Aiškinamasi, ar teisėsaugos įstaigoje nesiekta legalizuoti įtartinos transporto priemonės
Prienų rajono policijos komisariate gali būti taikomi nusikalstamo pasaulio darbo metodai.
Tokie įtarimai kilo dėl tarnybinio motociklo, kuris pagal dokumentus turėtų būti „Suzuki” markės, tačiau jo išorė labiau primena „Kawasaki”, o kėbulo numeriai – klastotę.
Kol dėl šio fakto Policijos departamento Vidaus tyrimo valdyboje vyksta tyrimas, Prienuose kasdien didėja įtampa.
Daiktinis įrodymas?
„Šiuo metu atmosfera komisariate itin slogi. Jau ir anksčiau netrūkdavo intrigų ir gąsdinimų, bet dabar beveik neįmanoma dirbti. Nemažai pareigūnų nebeišlaiko įtampos ir ieško kito darbo”, – „Kauno dienai” pasakojo Prienų rajone dirbantys policininkai.
Viešai pavardžių nenorėję skelbti pareigūnai tvirtino, jog situacija darbe ypač paaštrėjo nuo šio mėnesio, kai komisariate apsilankė Policijos departamento Vidaus tyrimo valdybos tyrėjai. Pastarieji į Vilnių išsivežė tarnybinį motociklą, kuris, kaip įtariama, net gali būti daiktinis kriminalinio nusikaltimo, o galbūt ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi įrodymas.
Prieniškiai pasakojo, kad tarnybinį motociklą „Suzuki GS 500 E” prieš kelerius metus komisariatui padovanojo privatūs verslininkai.
Apynaujė transporto priemonė buvo apklijuota policijos skiriamaisiais ženklais ir perduota patruliuojantiems pareigūnams. Motociklas, tapęs kone komisariato simboliu, per šventes buvo demonstruojamas vietos gyventojams. Prie šios transporto priemonės fotografavosi net Prienuose lankęsis generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius.
Paslaptingas pasikeitimas
Tačiau po kurio laiko Prienų policijoje atsirado dar vienas motociklas, netikėtai pakeitęs spėjusį išgarsėti „Suzuki”. Komisariato vadovas Vidas Jašinskas neva pats nurodė perklijuoti ant atgabentos transporto priemonės policijos skiriamuosius ženklus bei perdėti tą patį numerį. Nors, pareigūnų teigimu, naujasis motociklas buvo nebe „Suzuki”, o „Kawasaki Ninja”, tačiau dokumentai bei techninis pasas liko tie patys. Jie liudijo, kad Prienų rajono policija tebevažinėja su „Suzuki”. Būtent šios markės motociklui buvo išduotas ir draudimo liudijimas.
„Negalėjome atsistebėti, kad tokie dalykai vyksta visiems matant. Abu motociklai, nors ir puikios būklės, skyrėsi kaip diena nuo nakties. Be to, „Suzuki” buvo baltos spalvos, o „Kawasaki” – sidabrinis. Vienintelis jų panašumas – du ratai”, – kalbėjo pareigūnai.
Vis dėlto jie teigė nenorėję prieštarauti viršininkui ir manę, kad tokie pasikeitimai laikini. Tačiau tuo metu komisariate ėmė sklisti kalbos, kad su verslininkų dovanotu „Suzuki” Marijampolės rajone neva važinėja V.Jašinsko sūnus.
Pareigūnai tvirtina iš karto įtarę, kad „Kawasaki” komisariate atsirado neatsitiktinai. Jie spėliojo, jog šis motociklas, kurio identifikaciniai numeriai sukėlė itin rimtų įtarimų, netgi gali būti vogtas arba nelegaliai atgabentas i? užsienio. Tokiu atveju policijos kiemas yra pati saugiausia vieta.
