Žemės ūkio ministerija prognozuoja, kad nuo 2006 metų sausio 1 dienos atsisakius bananų importo kvotų režimo, šių vaisių Lietuvos vartotojai galės nusipirkti pigiau.
Tačiau importuotojai bei vaisių ir daržovių prekybos įmonių asociacija šias prognozes vertina skeptiškai.
Vietoje kvotų – didesnis tarifas
Šiuo metu bananų kilogramas Klaipėdos prekybos centruose kainuoja apie 5,50 Lt, o turguose bei lauko prekyvietėse – 4-4,50 Lt. Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės skyriaus vedėjo pavaduotojo Vidmanto Ašmono įsitikinimu, ateinančių metų pradžioje bananai turėtų pigti, jei tik importuotojai ar prekybininkai nepiktnaudžiaus. Kiek kainos gali mažėti, V. Ašmonas spėti nesiryžo.
Anot ministerijos atstovo, Europos Sąjungos (ES) Taryba jau priėmė reglamentą, kuriuo nustatytas 176 eurų už toną bananų importo tarifas. Toks tarifas Lotynų Amerikos šalių tiekėjams nustatomas nuo sausio 1 d., sykiu atsisakant iki šiol galiojusio bananų importo kvotų režimo.
ES Komisija iš pradžių siūlė nustatyti 230 eurų tarifą, tačiau sužinojusios apie šiuos ketinimus sukilo Lotynų Amerikos šalys. Šių metų rugpjūtį Pasaulio prekybos organizacijos arbitražo grupė nusprendė, kad šis tarifas yra per aukštas, kad Lotynų Amerikos šalių tiekėjai išlaikytų savo ES rinkos dalį. Tuomet ES Komisija pasiūlė sumažinti tarifą iki 187 eurų už toną. Tačiau arbitražo grupė ir vėl pripažino, kad jis būtų per didelis. Todėl nuo 2006-ųjų įsigalioja 176 eurų tarifas.
Tiesa, V. Ašmonas sako, kad Lotynų Amerikos šalių netenkina ir dabartinis tarifas, tad ginčų ir protestų ateityje dar gali būti. „Buvo pageidaujama ne didesnio kaip 75 eurai už toną tarifo. Tai yra palikti tokį patį, koks galiojo iki šiol”, – teigė Augalininkystės skyriaus vedėjo pavaduotojas.
Vis dėlto V. Ašmonas teigia, kad dabar importuotojams bus sudarytos palankesnės sąlygos. „Nebeliks kvotų, bus tik importo tarifas. O dabar importuotojai negali įvežti bananų tiek, kiek nori, nes yra kvota. Manau, importuotojų mokesčiai turėtų sumažėti”, – sakė ministerijos atstovas.
Be to, itin palankios sąlygos sudaromos Ramiojo vandenyno šalių bananų importuotojams – Žemės ūkio ministerijos teigimu, jiems nustatyta 750 tūkst. tonų kvota, tačiau importo mokesčio tarifas – nulinis. Vis dėlto bent jau kol kas į Lietuvą bananai buvo vežami daugiausia tik iš Lotynų Amerikos šalių.
Bananai – politizuota prekė
Bananus importuojančios bendrovės „Augma” atstovas Marijus Macevičius „Vakarų ekspresui” komentuoti naujojo tarifo nenorėjo, motyvuodamas, kad jis ES Tarybos reglamento dar nematė. M. Macevičius pasakė tik tiek, kad nustatytas importo tarifas yra per didelis.
„2,50 Lt už kilogramą, kaip anksčiau, bananai jau niekada nekainuos”, – patikino „Augmos” atstovas.
Pakomentuoti situaciją mūsų dienraščiui sutiko Lietuvos vaisių ir daržovių prekybos įmonių asociacijos „Vaisiai ir daržovės” prezidentė Laimutė Grybauskaitė:
Anot Žemės ūkio ministerijos atstovo, kitąmet bananų kaina gali kristi. Ar išties šie lietuvių mėgstami vaisiai kainuos pigiau?
