Moralinė krizė virto politine

Atsistatydinus ūkio ministrui, Seimo rinkimus laimėjusios Darbo partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui, Lietuva atsidūrė politinių permainų kryžkelėje.

Šių dienų pranešimai apie politiką – lyg kriminalinė kronika – į skandalus įsivelia vis daugiau partijų vadovų. Riaušių organizavimas, kyšiai, dokumentų padirbinėjimas, užsakomosios žmogžudystės – ryškiausi šių dienų politikos šešėliai. Neliko nė vienos parlamentinės partijos, kuriai nebūtų prikišami kriminaliniai nusikaltimai. Nemorali politika su kriminaliniu prieskoniu neaplenkia nei dešinės, nei kairės ar centro. Skandaluose maudosi ir valdantieji, ir opozicija.

Sujaukta Tėvynė

Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius neseniai Seime sakė, kad nematoma demono ranka Tėvynėje sujaukė viską: protus, širdis, moralę, žmonių svajones ir Lietuvos ateities viziją.

Pasak jo, žmonės kenčia ne dėl prarastos sveikatos, sugriautų sodybų ar valstybės dėmesio stokos, kiek dėl draskomos ir į moralinę bedugnę stumiamos Tėvynės. Arkivyskupas nežinojo, kaip pradėti Lietuvos ateities statybą, jei nėra pamatų. Jei aplinkui, kur akys užmato – nuo prasigėrusio kaimiečio lūšnos iki Seimo ir Vyriausybės rūmų, driekiasi moralinė pelkė.

Anot STT vadovo Povilo Malakausko, lietuviai 1,5 milijardo litų išleidžia kyšiams. „Korupcija dabar visiškai kitokia nei buvo anksčiau, „vokelių” laikai baigėsi”, – teigė jis.

Ministras kaltas

Darbo partija, gavusi Seime daugiausiai balsų, per devynis mėnesius pagarsėjo kaip skandalingiausia politinė jėga.

Vakar Vyriausioji tarnybinės etikos komisija konstatavo, kad, svarstant valstybinės reikšmės klausimus su Rusija ir kuriant verslo informacijos centrus, ūkio ministras Viktoras Uspaskichas, galimai proteguodamas privačias struktūras, sukėlė konfliktą.

Vakar Kijeve viešėjęs Prezidentas Valdas Adamkus, išgirdęs komisijos išvadas, dar kartą pasiūlė ūkio ministrui atsistatydinti. O V.Uspaskichas, būdamas Sankt Peterburge, išgirdo Prezidento raginimą ir atsistatydino ne tik iš ministro posto, bet ir iš Seimo. Tai jis pareiškė faksu iš Rusijos atsiųstame rašte.

„Manau, kad po šito įvykio jo vietoje aš nebegrįžčiau iš Sankt Peterburgo, tuo labiau kad iš ten bilietai į Archangelską kainuoja žymiai pigiau”, – vakar ironizavo parlamentarė Rasa Juknevičienė.

Mokslo šaknys

Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas ne tik painiojo privačius ir viešuosius interesus, bet įklimpo ir į dokumentų padirbinėjimo skandalą. Jis Kėdainių prokuratūrai 1995-aisiais prisipažino, kad turi tik specialųjį vidurinį išsilavinimą.

Po to V.Uspaskichas savo biografijoje nurodė, kad 1993 metais baigė Maskvos G.Plechanovo liaudies ūkio akademiją. Diplome su klaidingai užrašyta absolvento pavarde „Uspasskich” nurodytas neakivaizdinis ekonomisto išsilavinimas. Tačiau tokios specialybės neakivaizdiniame Liaudies ūkio akademijos fakultete nebuvo.

Šis diplomas jam padėjo baigti KTU magistrantūrą ir įstoti į doktorantūrą, nors pats politikas savo biografijoje pripažįsta, kad moka tik vieną užsienio kalbą – rusų.

Ne tik korupcija

Nemalonumų turi ir Darbo partijos lyderio pavaduotojas Antanas Bosas, ant kurio buvo mestas žmogžudystės užsakovo šešėlis.

A.Bosas gali būti krečiamas per etikos saugotojų sietą ir dėl jubiliejaus Palangos gintaro muziejuje. Uolūs vakarėlio sargybiniai buvo aptvėrę per didelę Botanikos parko teritoriją, kad nei žiniasklaida, nei ketinantys fotografuotis prie rūmų jaunavedžiai ir muziejaus lankytojai nedrumstų linksmybių. Teisės ekspertai įtaria, kad taip buvo pažeistos žmogaus teisės.

Darbo partijos deleguotas į vidaus reikalų ministrus Gintaras Furmanavičius nei viešosios tvarkos saugotojo, nei savivaldybininko patirties neturi.