„Visai neseniai sužinojome, jog šį motociklą planuojama nurašyti kaip nusidėvėjusį, nors jis tenuvažiavęs šešis tūkstančius kilometrų. Matyt, taip siekta visus galus paslėpti į vandenį. Pagal dokumentus būtų nurašytas „Suzuki” motociklas, nors iš tiesų taip būtų legalizuotas „Kawasaki”, rinkoje kainuojantis apie 15-18 tūkst. litų”, – teigė policininkai.
Hibridas patikėtas specialistams
Kurį laiką Prienų policininkai dar važinėjo sidabrinės spalvos „Kawasaki”, kuris pagal techninį pasą buvo baltos spalvos „Suzuki”. Tačiau pastaruoju metu šis tarnybinis hibridas buvo užrakintas keliomis spynomis, kol gruodžio pradžioje jo atvažiavo pasižiūrėti Policijos departamento atstovai.
„Net per daug apie motociklus nei?manantis asmuo gali i? karto pastebėti, kad šis motociklas nėra „Suzuki”. Neabejojame, kad tai pastebėjo ir Vidaus tyrimo valdybos pareigūnai”, – užsiminė prieniškiai.
Vis dėlto Vidaus tyrimo valdybos viršininkas Aleksandras Katinas tokių greitų išvadų nėra linkęs daryti ir tyrimo detalių kol kas neatskleidžia. Jis patvirtino, jog iš tiesų atliekamas tyrimas dėl abejonių sukėlusio motociklo: „Aiškinamės, kaip motociklas „Suzuki” tapo motociklu „Kawasaki”. Sunku pasakyti, kiek užtruks tyrimas, nes laukiame ekspertų išvadų, kas tai per transporto priemonė. Gali būti, kad ir ekspertams teks kreiptis į motociklais prekiaujančius specialistus, kad šie padėtų išsiaiškinti, ar tai „Suzuki”, ar „Kawasaki”.
A.Katino teigimu, tik nustačius hibrido markę, bus aiškinamasi, kieno valia tokie pasikeitimai įvyko.
Į klausimą, ar su mistine motociklo istorija begali būti susijęs pats komisariato vadovas V.Jašinskas, Vidaus tyrimo valdybos viršininkas sakė galėsiąs atsakyti tik po atlikto tarnybinio patikrinimo.
Gražino ir persistengė
Tuo tarpu Prienų rajono policijos komisaras Vidas Jašinskas kategoriškai paneigė pavaldinių žodžius ir tvirtino nieko nežinojęs apie pakeistą motociklą.
„Man tai buvo naujiena. Policijos departamentui apie tai pranešė su šiuo motociklu važinėjęs pareigūnas. Keista, kad jis trejus metus juo važinėjo ir tik dabar pastebėjo, kad tai ne tas motociklas”, – stebėjosi komisariato vadovas.
Anot V.Jašinsko, tik tas vienintelis pareigūnas ir gali žinoti, kaip „Suzuki” tapo „Kawasaki”, nes jis pats motociklą tvarkė, remontavo, perdažė, keitė ratus, uždėjo spoilerius. Joks kitas policininkas prie šios transporto priemonės net nesiliesdavo.
„Jis labai rūpinosi tuo motociklu, labai jį gražino. Gal ir per daug išgražino, kad tapo nebe tas, koks buvo”, – samprotavo komisaras, mėgindamas paaiškinti, kaip vienos markės transporto priemonė virto kita.
Paklaustas, ar gali būti pagrįstos kalbos, kad motociklą pakeitė pats komisariato vadovas, V.Jašinskas sunkiai tramdė emocijas.
„O kaip aš jį galėjau perdirbti?! Ar tai reiškia, kad aš, būdamas vadovas, po darbo atsiraitojau rankoves ir tvarkiau motociklą?! Tai juo važinėjęs pareigūnas turi aiškinti, kas čia atsitiko. Tačiau aš jokių paaiškinimų kol kas negirdėjau. Tikiuosi, kad Policijos departamentas viską išsiaiškins”, – dėstė komisaras, kuriam, regis, nekyla abejonių, kas turėtų tapti šios sumaišties kaltininku.
