Neišvengiamai artėja švenčių ir pramogų metas. Tačiau daugelis iš mūsų, be jokios abejonės, padaugins kalakuto, Briuselio kopūstų ir šampano. Vienintelis būdas išvengti liūdnų pasekmių – turėti saiko.
Tačiau tiems, kurie vis dėlto pasiryžę įsisavinti visas Kalėdų linksmybes, siūlome instrukciją, kaip išgyventi: tai medžiagos, priedai ir medikamentai, kurie bent iš dalies gali grąžinti šventinę nuotaiką.
Pieniškasis dagys
Kepenyse iš alkoholio išsiskiria toksinas acetaldehidas, kuris, cirkuliuodamas kraujyje, sukelia įvairų skausmą, galvos svaigimą ir pykinimą. Kitų giminingų toksinų, besiformuojančių alkoholio fermentavimo procese, dideliais kiekiais esama tamsiuose kalėdiniuose likeriuose. Pieniškasis dagys – stiprus antioksidantas, neutralizuojantis šiuos toksinus. Jis parduodamas kaip maisto papildas ir jį reikia vartoti arba prieš miegą, arba kitą dieną valgio metu.
Vanduo
Mitybos specialistė Kler Viljamson sako, kad besaikis alkoholio vartojimas turi gyvybiškai svarbią reikšmę po sunkios nakties Kalėdų išvakarėse. „Alkoholis – tai diuretekas, ir varginantį galvos skausmą sukelia dehidravimas, taigi papildyti vandens balansą labai svarbu”, – aiškina ji.
Jūsų kepenims ir inkstams taip pat reikia vandens tam, kad jis apdorotų alkoholį ir pašalintų toksinus, taigi prieš miegą vertėtų išgerti mažiausiai pintą vandens (apie pusę litro). Izotoniniai gėrimai gali papildyti druskų ir cukraus atsargas bei pagreitinti organizmo rehidrataciją, tačiau jei jūsų skrandis silpnas, saugokitės gazuotų gėrimų.
Artišokas
Artišoke, kaip tulžies išskyrimą skatinančioje priemonėje, esama aktyvaus ingrediento cinarino, kuris padeda kepenims geriau susidoroti su riebių padažų ir kiaušininių gėrimų ataka. Artišokas padeda pašalinti pykinimą, meteorizmą ir virškinimo sutrikimus. Parduodamas tabletėmis ir kapsulėmis.
Nuskausminamieji
Nuskausminamos priemonės padės jums atsikratyti galvos skausmo, kuris dažnai atsiranda sumaišius keletą alkoholio rūšių. Tik negerkite aspirino, kuris blogai veikia skrandį ir komplikuoja virškinimą. Priemonės, kurių sudėtyje yra paracetamolio, labiau tinka, tačiau jų metabolizmas kepenyse, kurios skuba pašalinti alkoholį, vyksta lėčiau – atsižvelkite į tai ir pasistenkite nevartoti daugiau, nei rekomenduojama.
Geri pusryčiai
Riebią kiaušinienę daugelis laiko puikia priemone nuo pagirių. Kaip spėjama, cisteininė amino rūgštis, esanti kiaušiniuose, šalina toksinus. Tačiau pernelyg daug taukų neduos naudos nei jūsų kepenims, nei virškinimo sistemai.
Ponios Viljamson žodžiais tariant, tokį rytą jums labiausiai tiktų subalansuoti pusryčiai. „Besaikis alkoholio vartojimas mažina cukraus kiekį kraujuje, o tai sukelia didžiulį norą suvalgyti kažką riebaus, – aiškina ji. – Tačiau geriausias būdas stabilizuoti cukrų – paruošti pusryčius, su kuriais angliavandeniai ir baltymai pasieks organizmą tokia forma, kuri padėtų „išlaisvinti” energiją”. Geriausias variantas – avižinės kruopos, omletas arba duona iš nesijotų miltų.
Rytinė taurelė
Daugelis tvirtai tiki rytinės „Kruvinosios Merės” taurelės efektyvumu. Kai alkoholis išsiskaido kepenyse, jis suskyla į dvi medžiagas – etanolą ir metanolą. Etanolas išskiriamas pirmas ir nepasižymi jokiu nepageidautinu poveikiu, tačiau kai tik pradedamas išskirti metanolas, atsiranda pagirių simptomai.
Įpylus naujų alkoholio porcijų į organizmą, organizmas meta visas kepenų pastangas į etanolą, tačiau taip tik atideda problemą.
Antacidai
Tai šarminiai skysčiai arba tabletės, kurios neutralizuoja padidintą rūgštingumą. Jų sudėtyje yra alginatų, kurie sukuria putotą sluoksnį viršutinėje skrandžio dalyje, dėl to rūgštims užkertamas kelias į stemplę. Jie tinka esant laikiniems virškinimo sutrikimo priepuoliams, nes juos galima vartoti epizodiškai, esant reikalui. „Alka Seltzer” – populiari šios serijos priemonė vartoti iš ryto dar ir todėl, kad jos sudėtyje yra aspirino, mažinančio skausmą, ir kofeino, padedančio atsigauti.
Alijošius
Alijošiaus sultys, kuriose yra medžiagų mukopolisacharidų, lengvina žarnyno darbą ir vartojamas virškinimo sutrikimams gydyti jau tris tūkstančius metų. Be to, manoma, kad jis stimuliuoja imuninę sistemą. Alijošius – neįkainojamas pagalbininkas, kai jūsų imunitetą silpnina dažnos naktinės linksmybės.
Priemonės nuo pagirių
Dabar vaistinėse galima rasti labai daug priemonių nuo pagirių, kurių sudėtyje yra skirtingų aukščiau išvardintų komponentų kombinacijos. Tačiau mokslinių įrodymų, kad kai kurie iš jų tikrai efektyvūs, nėra, taigi būkite atsargūs.