Galėčiau patvirtinti tik viena – turbūt tai vienintelė, išskirtinė prekė iš žemės ūkio produktų, kuri yra tiek politizuota ir apipinta skandalais, – sako L. Grybauskaitė.
– Situacija, kurioje naujųjų ES šalių importuotojai atsidūrė įvykus Bendrijos plėtrai, buvo nepavydėtina. Iš mūsų prievarta buvo atimta turėta rinka, mums atriektas tik mažas gabalėlis to, kas turėta. ES šalių senbuvių importuotojai pasinaudojo susidariusia padėtimi ir ėmė diktuoti sąlygas. Tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl taip smarkiai ir nenumaldomai brango bananai. Juk prisimename, kad įprasta jų kaina buvo apie 2 litus. Tradiciniu bananų importuotoju nebuvo pripažinta nė viena Lietuvos, Estijos ar Latvijos bendrovė. Tik dviem vargais negalais pavyko užsiregistruoti kaip „netradiciniams”. Vadinasi, lengvatinės kvotos liūto dalį pasiglemžė mūsų kolegos iš senųjų ES šalių.
Mano supratimu, jokio pagrindo prognozėms, kad bananai pigs, nėra. Lietuvos pozicija dėl numatomo muitų tarifo nuo 2006 metų sausio 1 d. buvo parengta iš anksto ir joje buvo nurodyta, kad muitas turėtų būti ne didesnis nei 75 eurai už toną. Sutikite, skirtumas tarp 75 ir 176 eurų yra pakankamai didelis. Kodėl Lietuvos atstovai, balsuojant dėl planuojamo muito įvedimo, nesilaikė iš anksto suderintos pozicijos ir jau posėdžio ES metu pakeitė nuomonę – balsavo už 176 eurų muitą – man iki šiol neaišku. Pasiteisinimai, kad mūsų šalis yra nedidelė, turi nedaug balsų ir realiai negali daryti įtakos, man atrodo keisti. Galbūt būtent mūsų balsai lėmė, kad patvirtintas toks drakoniškai didelis muito tarifas. Laikiną kainų kritimą metų pradžioje galėtų sukelti nebent sumaištis rinkoje, kuri kiltų, jei, pavyzdžiui, atsirastų nauji prekeiviai ir įvežtų per didelius kiekius, o ši prekė yra greitai gendanti.
Šiandien bananai yra brangūs, o didelę jų kainą lemia ne blogos oro salygos, pabrangusi darbo jėga ar transportas. Tai netinkamo rinkos reguliavimo pavyzdys.
Kodėl Lietuvos įmonės neveža bananų iš Ramiojo vandenyno šalių? Juk šių šalių importuotojams nustatytas nulinis importo tarifas.
Kamerūnas, Dominikos Respublika, Gana, Dramblio Kaulo Krantas ir kiti regionai niekada nebuvo ir nebus reikšmingi Lietuvai. Pavyzdžiui, iki stojimo į ES, 2001 metais, Lietuva suvartojo 22,406 tūkst. tonų bananų, 2002 m. – 16,329 tūkst. tonų. Visi jie buvo atgabenti ne iš AKR šalių (AKR – Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno šalys. – Aut. past.). 2001 m. iš AKR buvo importuota tik 0,045 t bananų, 2002 m. – nė vieno kilogramo.
Galimybę, kad nuo kitų metų smarkiai pasikeistų tiekimo šalys, vertinčiau labai atsargiai, nes tai lemia ne nežinojimas, o objektyvios priežastys: transporto logistika, tiekėjų patikimumas, prekių srautų užtikrinimas, kokybė. Be to, pasaulio bananų rinkos jau seniai yra išžvalgytos, įvertintos ir, kas liūdniausia, pasidalintos. Šioje rinkoje dominuoja keletas stiprių žaidėjų, ir vargu ar kada nors bus kitaip. Be to, Lietuvai, kaip ir kitoms naujoms šalims, nebus įmanoma prieiti prie AKR šalių kvotos, bent jau pirmąjį kitų metų ketvirtį. Ta kvota su nuliniu tarifu naudosis senosios šalys, o tai irgi yra diskriminacija.
Giedrė Petkevičiūtė