Trečias kartas nemelavo

Klaipėdos universitete mėgėjų teatrų režisūros besimokiusi trečioji užsieniečių laida išlaikė paskutinį egzaminą ir netrukus išskubės namo.

Šeši Norvegijos, Zimbabvės bei Ugandos piliečiai uostamiestyje gyveno metus ir patyrė ne tik saldų žinių skonį, bet ir netolerantiškos jaunuomenės patyčias.

Tačiau studentai iš viso pasaulio į Klaipėdą ir vėl atvažiuos jau rugsėjį – tarptautinio kurso iniciatoriai neatsisako idėjos tęsti eksperimentą. Juolab kad, jų teigimu, trečias kartas nemelavo, ir ateityje uostamiestyje gali būti įkurta tarptautinė teatro mokykla.

Išvyko dėl ligos

Prieš dvejus metus Kanadoje vykusiame Tarptautinės mėgėjų teatrų asociacijos kongrese Klaipėda tapo vienintele vieta visame pasaulyje, kur yra renkamas tarptautinis mėgėjų teatrų režisierių kursas.

Jau trečią kartą Menų fakultete kartu su vietiniais studentais režisūros mokslus krimto ir atvykėliai – jaunimas iš Norvegijos ir Danijos, o šiemet ir iš Ugandos bei Zimbabvės. Nors rugsėjį į uostamiestį atvyko septyni drąsuoliai, prieš kelias dienas paskutinįjį egzaminą laikė tik šeši. Viena mergina iš Ugandos po kelių mėnesių studijų turėjo išvykti namo – staiga pakriko jos sveikata, o ir namus užgriuvo šeimyninė drama.

Tačiau tarptautinio kurso vadovė ir Lietuvos mėgėjų teatrų asociacijos prezidentė Danutė Vaigauskaitė „Klaipėdai” teigė, kad kitąmet prie jau užsiregistravusių zimbabviečių ir norvegų prisijungs kanadiečiai ir studentai iš Kenijos.

„Kursas jau suformuotas – jame bus septyni režisieriai. Laukiame atsakymo iš Pietų Korėjos. Gali būti, kad prie septintuko prisijungs dar trys”, – pasakojo D.Vaigauskaitė.

Persekiojo iki namų

Paklausta, ar nemano, kad juodaodžiams bei azijatams yra ir bus sunku prisitaikyti prie netolerantiško dalies visuomenės požiūrio, kurso vadovė tik atsiduso.

„Visada yra abejonių, ar lietuviai sugebės gerbti patys save ir su pagarba žvelgti į kitus. Esame kažkokie kaimietiški, dar toli mums iki Europos. Atrodo, nėra jokios problemos įžeisti, pažeminti kitos rasės žmogų”, – mano ji.

Taip D.Vaigauskaitė reagavo į smurtą, su kuriuo susidūrė jos kurso studentas zimbabvietis Karidžas. Jis buvo sumuštas tiesiog M.Mažvydo alėjoje, o užpuolikai jį sekė iki pat bendrabučio ir, sužinoję, kur juodaodis gyvena, nuo tol periodiškai lūkuriuodavo jo prie laiptinės. Su patyčiomis tiesiog prekybos centre susidūrė ir kita juodaodė.

„Bet prie kiekvieno juk policininko nepastatysi, – samprotavo D.Vaigauskaitė. – Nieko nepadarysi – būtina žiūrėti toli į ateitį, plėsti Europos sienas ir įsileisti tenykščią dvasią. Pradžią jau padarėme.”

Kviestiniai dėstytojai

Užsieniečius į Klaipėdą vilioja studijų kokybė – galimybe priimti mokytis mėgėjų teatrų režisierius aukštojo mokslo lygiu negali pasigirti nė viena pasaulio valstybė.

D.Vaigauskaitė rimtai svarsto Tarptautinės teatro mokyklos įkūrimą Klaipėdos universitete. „Tam reikia suformuoti kelis tarptautinius kursus į priekį”, – aiškino KU Režisūros katedros vedėja.

Tačiau kurso vadovė nebijo ir naujovių. Jau rudenį ji planuoja į universitetą prisivilioti ir kviestinių dėstytojų. „Turiu neblogų kandidatų iš Danijos. Jų projektai – labai įdomūs. Jie dirbtų ne visą semestrą, o tik mėnesį ar du”, – apie planus kalbėjo D.Vaigauskaitė.

Dienraščiui ji pasakojo, kad ir kitąmet studijų programa nesikeis, nes universiteto užduotis – supažindinti užsieniečius su vietine teatro mokykla. „Turime propaguoti savo mokyklą. Juk todėl pas mus ir važiuoja iš viso pasaulio. Tad su atvykėliais daugiausia dirbs ta pati dėstytojų komanda”, – sakė D.Vaigauskaitė.

Atsiuntė iš Afrikos

Šią savaitę skirtinguose uostamiesčio mėgėjų teatruose tarptautinio režisierių kurso auklėtiniai laikė paskutinįjį egzaminą – rodė žiūrovams pačių surežisuotus spektaklius. „Diplominiais šių darbų nevadiname. Per mėnesį jie turėjo paruošti po trumpą spektakliuką. Jį pasižiūrėję rašysime galutinį pažymį”, – aiškino D.Vaigauskaitė.

Pasak jos, šiemet užsieniečiams buvo sudarytos sąlygos baigiamąjį darbą atlikti ne KU, bet su jaunaisiais aktoriais iš teatrų „Vaje” bei „Svajonė” – teatrų vadovai geranoriškai sutiko užleisti savo vietas išvažiuojantiems režisieriams. „Norėjome, kad, prabuvę Klaipėdoje metus, jie paliktų kokį nors pėdsaką mūsų teatriniame gyvenime”, – naujovę komentavo kurso vadovė.

Nors spektakliams sukurti užsieniečiams buvo duotas tik mėnuo, jie su užduotimi susitvarkė. Žvejų rūmuose spektaklius rodė zimbabvietis Karidžas ir ugandietė Suzana dailininkei užsakė net 36 nacionalinius kostiumus. Medžiagą apdarams studentai užsisakė iš Afrikos, iš ten pat atkeliavo ir vaizdo įrašas, pagal kurį buvo atkurti autentiški drabužiai.

Spektakliuose vaidinę jaunieji aktoriai dėkojo naujai iškeptiems režisieriams, linkėjo gero kelio, o kelios keturiolikmetės net prisipažino meilėje.

Arnoldas Remeika

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.