Mažesnėse uostamiesčio mokyklose vaikai gali sirgti tik kas antrą dieną.
Joms tenka dalintis bendruomenės slaugytojas, kurios vieną dieną dirba vienoje mokykloje, o kitądien jau bėga į kitą. Vitės pagrindinė mokykla – viena iš tokių.
„Taip neturėtų būti. Slaugytoja mokykloje turėtų dirbti kasdien. Taip išeina, kad mūsų mokykloje vaikas gali sirgti tik kas antrą dieną. Nejau 800 vaikų turi teisę sirgti, o 500 neturi? Suprantu, kad tokia situacija susiklostė dėl finansinių priežasčių, bet kuo nusikalto vaikas?” – sakė Vitės pagrindinės mokyklos direktorė Elvyra Stanslovaitienė.
Sunegalavus mokiniui ar ištikus bėdai šiek tiek daugiau nei 500 vaikų turinčios mokyklos pedagogai kviečia greitąją medicinos pagalbą arba, anot direktorės, teikia „kolektyvinę pagalbą”.
Mokyklos darbuotojai kabinetuose turi vaistų, tačiau situacijos tai esą negelbsti. Pasak direktorės, specialistas lieka specialistu. Jis ne tik gali suteikti kvalifikuotą pagalbą, bet ir patarti, nes kartais iš pirmo žvilgsnio nedidelė bėda gali būti rimto susirgimo pradžia.
Anot E. Stanslovaitienės, mokyklai pasisekė, kad iki šiol nepasitaikė rimtų traumų bei susirgimų, nesiskundė tėvai. Tačiau vaikai, ypač žiemą, nėra apsaugoti nuo traumų, tad gyvenama tarsi šalia tiksinčios bombos.
Panašiai kalbėjo ir kitų mokyklų vadovai, priversti dalytis viena bendruomenės slaugytoja.
Slaugytoja – kaip kareivis poste
Vitės ir „Verdenės” pagrindinių mokyklų bendruomenės slaugytoja Daiva Gintalienė pripažino, kad dirbti dviejose mokyklose nėra lengva. Laiko lieka tik būtiniausiems darbams. Be to, bendruomenės slaugytojų darbo profiliui keičiantis į visuomenės sveikatos specialistės, tenka dažnai dalyvauti įvairiuose mokymuose bei užsiėmimuose.
D. Gintalienė neslėpė, kad „Verdenės” mokykla nelabai patenkinta, kad ji ten dirba tik dvi dienas per savaitę. Mat kaip tyčia, kai tik mokykloje nėra slaugytojos, tuoj kas ir nutinka.
Beje, bendruomenės slaugytojos pastebi, kad skurdžiau gyvenančios šeimos sunegalavusį vaiką išleidžia į mokyklą, kad vaikas gautų vaistų.
Nuo praėjusių mokslo metų pabaigos iki šių metų pradžios dalytis bendruomenės slaugytoja teko ir virš 800 vaikų turinčiai Sendvario pagrindinei mokyklai. Jos vadovas Antanas Kavaliauskas kreipėsi į Švietimo skyrių. Direktorius sakė nežinąs, ar būtent dėl to, bet mokykloje slaugytoja jau dirba nuolat.
Pasak A. Kavaliausko, skirtumas – akivaizdus. „Slaugytoja mokyklai reikalinga kasdien kaip kareivis poste”, – sakė jis.
Problemų kyla dėl pavaldumo
Pasak Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro Pediatrijos departamento vyresniosios slaugytojos Silvijos Kaniščcevos, ekonominė situacija lemia, kad mažiau nei 800 vaikų turinčiose mokyklose bendruomenės slaugytojos dirba puse etato. Tad dėl mažo atlyginimo jos priverstos dirbti dviejose mokyklose. Nepaisant to, S. Kaniščceva mano, kad bendruomenės slaugytojos neblogai susitvarko.
Anot vyriausiosios slaugytojos, tenka susitaikyti su dabartine padėtimi, nors kiekvienas įstaigos vadovas norėtų, kad jo darbuotojai uždirbtų daugiau. Tačiau ši problema jau turėtų būti sprendžiama Vyriausybės lygiu.
Klaipėdos švietimo skyriaus vedėja Laima Numgaudienė neįžvelgė didelės problemos, kad kai kuriose mokyklose slaugytojos dirba ne kasdien. Tuo labiau, kad ir jų funkcijos dabar pasikeitė. Jei anksčiau slaugytojos sunegalavus vaikui duodavo tabletę, dabar šitai neleidžiama, motyvuojant, kad tabletė gali pakenkti ar sukelti alergiją. Mokykloje net nebeleidžiama laikyti vaistų.
L. Numgaudienė sakė, kad slaugytojos dabar vis daugiau dėmesio skiria ligų prevencijai. Suteikti pirmą pagalbą turėtų sugebėti kiekvienas mokytojas, sunegalavęs vaikas išleidžiamas namo, o susižeidus kviečiama greitoji medicinos pagalba.
Pasak vedėjos, mokyklų direktoriams daugiau problemų kelia slaugytojų pavaldumas: nors jos dirba mokykloje, pavaldžios yra pirminės sveikatos priežiūros centrui. „Gerai, jei slaugytoja gerai sutaria su mokyklos vadovu, o jei ne? Dabar jų mokymai tęsiasi be galo, be krašto. Apie tai vadovus jos tik informuoja”, – sakė ji.
L. Numgaudienės žodžiais, būtų gerai, jei slaugytojos būtų teisiogiai pavaldžios mokykloms, tačiau tuomet iškiltų finansavimo problema. Mokykloms tai kainuotų papildomus pusę milijono litų. Dabar slaugytojų darbo užmokestis mokamas iš Ligonių kasų. Anot vedėjos, pavaldumo klausimas dar lieka atviras, nes griežta tvarka nėra nusistovėjusi.
Sandra Lukošiūtė