Apie riešutų, džiovintų vaisių kokybę daugiausiai pasako jų išvaizda.
Perkant specialistai pataria atkreipti dėmesį, kad jie nebūtų patamsėję, dėmėti. Taip pat skonis neturėtų būti kartus. Nepiktnaudžiaujant riešutus parduotuvėje galima ragauti. Reikia pasižiūrėti galiojimo laiką.
Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos gydytoja higienistė Jūratė Mačiulienė teigė, kad riešutai dažniausiai vežami iš trečiųjų šalių. Dauguma įvežamų partijų yra tikrinamos. Jei laboratoriniai tyrimai rodo, kad riešutai bei džiovinti vaisiai neatitinka kokybės bei saugos reikalavimų, siunta yra sunaikinama.
Prieš kelerius metus prekyboje buvo rasta riešutų su kirminais. Dabar, anot J.Mačiulienės, tokių pažeidimų nepasitaiko.
Parduotuvėse sveriami džiovinti riešutai bei vaisiai, apsaugant nuo tiesioginio kontakto su pirkėjais, turi būti uždengti. Iš prekybininkų reikalaujama, kad prie kiekvienos dėžutės būtų atskiras semtuvėlis. Jei šie reikalavimai pažeidžiami, patariama pirkti fasuotus riešutus ir vaisius arba ieškoti kitoje parduotuvėje.
Specialistė prieš valgant džiovintus vaisius rekomenduoja juos nuplikyti karštu vandeniu.
Džiovintas maistas tinkamai turi būti laikomas ir namuose. Geriausios sąlygos – tamsi, vėsi, sausa vieta. Šaldytuvas netinka, nes čia yra per didelė drėgmė.
Džiovinti vaisiai ir riešutai yra vertingų maistinių medžiagų šaltinis. Tačiau jais nereikėtų piktnaudžiauti, nes gali sutrikti virškinimas. Ypač saikingai valgyti patariama senyvo amžiaus žmonėms, vaikams.
Pasak J.Mačiulienės, nemažai žmonių yra alergiški riešutams. Dažniausiai alergiją sukelia žemės riešutai.
Gina Kubiliūtė