Vienam – drausmė, kitiems – spaudimas
Kol sostinėje vyksta tyrimas, Prienuose, anot vietos pareigūnų, prasidėjo tikra „raganų medžioklė”. Komisariato vadovas neva pradėjo spausti ir net persekioti kai kuriuos pavaldinius, kad šie prisiimtų kaltę dėl į viešumą iškilusio incidento.
„Eilinį kartą ieškoma atpirkimo ožio, kuris prisipažintų tai, ko iš tiesų nepadaręs. Tokie dalykai pas mus vyksta nebe pirmą kartą. V.Jašinskas jau ne kartą išsisuko nuo atsakomybės, kaltę suversdamas pavaldiniams. Gali būti, kad šis scenarijus kartosis ir šį kartą. Tie, kurie neketina jam nusileisti, yra spaudžiami iš visų pusių. Ieškoma priekabių ir už bet kokią smulkmeną skiriamos nuobaudos. Dėl to pareigūnai kreipiasi į teismus ir laimi bylas, bet dirbti tokiomis sąlygomis neįmanoma”, – neslėpdami kartėlio kalbėjo policininkai.
Aštuonerius metus komisariatui vadovaujantis V.Jašinskas neneigė iš savo pavaldinių reikalaujantis drausmės: „Žiūriu, kad būtų tvarka ir nepasitaikytų istorijų apie išgėrusius policininkus tarnyboje. Darbas pas mus vyksta normaliai, rezultatai taip pat neblogi. Gal tas drausmės reikalavimas kitiems gali atrodyti kaip kažkoks spaudimas?”
Anot jo, komisariate kasmet po kelis kartus atliekami įvairūs auditai bei patikrinimai, bet žymių pažeidimų užfiksuota nebuvo.
Nėra dūmų be ugnies
O gal ir iš tiesų principingai dirbantis komisaras yra tiesiog šmeižiamas pavaldinių, varžomų drausmės ir kontrolės? Galbūt ir skandalingoje motociklo istorijoje komisaro pavardė minima siekiant jį apjuodinti, nors pats vadovas yra niekuo dėtas?
„V.Ja?inskas policijos įstaigą pavertė savo privačia firma, o tie pareigūnai, kurie jam nepataikauja, laikomi baudžiauninkais” , – „Kauno dienai” sakė buvęs Prienų rajono komisariato pareigūnas Vydūnas Visockas, vienintelis iš pašnekovų nepabūgęs viešinti savo pavardės.
„Nėra jokių abejonių, kad V.Jašinskas geriausiai žino, kas atsitiko su tuo motociklu. Jis gi pats tarnybinį motociklą pasiėmė ir eksploatavo kaip nuosavą, žinojo, kad pareigūnai važinėja kitu”, – tvirtino buvęs policininkas.
Jis taip pat užsiminė, kad Prienuose būta ir daugiau panašių istorijų, tačiau komisariato vadovui visada pavykdavo įrodyti „esant ne prie ko”, o Vidaus tyrimo valdybos akiratyje atsidurdavo visai kiti asmenys.
Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos komiteto pirmininkas Algimantas Laukaitis sakė ne kartą iš Prienų rajono pareigūnų girdėjęs apie slogią atmosferą darbe. Išėjusieji dirbti į kitus komisariatus džiaugėsi patekę iš „pragaro į rojų”. Profsąjunga išsireikalavo, kad Policijos departamentas atliktų tyrimą, po kurio V.Jašinskui buvo skirta drausminė nuobauda. Prieš gerą mėnesį šalies policijos vadovui buvo išsiųstas dar vienas skundas dėl komisariato vadovo veiksmų.
Prieš dvejus metus Prienų rajono policijos komisariato veiklą tikrinusi Valstybės kontrolė taip pat turėjo priekaištų V.Jašinskui dėl pažeistų viešųjų pirkimų procedūrų ir dėl neracionalaus transporto priemonių naudojimo– Patikrinus dešimties automobilių spidometrus, devynių jų rodmenys nesutapo su kelionės lapuose nurodytais duomenimis.
Lina Navickaitė