metodikos
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė gydytoja infektologė Vilija Vertelienė tikina, kad medikai pasirengę paukščių gripui ar galimai jo viruso sukeltai gripo pandemijai.
„Dar pernai buvo sudarytos specialios komisijos, kurių sudėtyje yra Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro, Ekstremalių situacijų centro specialistai. Sudarytas pasirengimo gripo pandemijai planas visai Respublikai, atskiroms apskritims. Jame numatyta, kaip bus koordinuojami veiksmai, institucijų veikla, kilus epideminei situacijai”, – sako V.Vertelienė.
Kauno medicinos bei Vilniaus universitetų mokslininkai parengė gripo diagnostikos ir gydymo metodikas, pagal kurias bus teikiama pagalba epidemijos metu.
Pradėtų veikti telefono linija
„Jei žmogus sugrįžo iš Turkijos ar kitos šalies, kur buvo užfiksuoti paukščių gripo atvejai, ir prastai pasijunta, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, o šis, įvertinęs šią aplinkybę, turi ligos nepražiopsoti”, – sako Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovas profesorius Alvydas Laiškonis.
Įtarus paukščių gripą ir nustačius jo požymius, gydymo įstaigos siųstų mėginius į laboratoriją Londone, kad būtų nustatytas viruso tipas. Atsakymo sulaukiama operatyviai – per vieną ar dvi dienas. Tačiau tai būtų daroma tik epidemijos pradžioje, vėliau tai būtų netikslinga, mano A.Laiškonis.
Visus asmenis, kuriems įtariamas paukščių gripo viruso sukeltas gripas, reikėtų vos tik kilus įtarimui izoliuoti.
„Taip yra ir dabar. Jei žmogus grįžo iš egzotiškos šalies, kol nustatome diagnozę, guldome savo klinikoje į specialų boksą, kur jis guli vienas. Kilus pandemijai, visų nesutalpintume, todėl numatyta, kad viena Kauno ligoninių iškeltų visus ligonius į kitą įstaigą, o joje būtų patalpinti sergantieji gripu”, – komentuoja pašnekovas.
Kilus gripo pandemijai gyventojai turėtų suvokti, kad susirgus gripu jokiu būdu negalima eiti į darbą ar miestą, reikia likti namuose ir išsikviesti medikus. Jauni žmonės dar dažnai neįvertina gripo keliamos grėsmės sveikatai ir dėl to patiria sunkias komplikacijas.
Vakcina dar tik bus gaminama
A.Laiškonis pastebi, kad žmonės labiausiai nerimauja, ar bus aprūpinti nuo ligos galinčiais apsaugoti medikamentais. Jo teigimu, antivirusinių vaistų, skirtų šios infekcijos gydymui, sąrašas sudarytas, jų atsargos palaipsniui kaupiamos. Kilus pandemijai, jų visi galėtų nusipirkti vaistinėse.
Antivirusiniai vaistai gaminami lašų ar purškalų į nosį ir tablečių pavidalu. Jie blokuoja viruso patekimą į nosies gleivinę, taip apsaugodami žmogų nuo užsikrėtimo, taip pat tinka jau užsikrėtusiam asmeniui gydyti.
Vakcina nuo mutavusio paukščių gripo viruso dar tik bus kuriama, nes tai įmanoma padaryti tik gripui plačiau paplitus ir identifikavus jo viruso tipą. Tiems, kurie labai baiminasi galimos infekcijos, A.Laiškonis pataria pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina, kuri taip pat gali padėti apsisaugoti nuo gripo pandemijos. Tai padaryti dar nevėlu, nes pasiskiepijus antikūnai pradeda gamintis jau po savaitės. Vakcinos Lietuvos, taip pat ir Kauno gydymo įstaigos dar turi.
Giedrė Budvytienė