Paskui ministrą tebesivelka dešimtis milijonų litų iš indėlininkų pavogusio koncerno EBSW šešėlis. Teisėsaugininkų patikrinimai buvo skuboti, nes Prezidentui V.Adamkui ir Premjerui Algirdui Brazauskui reikėjo skubiai suklijuoti Vyriausybę.

Opozicijos juodraštis

Į korupcijos spąstus pakliuvo sąžiningą bei moralią politiką skelbęs opozicijos lyderis Andrius Kubilius.

Įmonių grupės „Rubicon group” juodojoje buhalterijoje užfiksuota, jog asmuo, vadinamas „A.Kubil. Koncerv.” bei „Kubilas koncerv.”, 2002-aisiais per keletą kartų iš „Rubicon group” galėjo gauti daugiau nei 150 tūkst. piniginių vienetų. Juodojoje buhalterijoje valiutos rūšis nenurodyta.

A.Kubilius vakar buvo Briuselyje. Jis „Klaipėdai” sakė, kad žinojęs iš anksto, jog spaudoje bus paskelbta apie esą jo gautą kyšį iš „Rubicon group”.

„Todėl užvakar kreipėmės į teisėsaugos institucijas, kurios turi „Rubicon group” juodosios buhalterijos originalus. Gavome atsakymą, kad tokių įrašų: „A.Kubil. Koncerv.”, „Kubilas koncerv.” ten iš viso nėra”, – aiškino opozicijos lyderis.

Kaltinimus pavadinęs absurdu A.Kubilius „Klaipėdai” sakė: „Kam tai naudinga, kas čia ko siekia, neturiu kada spėlioti”.

Anot Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnės Irenos Degutienės, frakcija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, siekdama išsiaiškinti, ar juodojoje buhalterijoje yra minimas nors vienas Tėvynės sąjungos narys. „Taip pat norime atsakymo dėl keliamų įtarimų mūsų partijos pirmininkui A.Kubiliui”, – sakė I.Degutienė.

Neteko užtarėjo

Korupcijos, tarybos nario teisių varžymo, viešųjų ir privačių interesų konflikto skandaluose skęsta liberalcentristų lyderis Vilniaus meras Artūras Zuokas, kuriam Prezidentas V.Adamkus, kaip ir ūkio ministrui V.Uspaskichui, pasiūlė atsistatydinti.

A.Zuokui nepavyksta atsikratyti Abonento, ėmusio kyšius iš „Rubicon group”, pravardės. Jam tenka aiškintis ir dėl bendrovės „Eksimeta” protegavimo Maskvos valdžiai. Sostinės vadovas įeis į istoriją kaip pirmasis meras, kurio veiklą tiria tam specialiai sudaryta Seimo komisija.

Du teismai išteisino A.Zuoką dėl tarybos nario Vilmanto Drėmos teisių varžymo, renkant sostinės merą. Tačiau Vilniaus vadovas pripažino, kad didelio džiaugsmo dėl savo išteisinimo nejaučia, nes visuomenės akyse jis jau yra nuteistas. Jo dar laukia Aukščiausiasis Teismas.

Neaišku, kaip viskas gali pasibaigti, nes A.Zuokas nebeteko prezidentūros paramos.

Sausi – iš balos

Praėjusios kadencijos Seimo nariai socialdemokratas Vytenis Andriukaitis, socialliberalas Vytautas Kvietkauskas, konservatorius Arvydas Vidžiūnas, liberalcentristas Virginijus Martišauskas, pakliuvę į korupcijos skandalą, turėjo anksčiau laiko palikti parlamentarų mandatus. Iš jų tik V.Martišausko byla pakliuvo į teismą.

Jo likimo kolegoms pavyko iš balos išlipti sausiems, nes pritrūko įrodymų.

Unikali politika

Politologas Raimundas Lopata „Klaipėdai” sakė, kad susiklosčiusi politinė situacija Lietuvoje yra unikali. Todėl bergždžias dalykas ją komentuoti – nėra su kuo palyginti. Jis nesiėmė prognozuoti, ar keisis Seimo valdanti dauguma. „Tai priklausys ir nuo partijų vidaus rietenų”, – sakė politologas.

Pasak politikos apžvalgininko Artūro Račo, valdančioji koalicija kol kas negrius. „Nėra Seime galimybės sudaryti kitą valdančią daugumą. Ypač atsižvelgiant į dabartinius liberalcentristų ir konservatorių santykius”,- sakė A.Račas.

Jis mano, kad Darbo partijai užteks sveikos nuovokos ir jie supras, kad geriau turėti realią valdžią ir kitą ūkio ministrą – ne V.Uspaskichą – nei prarasti viską. „Ir rizikuoti dalyvauti neeiliniuose Seimo rinkimuose”,- prognozavo politologas.

Seimo narys A.Bosas atsisakė bendrauti su spauda. „Aš esu ne Seime ir tuoj išskrendu, todėl nieko nekomentuosiu”, – vakar „Klaipėdai” sakė parlamentaras.

Vigantas Danilavičius

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.