Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka iš miesto Savivaldybės prašo daugiau kaip 53 tūkstančių litų. Šios lėšos būtų skirtos J.Miltinio palikimo studijų centrui – Panevėžio dramos teatro metraštininko Kazio Vitkaus sukauptoms fotografijoms ir negatyvams, dokumentų kolekcijai, nušviečiančiai teatro istoriją, išsaugoti.
Kolekcija saugoma
J.Miltinio palikimo studijų centre saugoma dokumentinė medžiaga atspindi režisieriaus gyvenimo bei kūrybos raidą. Archyvuose taip pat laikoma ilgamečio Panevėžio dramos teatro metraštininko K.Vitkaus sukaupta fotografijų ir negatyvų bei dokumentų kolekcija, nušviečianti teatro istoriją. Centre saugomą dokumentų rinkinį sudaro 19091 rankraštinis vienetas, 31 tūkstantis nuotraukų bei 32 tūkstančiai negatyvų.
Unikali informacija užfiksuota trapioje, laikui ir aplinkos poveikiui labai jautrioje medžiagoje – popieriuje ir fotolaikmenose, todėl kyla pavojus jos saugumui. Jei nebus imtasi priemonių, dokumentai, leidus juos skaityti, vartyti, naudoti leidybos tikslams, taptų pasmerkti. Restauruoti popierių ir negatyvus labai sudėtinga. Tai pareikalautų daug laiko bei pinigų.
Prašymą pateikė miesto merui
Norėdami išsaugoti kultūrinį paveldą G.Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos vadovai kreipėsi į miesto merą Vitą Matuzą su prašymu, kad būtų skirta lėšų dokumentams išlaikyti. Pasak bibliotekos direktorės Rimos Maselytės, paveldą geriausia saugoti skaitmeninant. „Tobulėjant kompiuterinėms technologijoms ir parengus kompiuterinę programą būtų sukurtas tekstų ir vaizdų skaitmeninis archyvas. Juo būtų galima naudotis mokslo, švietimo, kultūros bei leidybos tikslais”, – aiškino bibliotekos vadovė.
Lėšų reikia daug
Direktorė tvirtino, kad reikalinga nemažai pinigų. „Projektui įgyvendinti reikia 77800 litų. Iš Savivaldybės prašome 53800 litų. Kitus manome gauti pateikę projektą Kultūros ir sporto fondui. Tikimės, kad mūsų prašymas nebus atmestas ir miesto Savivaldybė priims teigiamą sprendimą. Juolab kad Juozo Miltinio palikimo studijų centre esančių dokumentų išsaugojimas turėtų būti garbės reikalas”, – teigė R.Maselytė.
Režisieriaus repeticijos įrašytos
Vadovė rodė Mokslų akademijos (MA) parengtą ir jau įgyvendintą projektą: „Pagal jį MA bibliotekos specialistai, pasinaudoję kompiuterinėmis programomis, sutvarkė muzikos katalogus”.
R.Maselytė priminė, kad į kompaktines plokšteles įrašyti J.Miltinio ir aktorių balsai repeticijų metu. Tai buvo padaryta „Panevėžio balso” iniciatyva 1995 metais. Miesto Savivaldybė šiam tikslui skyrė apie 80 tūkstančių litų.
Lėšas siūlo skirti etapais
G.Petkevičiatės-Bitės bibliotekos vadovės nuomone, nemenkas lėšas Savivaldybė galėtų skirti etapais. „Suprantu, kad įpusėjus metams, kai biudžetas suformuotas, finansų tokiam darbui atlikti rasti sudėtinga. Iš pradžių galima skirti dalį pinigų darbams pradėti. Gavus kitą dalį lėšų, įmanoma užbaigti projektą iki Juozo Miltinio 100-ųjų metinių, kurios bus 2007 metais”.
Archyvai populiarūs
J.Miltinio studijų centro darbuotoja Regina Baniulytė PB korespondentams rodė, kaip archyvuojama K.Vitkaus sukaupta fotomedžiaga. Nemažos medinės katalogų spintos stalčiuose sudėtos nuotraukos, negatyvai. „Kai kuriems apie 65 ir daugiau metų. Nuotraukose Kazimieras Vitkus užfiksavo pirmuosius Panevėžio dramos teatro spektaklius, rodytus 1941 metais. Daug informacijos yra nuotraukose, daug negatyvuose”.
Pasak R.Baniulytės, medžiaga naudojasi nemažai žmonių – teatrologai, vaidybą bei scenografiją studijuojantis jaunimas, teatro istorikai, parodų ir leidinių rengėjai. „Nė vienam neuždarėme durų. Mums labai svarbu, kad archyvai išliktų ir jais būtų galima naudotis”.
Prašymą svarstys
Miesto meras V.Matuzas vakar PB teigė, kad G.Petkevičaitės-Bitės bibliotekos prašymą skirti J.Miltinio palikimo studijų centrui finansinę paramą svarstys. „Įvertinsime studijų centre esančių dokumentų būklę ir nuspręsime, kuo galime padėti. Šiais metais vargiai bus galima skirti lėšų. Biudžetas suformuotas, po jo persvarstymo neatsiras daugiau pinigų. Šią problemą aptarsime kartu su apskrities vadovais. Tarsimės ir su Kultūros ministerija. Bendromis jėgomis rasime sprendimo variantą”.
Meras bibliotekos vadovės prašymą perdavė spręsti Savivaldybės administracijos direktoriui Visvaldui Matkevičiui. Šis jį perdavė savo pavaduotojai Audronei Grainienei, ji – Kultūros ir meno skyriaus vedėjai Loretai Krasauskienei bei Finansų ir biudžeto skyriaus vedėjai Onutei Chomentauskienei.
Žadėjo padėti
Apskrities viršininkė Gema Umbrasienė apie bibliotekos direktorės prašymą išgirdo pirmą kartą. „Tikrai neteko matyti prašymo. Kad toks centras yra, tikrai žinau, bet nežinojau, jog yra archyvų saugojimo problema. Meras Vitas Matuzas tuo klausimu su manimi dar nekalbėjo”, – sakė apskrities vadovė.
Išgirdusi, kiek pinigų reikia, norint išsaugoti palikimo studijų centre esančius archyvus, ji padarė išvadą: „Lėšos nemažos, bet įvertinus, kad tai mūsų kultūros paveldo dalis, pažadu: pinigų ieškosime. Manau, teks tai daryti įvairiais būdais. Kazio Vitkaus sukauptą dokumentų rinkinį būtina išsaugoti”.
Raimonda Mikučionytė