Penktadienis, 13

Kad penktadienis – nelaimingiausia savaitės diena, o skaičius 13 turi magiškų galių, tiki daugelis. Užtat ir nerimauja, kai šios dvi datos sutampa. Tądien visi rimti reikalai atidedami į šalį. Kas žino, gal iš tikrųjų nėra dūmų be ugnies?

šį penktadienį kaip tik ir buvo tokia diena.

Prasidėjo nuo Adomo

Visais laikais trylika buvo laikomas magišku skaičiumi. Prietaringa baimė lydėjo net garsiausias pasaulio asmenybes. Pavyzdžiui, J. V. Gėtė juodąjį penktadienį praleisdavo lovoje, Vokietijos kancleris Otas fon Bismarkas – nepasirašinėdavo nė vieno dokumento, o Napoleonas – niekada nepradėdavo kautynių. Magiškomis skaičiaus galiomis tikėjo ir karalienė Elžbieta I, ir naftos magnatas Polis Getis.

Šimtai senutės Europos sakmių ir legendų apie lemtingą dieną surinkta senajame Pitagoro babiloniečių kalendoriuje. Būtent penktadienį, 13-ą dieną, uždraustą vaisių paragavo Adomas ir Ieva, būtent tądien Kainas užmušė Abelį. Viduramžiais buvo tikima, kad tuomet į šabą (naktinę raganų puotą) susirenka 12 raganų, o pačiame puotos įkarštyje pasirodo tryliktasis svečias – pats šėtonas.

Sausa statistika

Statistika – neginčijama! Penktadienis, 13-a, – tikrai juoda diena. Deja, tai ne juokai ar kvaili prietarai. Pavyzdžiui, tokiame solidžiame leidinyje kaip „Britų medicinos žurnalas” ne kartą pabrėžiama: penktadieniais, ypač 13-ąją, chirurgai neskiria planinių operacijų, nes žino – nesėkmės rizika padidėja dvigubai. Šis unikalus reiškinys oficialioje medicinoje nepripažintas, bet jis egzistuoja.

Garsi britų „Lloido” laivų draudimo kompanija irgi tiki šiais prietarais. Kompanijos registras jau kelis šimtmečius renka duomenis apie avarijas ir katastrofas vandenynuose. Daugiausia nelaimingų atsitikimų užfiksuota penktadieniais!

Vienas vokiečių automėgėjų klubas pateikė duomenis, patvirtinančius, kad juodąjį penktadienį avarijų padaugėja 60 proc. Todėl stambios turizmo firmos niekada nepradeda turų penktadieniais, juolab tryliktąją dieną!

Policininkai irgi tiksliai pasakys, kad penktadieniais padaugėja vagysčių, užpuolimų ir žmogžudysčių, o juodąjį penktadienį kriminalinių nusikaltimų skaičius išauga dar labiau. Tokiomis dienomis daugiau savižudybių ir lėktuvų katastrofų. Beje, kad penktadienis – nelaiminga diena, sutinka ir krikščionys, ir musulmonai. Islamo šalyse tądien nepriimta spręsti rimtas problemas, prekiauti, keliauti…

Už Atlanto

Kas ketvirtam amerikiečiui skaičius 13 sukelia baimę. Verslininkai atsižvelgia į tai, todėl, sakykime, garsus velnio ratas Vienos „Prater” parke neturi tryliktos kabinos. JAV viešbučiuose nėra 13-ojo aukšto, o šį numerį turintys kambariai išnuomojami už pusę kainos. Visuose JAV dangoraižiuose nėra 13-ojo aukšto – po 12-ojo seka 14-asis.

Ligoninėse nėra palatos Nr. 13. Nė vienoje aviacijos kompanijoje nėra 13-ojo reiso ir pan. Apskritai 13-osios penktadienis, amerikiečiams kainuoja 750 mln. dolerių, nes žmonės tiesiog neina į parduotuves, atideda keliones ir pramogas. Kalbama, kad amerikiečiai tiki, jog virš šalies kybo kažkoks prakeiksmas. Atidžiai pasižiūrėkite į vieno dolerio kupiūrą.

Kitoje pusėje iš kairės ryški trylikos aukštų piramidė. Erelis iš dešinės vienoje letenoje laiko 13 strėlių, o kitoje – laužo šakelę su 13 lapelių. Virš erelio galvos 13 žvaigždžių… Tiesa, visa tai paaiškinama gana paprastai – žvaigždės įkūnija 13 buvusių britų kolonijų, nes būtent jos yra JAV valstybingumo pradžia.

Rizikingi lošimai

Amerika neatsitiktinai vadinama kontrastų šalimi. Filadelfijos valstijoje keletas turtuolių nusprendė įrodyti, kad jie visada pasiruošę mesti iššūkį „juodiesiems penktadieniams” bei kitiems prietarams, ir sukūrė klubą „Penktadienis, 13”. Šio elitinio klubo nariai renkasi tik juodąjį penktadienį. Ruošiami šventiniai pietūs ir pasilinksminimo „meniu”: veidrodžių daužymas, druskos barstymas, juodų katinų vaikymas ir t. t.

Su likimu mėgsta pažaisti ir prancūzai Tulūzoje, kur 13 gydytojų įsteigė savo klubą, į kurį žmonės renkasi kiekvieno mėnesio 13-ą dieną ir būtinai vietinio viešbučio kambaryje, pažymėtame 13 numeriu.

Kalendoriai nemeluoja

Penktadienis, 13 – nelaiminga diena daugumai pasaulio garsių personų. Pavyzdžiui, būtent penktadienį, 13 mėnesio dieną, buvo areštuotas ir nuteistas kalbėti visagalis „Čikagos šeimininkas” amerikiečių gangsteris Al Kaponė. 1966-ųjų penktadienį, rugsėjo 13-ąją, Las Vegase buvo užmuštas populiarus muzikantas ir kompozitorius Tupakas Šakuras, iki tol sugebėjęs išvengti keletos rimtų pasikėsinimų.

Anomalius reiškinius tyrinėjantys nepriklausomi ekspertai teigia, kad žmonija ne be reikalo bijo šių savaitės ir mėnesio dienų. Kalendoriai ne tik atspindi laiko tėkmės atskaitą, bet ir informuoja apie nematomų Visatos jėgų cikliškumą, tampriai susijusį su Žemės noosfera.

Legendinis būrėjas Spurina patarė Cezariui vengti tokių dienų. Galbūt, jei Cezaris būtų paklausęs ir nepasirodęs senate tokią dieną, suokalbis prieš jį būtų pats savaime žlugęs.

Apie nelaimėlius, rimtai nukentėjusius per juodąjį penktadienį, galima pasakoti iki begalybės. Bet reikėtų atkreipti dėmesį į kitą šio paslaptingo reiškinio pusę.

Apsukrūs žmonės sugeba pasipelnyti iš juodojo penktadienio. Tarkim, kuriami siaubo filmai. Beje, 2004 metais, penktadienį, 13, buvo švenčiamas garsaus režisieriaus Alfredo Hičkoko 105-asis gimtadienis. Būtent jis 1980 metais sukūrė pirmą filmą apie lemtingą dieną „Penktadienis, 13”.

Irena Gudaitytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.