Į Turniškes – per kančias

Vieša kelionė iki premjero ar prezidento namų – painesnė už detektyvą.

Kuo daugiau viešumo ir skaidrumo – tuo sunkiau teisėtai patekti į saugomą Turniškių teritoriją, kur gyvena prezidentas Valdas Adamkus ir premjeras Algirdas Brazauskas.

Tuo įsitikino „Ekstra žinių” žurnalistai, mėginę gauti oficialų leidimą tik iš gatvės nufotografuoti šalies vadovų rezidencijas.

Užduotis dienraščio fotografui pasirodė lyg užkeikta – teko atlikti net 13 žingsnių, siekiant, kad Turniškių sargai atkeltų vartus. Vargti teko net 7 dienas!

Todėl norom nenorom prisiminėme vasarą atliktą žurnalistinį eksperimentą, kai apsimetę turtingais verslininkais domėjomės Vyriausybės sukamu statybų „bizniuku” Turniškėse.

Tada, norėdami apžiūrėti rezidencijų pašonėje kylančius namus ir butus, pro apsaugą praslydome kaip per sviestą. Nereikėjo pranešti nei pavardžių, nei automobilio valstybinio numerio. Apsaugininkas, prieš pakeldamas posto užtvarą, „turtingiems pirkėjams” dar maloniai linktelėjo. Jau tada įsitikinome, kad visa griežta tvarka, kai prašoma iš anksto pranešti apie atvykimą, atsiųsti reikiamus duomenis ir sulaukti leidimo – tik biurokratiniai žaidimai.

O štai ką reikėjo patirti, kai Turniškių šeimininkams neprižadi pirkti milijono vertės nekilnojamojo turto, o tik paprašai leidimo nufotografuoti prieš Kalėdas papuoštą, pavyzdžiui, premjero namą:

1. Laikydamiesi žurnalistams nustatytos tvarkos, kreipėmės į Lietuvos Respublikos Vyriausybės (LRV) spaudos tarnybą. Jos vadovas Laurynas Bučalis paaiškino: „Turniškių teritoriją saugo Vadovybės apsaugos departamentas (VAD). Į jį ir kreipkitės”.

2. VAD direktorius Raimundas Kairys nustebo: „Juk mes nesame Turniškių šeimininkai, tik sargai!” R.Kairys pasiūlė: „Dėl premjero namo fotografavimo tarkitės su Vyriausybe, dėl prezidento – su Prezidentūra”.

3. LRV spaudos tarnybos vadovas nesutriko: „Vadinasi, reikia kreiptis tiesiai į Vyriausybės komunalinių paslaugų bendrovės direktorių Valdą Račkį. Jis Turniškėse šeimininkauja ir sprendžia, ką įleisti, o ko – ne”.

4. V.Račkys paaiškino: „Aš tik prižiūriu teritoriją, bet nieko nesprendžiu, leidimų nedaliju. Kreipkitės į VAD, jie saugo Turniškes ir išduoda leidimus”.

5. Teko vėl kreiptis į Spaudos tarnybos vadovą L.Bučalį ir skųstis, kad patekome tarsi į užburtą ratą. L.Bučalis pyktelėjo: „Juk V.Račkys viską gali. Dabar jis išsisukinėja”.

6. Vėl skambiname Turniškių komunalininkui, Vyriausybės ūkvedžiu vadinamam V.Račkiui. Šis atšauna: „Nesąmonė. L.Bučalis tik atsišaudo!” V.Račkys pasiūlo variantą: nesvarbu, kad domitės premjero namu – reikia kreiptis į Prezidentūros kanceliariją, nes Turniškių rezidencija A.Brazauskui skirta kaip kadenciją baigusiam prezidentui.

7. Prezidentūros kancleris Osvaldas Markevičius: „Kreipkitės į Prezidentūros spaudos tarnybą”.

8. Spaudos tarnybos referentas Antanas Martusevičius buvo pirmas žmogus, neatsišaudęs ir neišsisukinėjęs, o geranoriškai pažadėjęs sutvarkyti reikalus.

9. „Reikės parašyti prašymą”, – netrukus pranešė A.Martusevičius.

10. Kai Prezidentūra prašymą gavo, sulaukėme nurodymo prašymą patikslinti – kodėl pastatus norima fotografuoti, kas apie juos bus rašoma? „Ekstra žinios” prašymą patikslino.

11. Dar kartą pasidomėjus, kada jau galima važiuoti, paaiškėjo, kad Prezidentūra „Ekstra žinių” fotografui skirs palydą.

12. Gruodžio 21 dieną, sutartu laiku atvykus prie Turniškių tvoros, posto apsaugininkas traukė pečiais – apie jokį „Ekstra žinių” fotografą jam niekas nieko nepranešė.

13. Teko įsikišti Prezidentūros siųstai palydai. Išgirdęs V.Adamkaus spaudos tarnybos sekretorės Godos Gaižauskaitės paaiškinimus, apsaugininkas atvėrė Turniškių vartus ir leido nufotografuoti pastatus.
„Ekstra žinios”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.