Termofikacijos elektrinę valdantis Rusijos dujų koncernas „Gazprom” kol kas nesiūlo keisti prieš dvejus metus nustatytos dujų kainos
Gyventojai, įsirengę autonomines šildymo sistemas, jau nuo šio mėnesio už dujas mokės maždaug ketvirtadaliu daugiau nei pernai. Centralizuotai tiekiama šiluma turėtų pabrangti tik kitą šildymo sezoną, nors kauniečiams, regis, ir tokie pokyčiai negresia.
Spaudimo nejaučia
Centralizuotai šilumą tiekiančios bendrovės „Kauno energija” generalinis direktorius Aleksandras Sigitas Matelionis dar kartą akcentavo, kad kauniečiams šilumos kaina artimiausiu metu tikrai neturėtų keistis, ji liks tokia pat kaip ir praėjusį šildymo sezoną – 11,97 ct už kilovatvalandę.
„Dar praėjusiais metais informavome, kad, nepaisant didėjančių dujų kainų, šilumos įkainiai Kaune nebus keičiami. Kainų didėjimui nėra pagrindo, nes „Kauno energija”, pardavusi termofikacijos elektrinę, pasirašė sutartį, pagal kurią pagrindinis elektrinės akcininkas „Gazprom” įsipareigojo dujų kainos nedidinti iki 2008-ųjų. Tad, galima sakyti, ši sutartis saugo kauniečius nuo šilumos kainų šuolio”, – tvirtino įmonės vadovas, pridūręs, kad „Kauno energijoje” net nesvarstoma apie šildymo įkainių padidinimą.
A.S.Matelionis pripažino, kad prieš dvejus metus su „Gazprom” suderėtos sąlygos teoriškai gali būti keičiamos, atsižvelgiant į ženkliai pabrangusias dujas.
„Kol kas nepastebėjome jokių spaudimo ženklų, kad sutarties sąlygos būtų keičiamos. Galbūt bendrovė „Gazprom”, kaip vienas Kauno termofikacijos elektrinės savininkų, to ir nesieks. Tačiau šiandien nesinori spėlioti ir prognozuoti, kas bus po metų ar dar vėliau. Kartoju, šiandien kalboms apie brangstančią šilumą nėra jokio pagrindo”, – akcentavo „Kauno energijos” vadovas.
Kainos nesikeis ir tiems Kauno rajono gyventojams, kuriuos šiluma pasiekia iš dujinių katilinių, eksploatuojamų „Kauno energijos”.
Ragina taupyti šilumą
Vis dėlto „Kauno dienos” redakciją dar praėjusiais metais pasiekė gyventojų skundai, kad už lapkritį gautos sąskaitos už šilumą yra keliasdešimt litų didesnės nei pernai tuo pačiu metu. Kauniečiai buvo įsitikinę, kad nors šilumos tiekėjai oficialiai skelbia nedidinsiantys įkainių, šiemet už šilumą teks mokėti tikrai daugiau.
Tokius gyventojų nuogąstavimus „Kauno energijos” generalinis direktorius yra linkęs atmesti.
„Galbūt vieni gyventojai už šilumą mokės brangiau nei pernai, tačiau tikrai bus tokių, kurie mokės mažiau. Sąskaitų dydis priklauso nuo suvartoto šilumos kiekio. Dar pernai rugpjūčio mėnesį Kauno miesto taryba priėmė sprendimą apmokestinti visą gyvenamojo namo sunaudotą šilumą, kurios dalis anksčiau būdavo neapskaityta ir neapmokestinta. Nuo šio šildymo sezono visa į namą patiekta šiluma padalijama vartotojams. Kai kurie gyventojai tokius pokyčius ir galėjo pajusti”, – aiškino A.S.Matelionis.
Bendrovės vadovas ragina kauniečius kuo efektyviau naudoti šilumą, o ne išleisti ją pro kiaurus butų ar laiptinių langus ir duris.
„Kuo mažiau šilumos bus tiekiama į namą, tuo mažiau teks mokėti gyventojams”, – pridūrė Savivaldybės bendrovės vadovas.
Peržiūrima metodika
Šiluma bent jau iki kito šildymo sezono neturėtų brangti ir kitų miestų gyventojams, kurių būstai šildomi centralizuotai.
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) dar tik rengia naują metodiką, pagal kurią bus numatyta, kas kiek laiko bus galima derinti bazines šilumos kainas. Iki šiol bendrovės šilumos įkainius galėjo keisti kartą per metus.
VKEKK Šilumos skyriaus vedėjas Antanas Katinas „Kauno dieną” informavo, kad šiuo metu kaip tik svarstomi šilumos įkainių skaičiavimo metodikos pakeitimai. Siūloma, kad šilumos kainas būtų galima peržiūrėti kas pusmetį arba kas ketvirtį. Anot A.Katino, atsižvelgiant į degalų bei kuro brangimą, realiausias variantas, kad kainos keisis nuo kito šildymo sezono ir vėliau jas bus galima peržiūrėti kas ketvirtį.
„Metodikos pakeitimai turėtų būti patvirtinti šį pavasarį, tad šilumos kainos keisis tik nuo rudens”, – akcentavo pašnekovas.
VKEKK Šilumos skyriaus vedėjo teigimu, kol kas sunku prognozuoti, kiek įkainiai galėtų didėti, nes atskiruose šalies rajonuose ir dabar yra patvirtinta skirtinga šilumos kaina: „Pokyčius lems ir tas faktas, kiek dujų sunaudoja šilumos tiekėjai ir iš kur šį kurą perka: iš „Lietuvos dujų” ar iš „Dujotekanos”, kuri dujas parduoda brangiau”.
Anksčiau buvo skelbta, kad šilumos kainos kitą sezoną turėtų didėti maždaug penktadaliu. A.Katinas taip pat užsiminė, kad tokie pokyčiai Kaunui, turinčiam sutartį su Rusijos dujų koncernu „Gazprom”, negresia.
Lina Navickaitė