Japonijoje veikianti pasaulinė paroda „EXPO 2005” stebina lankytojus paviljonų įvairove
2,6 km parodos „EXPO 2005” plote sutelpa beveik visas pasaulis – nuo Zimbabvės iki Šiaurės šalių. Vargu ar užtektų savaitės atidžiai apžiūrėti visus paviljonus, kiekviename jų surasti raktą į gamtos išmintį. Pradedant pažinti EXPO pasaulį, reikia ne tik smalsumo, bet ir kantrybės stovint eilėse prie įdomiausių parodos paviljonų. „EXPO 2005” – tai kiekvieno smalsaus keliautojo svajonių išsipildymas, nes vienoje erdvėje susilieja skirtingi žemės kraštai.
Nuo dviračių iki begarsio traukinio
„EXPO 2005” parodos teritorijoje vingiuojantis 14 m nuo žemės pakilęs kelias jungia į 6 kvartalus suskirstytus pasaulio šalių paviljonus. Čia susijungia kosmoso platybės, žmogaus sugebėjimai, civilizacijos raida bei technologiniai stebuklai, ateities svajones paverčiantys šiandien regima ir išbandoma realybe.
Japonija, pasaulinės parodos šeimininkė, dalyviams ir lankytojams pateikia ne vieną mokslo naujovių pavyzdį, kaip saulės energija gali būti panaudojama žmogaus reikmėms. Pavyzdžiui, parodos lankytojai turi platų ekologiškų transporto priemonių pasirinkimą – nuo žmogaus minamų triviečių dviračių iki danguje lynais keliaujančių vagonėlių, vadinamų Morico ir Kiccoro gondolomis.
Dar viena parodos naujovė – specialiai „EXPO 2005” sukurti autobusai, valdomi kompiuterine daugiafunkcine transporto sistema. Iš aplinkinių miestų parodos lankytojai į „EXPO 2005” teritoriją gali atkeliauti prieš pat parodą atidaryta begarsio traukinio linija.
Vieningas parodos ritmas
Žvelgiant į parodą iš vidaus stebina daugybė bėgiojančių tarnautojų ir prižiūrėtojų. Kartais gali susidaryti įspūdis, kad darbo vietos Japonijoje yra sukuriamos dirbtinai, nes tai, ką gali nesunkiai padaryti vienas žmogus, „EXPO 2005” aplinkoje darbuojasi mažiausiai penkiese. Rodyti kelio kryptį, patikrinti įvažiuojančių automobilių leidimus, darbuotojų pažymėjimus, prižiūrėti teritoriją, rūšiuoti šiukšles japonams atrodo ne mažiau atsakingas darbas, kaip kurti naujus kompiuterius.
Visa tai, kas pažymėta „EXPO 2005” ženklu, – reglamentuota, tikslu, nepriekaištinga. Tai Japonija ir savitos japonų taisyklės, kurios daugeliui parodos dalyvių atrodo keistos ir sunkiai suvokiamos.
„EXPO 2005” lankytojus ir dalyvius nukelia į ateities pasaulį, kuriame žmogus gyvena vienybėje su gamta. Paroda pusei metų į vieną erdvę sujungė tolimiausius pasaulio kraštus su skirtingais kultūriniais, religiniais, istoriniais bruožais bei technologiniais ir gamtiniais resursais. Tai laikas, kai 121 pasaulio šalis gyvena vienu – parodos – ritmu.
Gyvybės šviesa
Pirmas kvartalas – Azija. Šioje parodos erdvėje susijungia 17 Azijos šalių.
Kinija, kuri 2010-aisiais į Šanchajų pakvies pasaulinės EXPO lankytojus, šioje parodoje gamtos spalvomis piešia savo šalies istoriją nuo seniausių laikų iki šiandien. Paviljone iš ryžių popieriaus „augantis” 9 metrų aukščio „Gyvybės medis” simbolizuoja žmogaus kūrybos grožį ir jėgą, įkvėptą gamtos.
Pietų Korėjos paviljono erdvė, nuspalvinta penkiomis spalvomis, vadinama „Gyvybės šviesa”: mėlyna – vanduo, raudona – ugnis, geltona – žemė, juoda – anglis ir balta – popierius. Korėjiečių kultūra, keramikos gaminiai ir kiti meno kūriniai įprasmina šias spalvas.
Antrasis kvartalas skirtas Amerikos šalims. JAV paviljono tema glaudžiai siejasi su vieno žymiausių šalies įkūrėjų, diplomato bei mokslininko Bendžamino Franklino 300-osiomis gimimo metinėmis. Čia patekę lankytojai keliauja Amerikos įkūrimo istorijos spirale, yra supažindinami su svarbiausiais moksliniais bei technologiniais šalies pasiekimais ir jų autoriais.
Už kelių žingsnių nuo JAV paviljono, skambant mariačių gitaros stygoms, patenkame į Meksikos žemę, kur lankytojams virš galvos dulksta švelnus Meksikos lietus ir iš Amerikos miškų žiemoti skrenda įvairiaspalviai drugiai. Meksikos turtas – tai unikali šalies gamta bei žmogaus gebėjimas protingai naudotis jos dovanomis.
