Klaidžiojimai tarp skaidrumo ir pinigų

Po metų vyksiančiuose Lietuvos savivaldybių rinkimuose pirmą kartą gali būti taikomas Rinkimų kodeksas

Ar bus suspėta iki to laiko priimti šį dokumentą, kol kas neaišku, nes politikams teks apsispręsti, kaip sutvarkyti kai kuriuos su rinkimų kampanijos finansavimu susijusius klausimus. Didžiausių diskusijų tikimasi dėl siūlymo uždrausti fiziniams ir juridiniams asmenims finansuoti politines partijas ir kampanijas.

Padidintas finansavimas iš biudžeto

Seimo Pirmininko Artūro Paulausko vadovaujama tarpžinybinė darbo grupė dabar intensyviai rengia pataisas rinkimus ir politinių kampanijų finansavimą reglamentuojančiuose įstatymuose. Vienas radikaliausių siūlymų – uždrausti arba bent labai smarkiai apriboti galimybę fiziniams ir juridiniams asmenims finansuoti politines partijas. Tuomet jų biudžetai galėtų būti sudaromi tik iš valstybės dotacijų ir partijos narių įmokų.

Taip pat siūloma panaikinti politinę reklamą per televiziją ir radiją.

Tačiau šie pasiūlymai sulaukia didelių diskusijų net ir pačioje darbo grupėje, vienijančioje ne tik politikus, bet ir ekspertus iš įvairių institucijų.

Grupės vadovo pavaduotojas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas prognozuoja, kad politikų gretose tie pasiūlymai sukels dar didesnes diskusijas. „Juk tik nuo parlamentarų sprendimo priklausys, ar bus panaikintas arba apribotas partijų ir kampanijų nebiudžetinis finansavimas. Turint galvoje skirtingas politikų nuomones ir įvairius interesus galima prognozuoti, kad diskusijos bus pakankamai aštrios“, – „Kauno dienai“ sakė Z.Vaigauskas.

Pasak jo, prielaidos įgyvendinti draudimą finansuoti partijas jau yra. Viena jų – šiemet iš valstybės biudžeto politinėms organizacijoms bus padalyta 10 milijonų litų, tai yra keliskart daugiau nei anksčiau. „Vadinasi, partijos gali jau pradėti planuoti savo išlaidas per kitąmet vyksiančius savivaldos rinkimus ir dalį šiemet gautų pinigų panaudoti kampanijos metu. Tai reiškia, kad prireiks gerokai mažiau lėšų „iš šalies“, tai yra iš kitų šaltinių“, – teigė VRK vadovas.

Išleidžiami milijonai

Tačiau, anot Z.Vaigausko, darbo grupėje iškilo įvairiausių klausimų, kaip turėtų būti įgyvendintas draudimas finansuoti partijas. „Pavyzdžiui, ką daryti su neseniai susikūrusiomis ar nedidelėmis partijomis, kurios negauna dotacijos iš biudžeto“, – vieną problemų įvardijo jis. Mat, pagal įstatymą, biudžeto dotacijas gauna ne visos Lietuvoje įregistruotos partijos, o tik tos, kurios per paskutinius rinkimus surinko ne mažiau kaip 3 procentus balsų.

Be to, neaišku, kaip turėtų būti finansuojamos partijoms nepriklausančių kandidatų kampanijos, kaip sureguliuoti kandidatų į prezidentus kampanijos finansavimą.

Taip pat dar neapsispręsta, ar turi būti visiškai uždrausta politinė reklama per televiziją ir radiją, rinkimų kampanijų metu „suryjanti“ iki dviejų trečdalių lėšų. „Sprendimas tuo klausimu irgi nuo politikų priklauso, nors darbo grupė savo pasiūlymus turėtų pateikti“, – tvirtino VRK pirmininkas.

Komisijos duomenimis, per 2001-2005 metus vykusias rinkimų kampanijas visos partijos ir kandidatai išleido beveik 60 mln. litų. Per tą laiką tik 13 mln. litų joms buvo duota iš valstybės kišenės. Apie 40 mln. litų skirta politikų ir partijų reklamai elektroninėmis žiniasklaidos priemonėmis.

Suspės arba ne

Išsprendus šias bei kai kurias kitas technines rinkimų organizavimo ir vykdymo problemas, pasak Z.Vaigausko, gali būti galvojama apie vieningo Rinkimų kodekso priėmimą. „Pirmiausia vertėtų sutvarkyti visus šiuo metu galiojančius rinkimų ir jų finansavimo tvarką numatančius įstatymus, tik tada juos visus galima sujungti į vieningą kodeksą“, – mano VRK vadovas.

Jis neatmetė galimybės, kad per 2006-uosius gali būti suspėta parlamente priimti visas pataisas, susijusias su rinkimų kampanijos finansavimu. Tuomet būtų paruošta dirva kitų metų pradžioje priimti Rinkimų kodeksą ir 2007-ųjų vasarį vyksiančius savivaldybių rinkimus rengti pagal jį.

Kita vertus, Z.Vaigauskas atkreipė dėmesį, kad su rinkimais susiję klausimai sukelia didžiules aistras Seime, jie ilgai diskutuojami. „Ginčams užtrukus ir pataisas įstatymuose priėmus tik pačių savivaldybių tarybų rinkimų išvakarėse, ko gero, Rinkimų kodeksas galėtų atsirasti tik prieš 2008 metų rudenį įvyksiančius Seimo rinkimus“, – sakė jis.

Stasys Gudavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.