Metas atidaryti paukščių valgyklėles

Lietuvoje likę žiemoti paukščiai, šiltuoju metų laiku talkinę mums, naikindami kenkėjus, dabar laukia mūsų pagalbos

Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejus drauge su Kauno moksleivių aplinkotyros centru surengė tradicinę lesyklėlių parodą. Joje dalyvavo septyniolikos mokyklų moksleiviai. Paroda vyko iškritus pirmam sniegui. Būtent toks metų laikas yra sunkiausias sparnuočiams. Renginyje moksleiviai sužinojo, kuri iš jų pagamintų lesyklėlių yra naudinga ir patogi paukščiams, kuo juos lesinti žiemą, neperkant brangių lesalų prekybos centruose.

Svarbiausia – platus stogas

Anot ornitologo Ričardo Patapavičiaus, labai svarbu, kad lesyklėlės stogas patikimai saugotų maistą nuo sniego ar lietaus. Tad stogas turėtų būti gerokai platesnis ir ilgesnis už lesyklėlės pagrindą. Svarbu ir tai, kad toks stogas nebūtų aukštai pakeltas nuo lesyklėlės pagrindo – ne aukščiau kaip 10-15 cm. Mat į aukštą lesyklėlę vėjas prineš sniego ant lesalo.

Būtina tris arba bent dvi „valgyklos” pagrindo kraštines (dažniausiai – rytines ir šiaurines, nes būtent tokių krypčių vėjai žiemą vyrauja) paaukštinti maždaug 5 cm – mažiau lesalo nubyrės ant žemės, borteliai apsaugos maistą nuo sniego ir lietaus, o pro likusį atvirą lesyklos šoną bus nesunku jo įberti. Labai patogu kabinti lesyklą prie orlaidės arba prie varstomo lango, nes taip patogiau įberti lesalą.

Pravers pieno pakeliai

Jei neturite laiko ar parankinių priemonių žvirblių, karklažvirblių, zylių, bukučių ir kitų mažų sparnuočių valgyklai pagaminti, pravers tušti pieno pakeliai. Tereikia išpjauti gulsčiame pakelyje erdvią landą mažiems paukšteliams, priberti lesalo ir tokią improvizuotą valgyklą sumaniai pakabinti už lango ar ant medžio šakos (lesyklėlė neturi būti prieinama katėms). Tiks ir plastmasinis butelis nuo vandens.

Žinoma, prekybos centruose yra brangių neįprastos cilindro formos metalinio tinklo lesyklų, į kurias lesalas (namie gamintas ar pirktas) supilamas nukėlus stogelį. Toks cilindras pakabinamas ant medžio šakos ar prie lango. Yra apvalių minkšto sintetinio tinklo pakabinamų lesyklų, tačiau visos jos ne tik brangios, bet ir neapsaugo lesalų nuo sniego ar pasitaikančio lietaus.

Įvairus maistas

Ornitologas R.Patapavičius tvirtina, kad negalima lesinti paukščių supuvusiu, supelijusiu ar surūgusiu maistu, žaliomis daržovėmis, nes išbadėję žiemą sparnuočiai (esant 20 laipsnių šalčio, per naktį mažas paukštelis netenka 10 proc. savo svorio), prisilesę tokio maisto, žūva. Lesyklėlėje turėtų būti smulkintų avižų, miežių ar kviečių kruopų, kanapių, saulėgrąžų sėklų, su aliejumi iš vakaro sumaišytų avižinių dribsnių, sutrupinto batono.

Zylėms labai patinka margarinas, žali nesūdyti lašinukai (jų galima pakabinti medyje). Ornitologas pataria paruošti sparnuočiams „pyragą” – išlydžius nesūdytus taukus, įberti saulėgrąžų, kanapių sėklų. Sustingęs mišinys labai patiks vabzdžialesiams sparnuočiams: zylėms, bukučiams, geniams, lipučiams. Jiems tinka ir sėmenys, aguonos, soros, pelai, avižos.

Lesinti kasdien

Anot R.Patapavičiaus, kuo įvairesnio maisto bus lesyklose, tuo daugiau sparnuočių rūšių jose lankysis. Labai svarbu lesyklas papildyti kiekvieną dieną, nes įsidėmėję veikiančią „valgyklą”, paukščiai atskrenda pasistiprinti ir iš tolimesnių nakvynės vietų. Tam jie dažnai sukaupia paskutines savo jėgas ir, neradę lesalo, žūva. Tai ypač pavojinga šaltomis žiemos dienomis. Tad jei neketinate sparnuočių lesinti kasdien, tai geriau išvis nepradėkite jų maitinti.

Virginija Skučaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.