Jūros teikiami malonumai
Europos šalims skirti du kvartalai. Pirmasis jungia 13 valstybių, pristatančių ne tik savo istoriją, technologijas, kultūrą, meną, bet ir maisto tradicijas.
Jordanijos paviljone, specialiai įrengtame 10 m ilgio ir 2,5 m pločio baseine, pripildytame 25 tūkst. litrų Negyvosios jūros vandens, siūloma patiems lankytojams patirti neišdildomus sūriosios jūros teikiamus malonumus.
Graikijos paviljone erdvė yra padalyta į keturias stichijas – čia susijungia žemė, vėjas, vanduo ir ugnis. Tai tarsi užuomina lankytojams į didingą Graikijos istoriją, į laikus, kai gamtos jėgų įkvėptas žmogus kūrė iki šių laikų saugomą savo kultūrą ir vertybes.
Ispanijos paviljonas vilioja lankytojus ne tik gausia šalies sporto trofėjų kolekcija ar „Don Kichoto” vėjo malūnais, bet ir japonams ypač aktualiomis ir patraukliomis maisto gėrybių dekoracijomis.
Gamtos išmintis
Dar vienas Europos kvartalas – didžiausias iš visų parodoje. Jis vienija 21 Europos valstybę.
Jungtinė Karalystė parodoje „EXPO 2005” parodo, kaip žmogus semiasi įkvėpimo ir panaudoja gamtos išmintį naujų išradimų srityje. Paviljone demonstruojamos technologinės inovacijos, sukurtos panaudojant gamtos dovanotas idėjas. Vienas tokių pavyzdžių – tai specialiai plaukikams sukurta reaguojanti į žmogaus kūno temperatūrą apranga, kurios struktūra tiksliai atkartoja žuvies žvynelių išsidėstymą. Paviljone įrengtas sodas kviečia lankytojus dar kartą atsigręžti į gamtos išsaugojimo temą, kuri vienija ne tik EXPO dalyvius ar lankytojus, bet ir visus mūsų planetos gyventojus.
Šiaurės šalys – Danija, Norvegija, Švedija, Suomija, Islandija – parodoje demonstruoja draugystę ir vienybę ne tik siekiant žmogaus harmonijos su gamta, bet ir kuriant valstybės ir visuomenės gerovės modelius. Smalsūs parodos lankytojai savo rankomis išlankstytuose popieriniuose laiveliuose plukdo šilčiausius linkėjimus Šiaurės šalių gyventojams.
Lietuva, vienintelė iš trijų Baltijos valstybių dalyvaujanti „EXPO 2005” parodoje, stengiasi pritraukti kuo daugiau parodos lankytojų. Lietuvos paviljone išsiraitę 2 DNR spiralių modeliai simbolizuoja mūsų šalies gamtą ir civilizacijos raidą. Čia patekusių lankytojų dėmesį prikausto dinamiški besikeičiantys vaizdai apie Lietuvos žmones, jos gamtą bei tautos vystymąsi. Specialiai parodos lankytojams įrengtuose informaciniuose terminaluose pateikiama Lietuvos istoriją, kultūrą, gamtovaizdį, florą bei fauną, technologinius ir sportinius pasiekimus pristatanti medžiaga.
Tarsi informacijos miške
Afrikos kvartalas vienija 31 Afrikos kontinento valstybę. Pasaulinėje parodoje „EXPO 2005” susivienijusios Afrikos šalys simbolizuoja kultūrinę tautų vienybę. Vietinių meno meistrų darbai, Afrikos tautoms būdingi tradiciniai šokiai bei būgnų koncertai dar labiau išryškina šio pasaulio kontinento originalumą bei kultūrines sąsajas su gamta.
Daugelis Okeanijos ir Pietryčių Azijos šalių jau yra užmezgusios glaudžius partnerystės, kultūrinio bendradarbiavimo bei turizmo ryšius su Japonija.
Pagrindinis Filipinų paviljono akcentas – tai kokosas, kurio medis ir vaisiai yra naudojami kaip šalies vizitinė kortelė. 7 metrų skersmens kokoso kiautą primenantis poilsio kambarys lankytojus kviečia trumpam sustoti ir įkvėpti saldaus kokoso aliejaus kvapo. Čia galima atsipalaiduoti po kelionės EXPO erdvėje ir pajusti aromaterapinio masažo teikiamą palaimą.
„Sodo miestas” – taip galima būtų pavadinti Singapūro paviljoną, kuriame lyja lietus, medžiai žaidžia su nakties ir ryto žaros spalvomis.
Milžiniškas ančiasnapis glaudžiasi Australijos paviljono, pavadinto „Informacijos mišku”, erdvėje. Lankytojai čia dar kartą per keturių gamtos stichijų prizmę susipažįsta su unikalia Australijos gamta, jos gyventojais bei originalia aborigenų kultūra.