Miesto gatves gali būti uždrausta barstyti smėlio ir druskos mišiniu.
Aplinkos ministerija rengia naują Želdynų įstatymą. Kaip sakė vienas iš įstatymo rengėjų profesorius Evaldas Navys, Seime apsvarsčius įstatymo koncepciją, niekas nepaprieštaravo, kad būtų atsisakyta gatves barstyti druska. Ji daro didelę žalą augmenijai, ypač medžiams. Tikimasi, kad įstatymas bus priimtas vasarą. Druska barstyti gatves gali tekti atsisakyti jau kitą žiemą.
Anot E. Navio, gatves barstyti druska Europoje uždrausta jau kelis dešimtmečius. Suomijoje ant gatvių dangos pilamas šiltas vanduo su žvyru. Vos išpiltas vanduo sustingsta, gatvė pasidengia šiurkščiu paviršiumi. Rusijoje slidžios gatvės pašalus barstomos chemine medžiaga, kuri nekenkia augalams.
Lietuvos miestuose vietoj druskos gatves siūloma barstyti smulkia skalda. Savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Daiva Berankienė sakė mačiusi, kad ja gatvės barstomos Vokietijoje. Manoma, kad skalda yra veiksmingesnė nei druska.
Mokslininkai tvirtina, kad druska milžinišką žalą daro ne tik medžiams. Ji kenkia ir žmonių sveikatai. Vandenyje ištirpusi druska patenka į gruntinius vandenis, o paskui – ant mūsų stalo.
Dar labiau dėl barstomos ant gatvių druskos „skauda” vairuotojams. Anot „Kemi” serviso meistro Edmundo Šakinio, druska trumpina automobilio amžių. Druska oksiduojasi, automobilis ima rūdyti. Neigiamas druskos poveikis ypač pastebimas ant vilniečių automobilių. Pašnekovo nuomone, taip yra todėl, kad vairuotojams Vilniuje tenka važinėti ilgesniais atstumais nei klaipėdiečiams.
Serviso meistras suabejojo, ar alternatyva druskai – skalda – iš po ratų netikš į priekinius stiklus. Todėl gali būti, kad ateityje vairuotojų bėdas dėl automobilio pakabos pakeistų rūpesčiai dėl skilusių stiklų. Aplinkosaugininkai tvirtina, kad dėl itin smulkios skaldos jokios grėsmės automobilių stiklams nėra.
Uostamiesčio gatves prižiūrinčios bendrovės „Specialus autotransportas” technikos direktorius Kęstutis Žilys sakė, kad žiemą miesto gatvėse išbarstoma ne mažiau kaip 40 vagonų druskos (apie 2 600 tonų). K.Žilio nuomone, skalda yra brangesnė nei druska, be to, pavasarį ją reikės sušluoti bei išvežti. Todėl tikėtina, kad ir savivaldybė turės mokėti daugiau.
Aušra Lukauskienė
bet skalda nenutekes su istirpusiu sniegu, todel jos reiks maziau …. sluoti ? 🙂 susluos kiemsargiai:)))